Barista maaşları ne kadardır?

Kahve, günün tüm saatlerinde tüketilebilen harika bir içecektir. Sadece ülkemizde değil, tüm dünyada yaygın olarak tüketilmektedir. Sabah uykunuzu alamadıysanız sert bir espresso veya ristretto harika gitmez mi? İşte bunları hazırlamakla görevli, alanında uzman kişilere barista diyoruz. Barista, espresso ve espresso bazlı içecekler konusunda uzmanlaşmış kişi anlamına gelmektedir.

Ülkemizde kahve dükkanlarının sayısı her geçen gün artmaktadır. Bununla beraber Starbucks, Osmanlı Kahvecisi, Kahve Diyarı gibi sayısız kahve zinciri ortaya çıkmıştır. Baristalar tüm bu kahve dükkanlarında çalışma imkanına sahiptirler. Sektörde alanında uzman bir barista her zaman tercih edilir olmuştur. Üstelik barista olmak için herhangi bir üniversitenin herhangi bir bölümünden mezun olmanıza gerek yoktur. Fakat deneyim, pratik şarttır. Tüm bu konuda detaylı bilgilere Barista Nasıl Olunur yazımızdan ulaşabilirsiniz. Peki baristaların ne kadar maaş aldıklarını biliyor musunuz?Barista maaşları 2023

Genel olarak bir kahve dükkanında veya lokal işletmelerde çalışmakta olan baristalar, kendi alanlarında uzmanlıkları sayesinde özel kahve bazlık içecekler hazırlayabiliyorlar. Sadece hazırlamakla kalmazlar, bunların yanında süt ile kahvenin üzerine süsleme ve sunum konularında da uzmanlıkları bulunmaktadır. Kahve hakkında tüm detayları bilen, iyi kahveden anlayan, günün hangi saatinde hangi kahvenin iyi gideceğinin farkında olan baristalar sektörde hangi maaş ortalamaları ile çalışıyor merak ediyor musunuz?

Baristalar sektörde çalışmış oldukları yere göre farklı maaşlar alabilmektedirler. Profesyonel diye tabir ettiğimiz alanında uzman kişilerim maaşları en az 7500 TL civarındadır. Bu kişilerin maaşları 10 bin TL’ye kadar çıkabilmektedir. Fakat sektörde ortalama maaş 6000 TL’dir. Ünlü kahve zincirleri de bu rakamlar çerçevesinde maaş vermektedirler.

Kuşkusuz alanında uzman, kendisini ispat etmiş kişilerin maaşları daha da yukarılara çıkabilmektedir. Bu kişiler özellikle yurt dışında da çalışma fırsatı elde edebilirler. Kahve hazırlamak bir sanattır ve bu sanatı icra eden baristaların yapmış oldukları iş oldukça zorlu, yetenek gerektiren bir iştir. Bu sektörde çalışan, bu işi layıkıyla yerine getiren kişilerin sektör maaşlarının devlette.com olarak daha yukarıda olması gerektiğini düşünüyoruz. Dileriz kısa süre içerisinde bu meslekten elde edilen gelirler daha da yukarılar taşınır.

Bu yazımızda barista ne kadar maaş alır, barista maaşları ne kadardır ile baristalar ne kadar para kazanıyorlar hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER BARİSTA HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, barista konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan barista duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.