Başbakanlık İletişim Merkezi kısa adı olan Bimer devlet ile vatandaşı birbirlerine bağlayan bir köprü görevi görmektedir. Bir önceki yazımızda Bimer nedir detaylarıyla anlatmıştık.  Bu yazımızda da Bimer başvurusu nasıl yapılır, Bimer’e başvuru yapmak gibi konulara değineceğiniz.

BİMER’e NASIL BAŞVURU YAPILIR?

Başbakanlık İletişim Merkezi’ne bilgi edinme kanunu kapsamında herhangi bir konuda bilgi almak için, kamu kurumlarını ilgilendiren sorunu çözmek için yada kamu kuruluşlarında çalışan kişileri şikayet etmek için başvuru yapabilirsiniz. Bimer başvurusu yapmanızın bir kaç farklı yolu mevcuttur. Bimer başvurusu için Alo “150” hattını arayabilir,  E-Devlet şifreniz ile turkiye.gov.tr adresi üzerinden yada başbakanlık web adresinde yer alan formu kullanabilirsiniz.E-DEVLET BİMER BAŞVURUSU YAPMAK

Öncelikle bu yol ile Bimer başvurusu yapmanız için bir E-Devlet şifresi edinmeniz gerekmektedir.  Daha sonra BURADAN E-Devlet sistemine giriş yaparak Bimer başvurusu yapabilmektesiniz.

BAŞBAKANLIK RESMİ SİTESİ ÜZERİNDEN BAŞVURU YAPMAK

Kolaylıkla online olarak Bimer başvurusu yapabilmenize olanak sağlayan bir diğer yol ise Başbakanlık resmi sitesi üzerinde yer alan bimer başvurusu formunu doldurmak. BURADAN  Başbakanlık resmi internet adresine giriş yapıyoruz ve karşımızdaki ekranda yer alan e-mail bölümünü dolduruyoruz. Daha sonra vermiş olduğumuz telefon numarasına onay kodu gönderilecektir. Bu onay kodu ile başvuru işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

ALO “150” BİMER İLETİŞİM HATTINI ARAYARAK BAŞVURU YAPMAK

Alo “150” Bimer iletişim hattını aradığınızda diğer seçeneklerden farklı olarak o ilin valiliğinde bulunan halkla ilişkiler görevlisine bağlanırsınız. Halkla ilişkiler görevlisi sizin TC. kimlik numarası gibi bilgilerinizi alarak bunları sistemde kaydeder ve başvuruda bulunduğunuz konuya yada şikayete ilişkin detayları alır. Daha sonra ise çözümlenebilecek konularda yardımcı olurken, yetki alanına girmeyen konuları ise gerekli mercilere iletirler. Bu şekilde Alo ” 150″ hattını arayarak da kolaylıkla Bimer başvurusu yapabilmektesiniz.

Bimer başvurusu yapmanıza olanak sağlayan bir diğer yol ise posta ile iletişim.  Aşağıda vermiş olduğumuz Başbakanlık adres bilgilerine şikayetinizi dile getirebilir ve çözüm bekleyebilirsiniz.

  • Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı Yüksel Caddesi No: 23 Kat 3 06650 Kızılay/ANKARA
  • Faks yoluyla : (0312) 422 29 96

BİMER BAŞVURU SORGULAMA

Yukarıda anlatmış olduğumuz yollardan herhangi birisi seçerek Bimer başvurusu yaptıktan sonra başvuru durumunuzun ne olduğunu BİMER BAŞVURUSU SORGULAMA kısmından kolayca öğrenebilirsiniz.