Barolar, yeni başkan ve yönetimlerini seçmek adına seçime gitmektedirler. Binlerce avukat bu seçimlerde oy kullanarak başkan ve yönetimi belirler. 2 sene boyunca ise seçilecek olan bu başkan ve yönetim görev yapar. Ancak bazı avukatlar bu yapılan seçimlerde oy kullanmamaktadırlar. Peki baro seçimlerinde oy kullanmamanın cezası var mıdır? Oy kullanmanın cezası nedir?

Baro Seçimlerinde Oy Kullanmamanın Cezası Nedir?

Barolar, düzenlenen baro seçimlerinde oy kullanmadığı tespit edilen avukat üyelere seçim kanunu gereğince idari para cezası kesmektedirler. Baro seçimlerinde oy kullanmayan bu avukatlara 120 TL idari para cezası kesilmektedir. Kesilen bu ceza tutarı avukatlara bildirilmektedir. Cezalar baronun hesap numarasına yatırılmaktadır.Baro seçimlerinde oy kullanmayan üyeler üyelikten çıkarılmamaktadır. Fakat şimdiye denk yapılan bir çok baro seçiminde üyeler oy kullanmasa dahi herhangi bir ceza verilmemiştir. Yine de baro seçimlerinde oy kullanmamanın bir cezası vardır ve kullanmayanlara para cezası kesildiği gibi örnekler bulunmamaktadır. Bu yüzden en temel haklarımızdan bir tanesi olan oy kullanma hakkı özellikle avukatlar tarafından kullanılmalıdır.

Bu yazımızda baro genel kuruluna katılmama cezası, baro seçimlerinde oy kullanılmazsa ne olur, oy kullanmama cezası var mıdır, var ise kaç paradır gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER CEZA HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, ceza konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan ceza duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.