Ülkemizde kahve yüzyıllar boyu severek tüketilen bir içecektir. Osmanlı döneminde ülkemize giren kahve, oldukça kısa bir süre içerisinde popüler olmuştur. Günümüzde de kahvenin durdurulamaz yükselişi hızla devam etmektedir. Artık her köşe başında çeşit çeşit kahvecileri görmek mümkündür. Bu yazımızda bu kahve dükkanlarında çalışan bir meslek olan barista mesleğinde bahsedeceğiz. Kuşkusuz birçoğumuz barista kelimesini bir şekilde duymuşsunuzdur. Fakat bu kelimenin tam olarak ne anlama geldiğini, bu mesleği icra edenlerin tam olarak ne iş yaptıklarını merak edebilirsiniz. Öncelikle barista kelimesinin anlamından başlayalım. Nedir bu barista?

Barista nedir, ne demektir, kimdir, kime denir?

Barista, kahve dükkanlarında, profesyonel kahve ekipmanları ile beraber kahve hazırlayan ve sunan kişilere denilmektedir. Günümüzde kahve çeşidi oldukça fazla. Kaliteli bir kahve ortaya çıkarabilmek için ise baristalar çalışmaktadır. Barista, İtalyancada alkollü veya alkolsüz içkileri servis eden, barmen anlamına gelmektedir. Fakat barista kelimesi ülkemiz dahil olmak üzere tüm dünyada espresso bazlı kahve çeşitlerini hazırlayan ve satan kişiler için kullanılmaktadır.Barista ne iş yapar, görevleri nelerdir?

Barista kahveleri hazırlayan ve sunan kişilere deniliyor. Baristalar kahve çekirdeğinden anlamalı, kahve makinalarını kullanmayı bilmeli ve ufak sorunlarını düzeltebilmeli, kahve makinalarının günlük temizlik ve bakımlarını gerçekleştirebilmelidirler. Kısaca kahve dükkanlarında barın arka kısmını teslim edip, gözün arkada kalmayacağı kişilerdir baristalar. Kısaca sadece kahve yapabilmekle kalmazlar aynı zamanda kahvelere özgü bilgileri de bilip, bunu müşterilere aktarırlar.

Barista olmak istiyorum nasıl olurum

Baristalar birbirinden lezzetli kahveleri yapmakla kalmaz aynı zamanda sunuma da oldukça özen gösterirler. Örneğin bir lattenin üzerini oldukça hoş bir şekilde hazırlayarak müşterinin beğenisine sunarlar. Bu süt köpüğü ile yapılan süsleme işine ise latte art denilmektedir.

Barista nerelerde çalışır, çalışma alanları nasıldır?

Lezzetli bir kahve yapmak ve bunu süslemek hiçte kolay bir iş değildir. Baristalar bunun için özel eğitimlerden geçmektedirler. Bu eğitimleri alan baristalar ise kahve dükkanlarında çalışma imkanı elde ederler. Starbucks, Kahve Dünyası, Osmanlı Kahvecisi, Mado ve daha sayamadığımız sayısız kahve zincirinde çalışma fırsatları vardır. Sektörde işinin ehli, uzman baristalara her daim ihtiyaç bulunmaktadır. Peki nasıl barista olunur, olma şartları nelerdir?

Barista nasıl olunur?

Barista olmak için çoğu kahve dükkanı resmi bir barista eğitimi şartı aramamaktadır. Fakat Starbucks gibi bazı kahve zincirleri eğitim aşamasını zorunlu tutar. Fakat barista olmanın bazı nitelikleri bulunmaktadır. İyi bir kahve çekirdeğinden ve kahve makinalarından anlamak, güler yüzlü olmak, uzun süre ayakta çalışabilecek fiziki güce sahip olmak bunlardan bazılardır. Ülkemizde herhangi bir barista belgesi veya sertifikası almayan ancak kahve makinaları yardımıyla lezzetli kahveler hazırlayabilen çok sayıda barista bulunmaktadır. Tabi bunun eğitimi alınırsa, daha kaliteli işler ortaya çıkartılabilir. Peki bu eğitimler nerede veriliyor?

Barista olmak için ne yapmalı?

Barista eğitimi nasıl, nereden alınır?

Barista kursları; a’dan z’ye kahveler hakkında genel bilgiler veren, kahvelerin hazırlanmasını ve sunumları öğreten kurslardır. Ülkemizde de bu tarzda kurs merkezlerinin sayısı bir hayli fazladır. Bu eğitimlerde başarılı olan kişiler almış oldukları barista sertifikası ile daha rahat iş bulabilirler. Barista eğitimleri kurs merkezine göre 1 gün ile 1 hafta arasında değişen sürelerde verilmektedir. Ülkemizde çok sayıda akademi ve üniversite bu eğitimi vermektedir. İnternetten yapabileceğiniz ufak bir araştırma ile ilinizdeki bu kurslara rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bu kurslardan başarı ile mezun olanlar kahve hakkında tüm gerekli olan bilgileri depolayarak, sertifikalı barista unvanını elde ederler.

Barista eğitimi veren yerler

İstanbul, İzmir, Bursa, Antalya gibi sayısız ilimizde barista eğitimlerinin verildiği yerler bulunmaktadır. Bunlardan birkaçını sizler için paylaştık.

  • Mutfak Sanatları Akademisi
  • Coffee Works
  • İstanbul Kahve Akademisi
  • Ministry of Coffee
  • Usla
  • Miko
  • Barista Akademi

Yine vermiş olduğumuz listeye çok sayıda kurs yeri eklenebilir. Sizler de bildiğiniz kurs yerlerini veya vermiş olduğumuz kurslar hakkında düşüncelerinizi ve deneyimlerinizi yorum bölümümüzden paylaşabilirsiniz.

İyi bir barista nasıl olmalıdır?

Ülkemizde barista olarak görev yapan on binlerce belki yüz binlerce kişi bulunmaktadır. Fakat çok azı bu mesleğin erbabı, işinin ehlidir. İyi bir barista olmak ve sektörde tanınan birisi olmak için öncelikle iyi bir temel eğitim şarttır. Bunun yanında ben artık öğrendim, bu bana yeter mantığını hiçbir zaman benimsememeleri ve gelişime her daim açık olmalıdırlar. Çünkü kahve kültürü her daim değişen, her gün yeni lezzetlerin ortaya çıktığı muazzam bir dünya. Bu konuda kusursuzu aramak ve yeni şeyler keşfetmek için değişime ve gelişime açık olunmalıdır. Bu konu hakkında alanında uzman bir barista tarafından çekilmiş olan videoyu da izlemenizi öneriyoruz.

Bu yazımızda barista barmen veya barista garson kimdir, barista olmak istiyorum, barista olmak için ne yapmalı, barista hangi alanda uzmanlaşmıştır gibi barista hakkında herşey bilgiler verdik. Barista nasıl olunur hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer yazımızdan barista maaşları hakkında detaylı bilgi elde edebilirsiniz.


DİĞER BARİSTA HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, barista konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan barista duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.