Modern dünyada kişilerin bir takım ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için yüksek miktarlarda nakit ihtiyaçları olmaktadır ve bu ihtiyacı gidermek adına banka işletmeleri kurulmuştur. Bankalar; kişilerin nakit ihtiyacını karşılamak, iş hayalarında büyümelerini ve varlıklarını sürdürmek adına nakit sağlayan işletmelerdir; ancak bunu yaparken bir takım kriterlere bakmaktadır. Bankanın; müşterisini değerlendirmek için yararlandığı ilk kriter kredi sicili olarak bilinmektedir.

Banka kredi sicili; bankaların müşteriye güvenmesi, verilen paranın geri ödeneceğine ikna olması amacıyla oluşturulan bir sistemdir. Banka kredi sicili; bir kişinin yaşadığı ülke içerisindeki tüm bankalara olan borcunun görüntülendiği sisteme verilen addır. Kredi siciline göre müşteriler belirli bir puan üzerinden değerlendirilmektedir. Kredi siciliniz üzerinden ulaşılan puana göre;  • 1700-1900 arası puanlar çok iyi yani tüm kredileri almaya müsait müşteri olarak ele alınmaktadır. Kredi notunuzun bu halde olması halinde; sadece maaşınızın ve işletmenizin talep ettiğiniz kredi ya da ürünü almak için yeterli olup, olmadığına bakılır.
  • 1500-1699 arası puanlar iyi olarak adlandırılır. Bu kişilerin puanının neden düşük olduğu incelendikten sonra istediği ürünlerin ödemesi ile ilgili detaylar incelenmeye başlanır. Kredi alma imkanı yüksek müşteriler arasında yer almaktadırlar.
  • 1100-1499 notu olan kişilerin bazı bankalarda kredi alma ihtimali vardır ancak yüksek miktarda kredilerde bankalar bu kişilere çok şans tanımamaktadırlar.
  • 700-1099 puanı orta riskli olarak ele alınır ve bankalardan düşük limitli kredi kartları dışında bir ürün almaları zordur.
  • 1-699 arası puan gurubu ise riskli olarak ele alınır ve bu kişilerin bankaların imkanlarından yararlanması mümkün değildir.

Banka sicili nasıl bozulur?

  • Bankadan kredi kullanmanız ve kredinizi zamanında ödememeniz halinde banka kredi sicilinize ödemelerinizin düzenli olmadığı yansıyacaktır.
  • Kredi kartı borcunu zamanında ödememek veya çok geç ödemek banka kredi sicilinizi etkiler. Bankanıza sürekli olarak kredi kartınızın asgari tutarını ödemek de kredi sicilinizin etkilenmesine neden olur. Sadece asgari tutarı ödeyerek alışveriş yapmanız kredi notunuzun düşmesi üzerinde etkilidir.
  • Borç karşılığı olarak bankalara verilen; çek, senet günü geldiği zaman ödenmezse kredi notunuzun düşmesine neden olur.

Bu durumlar sürekli olarak tekrarlandığı zaman; banka sicil kaydınız içerisinde bu durumlar yer almakta ve kredi notu bu durumlara bağlı olarak düşmektedir. Puanınızın çok fazla düşmesi halinde banka sicilinizin bozulması durumu ortaya çıkar. Puanınızın düşmesi halinde banka siciliniz bozulmamaktadır fakat herhangi bir bankadan aldığınız kredi kartı ya da kredi gibi bir ürünü 3 ay üst üste ödememeniz halinde veya tekrardan yapılandırmamanız sonucunda banka siciliniz bozulacak ve puanınız tamamen düşecektir.

Banka silici bozulursa ne olur?

Bankaya olan borcunuzu ödememeniz halinde banka sizden alacağını söz verdiğiniz tarihlerde tahsil edemezse sizi kendi hukuk kuruluşuna verir ve yasal olarak borcunu alma yoluna gider. Bu aşamada bankalardan kredi almanız neredeyse imkansız hale gelir ve bankanın kredi kartı gibi basit ürünlerinden dahi yararlanmanız mümkün olmaz. Avukata verilen bir borcun; anında tahsil edilememesi ve icra makamına düşmesi halinde kara liste adı verilen listede yer alırsınız. Kara listeye girmeniz demek tüm bankaların artık çalışmak istemeyeceği müşterilerden biri olduğunuz anlamına gelmektedir. Bu aşamada kredi notunu yükseltmek oldukça zordur.

Bankaya borcumu ödedim sicilim ne zaman düzelir?

Kredi sicilinizin bozulmasına neden olan borcu ödemeniz halinde sicilinizin düzelme ihtimali vardır. Borcunuzu ödemeniz halinde tamamen temiz bir sicile sahip olmanız mümkün olmayabilir çünkü bu durum merkez bankası tarafından kontrol edilmektedir. Bankaya borcunuzu ödememeniz ve icralık olmanız halinde borcunuzu hızlı bir şekilde öderseniz; 5 sene içerisinde kara listeden çıkmanız mümkündür.

Banka Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Bankalar kredi sicilinizin bozulması halinde size 5 yıl süre ile kredi vermeyecektir. Bu süreç sizin için borçlarınızı ödeyeceğiniz bir süreç de olabilir. Borçlarınızın tamamını ödemeniz sizin için 5 yıl sonunda oldukça iyi bir sicile kavuşmanız da etkili olacaktır. Kredi sicilinizin bozulmasına sadece 1 banka ürünü neden oldu ve elinizde hala kredi kartı ya da kredi gibi başka bir banka ürünü varsa; bu ürünlerin düzenli bir şekilde ödenmesi kredi notunuzu yüksek tutmanızda yeterli olacaktır. Bankalar sicilinizi temizledikten sonra notunuzun yüksek olduğunu gördüğü zaman size daha kolay yardımcı olabilmektedirler.

Banka kredi sicilinizi temizlemek için aynı zamanda kredi sicil affı gibi devletin sunduğu olanakları da takip edebilir ve hızlı bir şekilde bu imkanlardan yararlanarak yeniden temiz bir sicile kavuşabilirsiniz.


DİĞER KREDİ SİCİLİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, kredi sicili konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan kredi sicili duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.