Bankacılık sektöründe faaliyet gösterenlerin ya da devlette.com üzerinde yayınlamış olduğumuz banka iş ilanlarını takip eden kişilerin aşikar oldukları bir tabir olan banko asistanı hakkında merak edilenlere yer verdik. Banko asistanı kimdir, nedir, banko asistanları ne iş yaparlar, banko asistanları ne kadar maaş alırlar gibi banko asistanı hakkında detaylı bilgiler haberimizin devamında bulunmaktadır.

Banko Asistanı Nedir, Kimdir?

Bankacılık sektörünün kilit elemanları olan banko asistanları, bu sene banka personel alımlarının hızla artmasıyla beraber isimlerini daha da fazla duyurdular. Peki kimdir bu banko asistanları? Ne iş yaparlar?Banko asistanı, bankaların gişelerinde bulunan ve hesap açma, kapama, havale, EFT, para çekme, para yatırma, çek ve senet işlemleri gibi daha sayısız işlemi gerçekleştirmekle yetkili banka elemanlarıdırlar. Banko elemanları genellikle üniversite mezunu kişilerden oluşmaktadır. Ancak son zamanlarda KPSS puanı ile lise mezunu bir çok kişi de banko asistanı olabilmiştir.  Günümüzde bankaların müdür ve müdür yardımcıları gibi kişiler zamanında banko asistanı olarak görev almış kişilerdir. Çeşitli kabiliyet ve yükselme sınavları ile bulundukları mevkilere yükselmişlerdir.

Banko Asistanı Maaşları 2022

Banko asistanı olarak çalışmak isteyenlerin en fazla başvurdukları ve çalışmak istediği bankalar arasında Ziraat Bankası ve Halk Bankası yer alıyor. Vatandaşların bu bankaları tercih etmelerindeki en büyük sebep maaş olanakları ve çalışma şartları yer alıyor. Adı geçen bankaların devlet bankası olması sebebiyle de ayrıca tercih edildiğini biliyoruz.  Ziraat Bankası’nda bir stajyer 5000 TL, gişe memuru 5500– 6000 TL, gişe yetkilisi ise 5750-6250 TL maaş almaktadır. Bu bahsi geçen miktarlara primler ve yapılacak olan ek ödemeler dahil değildir.

Bankacılık ve finans sektörüyle oldukça ilgili birisi olarak açıkça söyleyebilirim ki gişe memurları yani banko asistanları bankalarda en fazla yorulan ve enerji harcayan kişilerdir. Gün içerisinde sayısız insanla doğrudan muhatap olmak zorunda olmalarının dışında, yaptıkları işte fiziki ve mental olarak oldukça zordur. Bu mesleği icra edecek kişiler, banko asistanı alımı ilanlarında bahsedilmese de kesinlikle sabırlı insanlar olması gerektiğini düşünüyorum. Agrasif bir yapısı olan bireylerin uzun soluklu olarak bu mesleği icra etmelerinin oldukça zor olduğu kanısındayım.

Yurt içerisinde işsizlik rakamların her geçen gün artmasıyla, iş bulmak isteyen vatandaşlar banko asistanı yani gişe memuru alımı ilanlarına da ayrıca ilgi göstermektedirler. Bu ilanları personel alımı sayfamızdan anında görüntüleyebilirsiniz. Banko asistanı hakkında merak ettiğiniz soru veya sorunlarınızı ya da dile getirmek istediğiniz düşüncelerinizi ise aşağıda bulunan yorum alanından belirtebilirsiniz.


DİĞER BANKO ASİSTANI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, banko asistanı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan banko asistanı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.