Barista Nedir, Ne İş Yapar?

Barista, İtalyanca bir kelime olup Türkçe karşılığı barmendir. Ancak diğer barmenlere nazaran alkol servisi ve hizmeti yapmamaktadır. İtalya gibi kahve kültürü büyük olan bir ülkeden çıkan bu kelime ülkemizde de aynı şekilde kullanılmaktadır. Kahve servisi ve kahveleri çok iyi anlayıp bunu sanata dönüştüren meslek dalına barista denmektedir. Bu kelime barmen ile karıştırılıp yanlış anlaşılmaması için ülkemizde barista olarak kullanılmaya devam etmektedir.

Barista, İtalya ülkesinde kahve hazırlayıp bunu çok özenli bir şekilde sunan kişiye denmektedir. Kahve çekirdeğinden kahve makinesinin her noktasına kadar çok iyi uzman olup nasıl kahve servis edeceğini ve kahve üzerinde nasıl sanat ve resim çizeceğini çok iyi bilmektedir. Bu kişi, bir kafe işletmelerinde bar kısmını rahatlıkla teslim edebileceğiniz kişidir diyebiliriz. Barista ayrıca soft içecekler olan alkolsüz içecekleri ve karışımlarını da yapan ve bunları çok iyi bilen kişidir. Bu kişileri kahve servisleri yapan ve kahvelerinde sanat gibi desenler ile ikram eden kafelerde görebilmekteyiz.Barista Nasıl Olunur?

Ülkemizde son yıllarda kahve kültürü gelişmiş ve daha çok batılı ülkelerin içtiği Latte, Espresso ve Americano gibi kahveleri tercih ederek bu kahveleri sunan kafelerin ziyaretleri artmıştır. Bu kafeler ise daha kaliteli kahve sunabilmek için barista çalışanları aramaya başlamıştır. Barista mesleğinde bu kahveleri normal bir servis gibi değil, daha çok şov yaparak müşteriye sunmaktadır. Buna örnek verecek olursak, Latte üzerinde çeşitli desen, çiçek ya da daha farklı resimler yapmak diyebiliriz.

Barista olabilmek için sadece kahve sanatı yapmak yeterli değildir. Ayrıca kahve makinelerini çok iyi anlamalı ve arızaları giderebilmelidir. Müşteriler ve çalışanlar ile her zaman uyum içinde ve güler yüzlü olmalıdır. Barista olabilmek için bütün şartları sağlaması gerekmektedir. Ayrıca barista olabilmek için çeşitli eğitim programları da bulunmaktadır. Bu eğitim programları sonunda Barista Sertifikası alarak rahatlıkla barista iş ilanlarına başvurulabilir.

Ayrıca barista eğitim veren kurs yerlerinde bu diplomayı alan kişi uluslararası yerlerde dahi çalışabilir. Örneğin Türkiye’de aldığı eğitim ile yurtdışında da çalışabilir. Önemli olan kahveleri ve kahve makinelerini çok iyi anlamalıdır. Her zaman pozitif olup temiz ve bakımlı olmalıdır. Kendisine ait olan barı ayrıca temiz tutup bütün kahve çeşitlerinde en iyi şekilde servis etmelidir. Kendini geliştirmek için ayrıca barista olan uzmanlar ile iletişimde kalarak kendisini daha da uzman yapabilir. Bu mesleği yapabilmek için her hangi bir okul eğitimi aranmıyor. Sadece Barista Sertifikası adlı diplomayı almak yeterlidir. Bunun için kurs yerlerinde ayrıca eğitim programlarında başarılı bir şekilde tamamlamalı ve işini hakkıyla yapmalıdır.

Barista Ne Kadar Para Kazanır?

Türkiye’de Avrupa gibi kahve makineleri her geçen gün artarken kahve servisi yapan kafe gibi mekAnlar ise Barista çalışanı alarak daha kaliteli kahveler servisi yapmaya başlamaktadır. Bu sayede hem kahvenin kalitesi artıyor hem de kahve servisi yapan kafenin kalitesi müşterilere yansıyor. Bu anlamda son yıllarda barista iş ilanları daha fazla arttığını söyleyebiliriz.

Barista mesleğini yapacak kişiler eğer yeni eğitim programını tamamlamış ve sertifikasını almış ancak her hangi bir yerde çalışarak tecrübe edinmediyse asgari ücret ile mesleğe başlamaktadır. Bu kişi yaptığı iş, müşteri potansiyeli ve aldığı geri dönüşlerin yanı sıra edindiği tecrübeye göre maaşı 3.500 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Ayrıca bazı özel yerlerde çalışıyor ise bu miktar yaptığı iş ve çalıştığı yerin kalitesine göre maaşlar daha da fazla artabilmektedir.


DİĞER BARİSTA HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, barista konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan barista duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.