Bankalar, en basit tanımı ile finansal işlemlerimizi gerçekleştirdiğimiz kurumlara denilmektedir. Ülkemizde bankacılık sektöründe 250 bini aşkın kişi istihdam edilmektedir. Bu istihdamın içerisinde çok sayıda meslek bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de banka müdürleridir. Peki kimdir bu banka müdürü, ne iş yapar? Banka müdürü hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara yazımız devamından ulaşabilirsiniz.

Banka müdürü nedir, ne demektir, kimdir, kime denir?

Banka Müdürü, görevli olduğu bankada bulunan birimlerin, verimli, düzenli ve uyumlu bir şekilde çalışmasını sağlayan, aynı zamanda hem personeli hem de işleyişi kontrol eden kişiye verilen mesleki unvandır. Bankacılık sektöründe istihdam edilen kişilerin ulaşmak istedikleri hedeflerden bir tanesidir. Bunun en büyük sebebi banka müdürlerinden bankalarda çalışanlardan statü olarak en yüksek olmalarından ve çok daha yüksek maaş almalarından kaynaklanmaktadırlar. Peki banka müdürü tam olarak ne iş yapar, görevleri nelerdir?Banka müdürü olmak için ne yapmalı?

Banka müdürü ne iş yapar, görevleri nelerdir?

Banka müdürleri bankada istihdam edilen tüm çalışanların amiri konumundadır. Tabir yerinde ise bankadaki her şeyden sorumludurlar. Ancak özetlemek gerekirse banka müdürü iş tanımı aşağıdaki gibidir.

 • Çalışmış olduğu kurumda hizmetlerin verimli, etkili ve hızlı bir içimde sunulmasını sağlamak,
 • Bankadaki mali mevzuatın uygulamasına dair değişiklikleri takip etmek,
 • Harcama birimlerini, bankada çalışan personeli ve daire başkanını bilgilendirmek,
 • Harcama birimleri arasındaki düzenli sağlamak,
 • Mali yönetim ve kontrol ile denetim konularında bilgi ve dokümantasyonu sağlamak,
 • Harcama birimlerini ve mali mevzuatta meydana gelen değişiklikleri ilgili birimlere bildirmek,
 • Mali konulardaki düzenlemeler için gerektiğinde idarelerin görüşünü almak,
 • Yapılacak uygulamaya açıklık getiren, bilgilendirici metin ve sunum hazırlamak,
 • Kendi görev alanı içinde ve diğer şubelerle sözlü, yazılı bilgi aktarımı yapmak.

Gibi oldukça önemli görevler üstlenmişlerdir. Peki banka müdürü olmak istiyorum, nasıl olurum diyenler nasıl bir yol izlemelidirler.

Banka müdürü nasıl olunur?

Banka müdürü olmak için iki farklı yol bulunmaktadır. Bu iki yoldan birisi seçerek hızlı bir şekilde banka müdürü olabilirsiniz.

Öncelikle banka müdürü olarak görev alabilmenin en kısa yolu müfettişlik pozisyonlarıdır. Banka müfettişi olabilmek için üniversitelerin bankacılık, matematik, maliye, işletme, iktisat gibi lisans bölümlerinden mezun olmalı ve bankaların açtıkları yazılı ve sözlü sınavlardan başarı ile geçmelisiniz. Bankalar müfettiş pozisyonlarından çok sayıda banka müdürü alımı gerçekleştirmektedir. Bu yüzden banka müdürü alımı ilanlarını takip ederek bunlara başvuru yapabilirsiniz.

Diğer bir yol ise bankada bulunan mevcut kadrolardan yükselerek banka müdürü olmaktır. Bunun için öncelikle en az 2 yıllık bir ön lisans bölümünden mezun olunması gerekmektedir. Fakat banka müdürü pozisyonu için 4 yıllık lisans bölümlerinden mezun olanların daha şanslı olduklarını söylemeliyiz.  Bankada aşağıdaki pozisyonlara sırasıyla yükselerek müdürlük seviyesine gelebilmeniz mümkündür.

 • Veznedar,
 • Gişe elemanı,
 • Satış danışmanı,
 • Müşteri temsilcileri,
 • Servis yetkili yardımcısı,
 • Servis yetkilisi,
 • Uzman,
 • Uzman yardımcısı,
 • Müfettiş Müfettiş yardımcısı pozisyonları bulunmaktadır. Bunların en üst pozisyonu ise banka müdürüdür.

Banka müdürü ne iş yapar?

Gişe Memurları Banka Müdürü Olabilir Mi?

Çok sayıda kişi gişe memuru olarak çalışan kişilerin banka müdürü olmalarının neredeyse imkansız olduğunu düşünmektedirler. Ancak bankalarda kariyer basamaklarını yükselerek o noktaya gelebilmeniz imkansız değildir. Bunun çok sayıda örneğini gerek ülkemizde gerekse yurt dışında gördük. Fakat banka müdürü olmak oldukça zor ve meşakkatli bir süreçtir. Ayrıca banka müdürü olmak için hangi bölüm okunmalı diyenler için stabil bir bölüm bulunmamaktadır. Çok sayıda ekonomi ve finans tabanlı bölümden bu aşamaya gelebilmeniz mümkündür.

Banka müdürü çalışma saatleri nasıldır?

Banka müdürleri genel olarak bankaların çalışma saatleri içerisinde çalışırlar. Fakat birçok günde iş ve işlemlerin yetişmemesi sebebi ile mesaiye de kalırlar. Banka müdürlerinin çalışma saatleri genellikle sabah 09:00 akşam 17:30 şeklindedir.

İyi bir banka müdürü nasıl olmalıdır?

İyi bir banka müdürü, işine hakim, tüm banka çalışanlarını yakından tanıyan, gerektiğinde sorumluluk almaktan kaçınmayan kişiler olmalıdırlar. Büyük bir finans kurumunun bir şubesi banka müdüründen sorumlu olacaktır. Bu durumu idare etmek hiç de kolay bir iş değildir.

Bu yazımızda banka müdürü olmak için ne yapmalı, olmak zor mudur, olma şartları nelerdir, nasıl banka müdürü olunur gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer yazımızdan Banka Müdürü Maaşları hakkında detaylı bilgi elde edebilirsiniz.


DİĞER BANKA MÜDÜRÜ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, banka müdürü konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan banka müdürü duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.