En temel tanımıyla hayat sigortası, kişinin; sigorta şirketlerine ödemesini gerçekleştirdiği primlerin, yaşlılık döneminde kendisine ya da vefatı halinde varislerine aktarılmasını ön gören sigorta anlaşmasıdır. Hayat sigortaları başınıza beklenmedik bir olay gelmesi durumunda, sizi ve sevdiklerinizi güvence altına almanın yanında tasarruf yapmanıza da olanak tanımaktadır. Bankalardan kredi çekerken, zorunlu tutularak hayat sigortası yaptırılmaktadır. Bankalardan çektikleri kredi borçlarını erken kapatan müşteriler ise sigorta primlerini geri ödemek zorundadırlar. Fakat bankalar müşterilerin de bu haklarından habersiz olmalarından dolayı hayat sigortası paralarını iade etmemektedir.  Peki bu ücret nasıl nereden geri alınır? Bankalardan ne kadar alacağınız var?

Bankalardan hayat sigortası parası nasıl geri alınır?

Bankalar kredi borçlarını erken kapatan müşterisinin sigorta primlerini geri ödemiyor. Bunun yanında 24 aylık kredi alan müşteriye örnek olarak 36 aylık hayat sigortası yaparak da buradan sağlanan primlerle kasalarını dolduruyorlar.Bu hayat sigortası primlerini geri almak isteyen vatandaşlar, ücretleri geri almak istediklerine dair bir dilekçe yazarak bankalarına iletebilirler. Şayet banka ücret iadesi yapmamakta ısrarcı olursa da durum hakkında tüketici hakem heyetlerine başvuruda bulunabilirsiniz. Tüketici hakem heyeti kaymakamlık binalarında yer almaktadır. Gerekçeli karar da en geç 3 ay içerisinde tüketiciye bildirilmektedir.

Bankalar her müşterisi için minimum 200 TL gibi bir hayat sigortası ücretleri talep etmelerinden dolayı, milyonlarca müşterisinden bu ücreti tahsis ederek hali hazırda büyük bir gelire sahip olmaktadırlar. Zaten bankaların neredeyse çoğunun sigorta şirketleri de olduğu düşünüldüğünde, kasalarına giren miktar katlanarak artmaktadır. Bu sebepten dolayı bilinçli tüketici olmalı ve sizden talep edilen bu haksız kazançları geri istemelisiniz. Bu durum çoğu kişi tarafından bilinmediği için, kişilerin bilinçlenmesi adına da bu haberi sosyal ağlarda paylaşabilirsiniz.

Bu yazımızda kredilerde hayat sigortası nasıl geri alınır konusunda detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Kredi hayat sigortası iptal ve iadesi için dilekçe örneği indirmek için TIKLAYIN


DİĞER HAYAT SİGORTASI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, hayat sigortası konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan hayat sigortası duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.