Bankalardan hesap açmak, kredi kartı almak oldukça kolay sayılabilecek işlemlerdir. 5-10 dakika içerisinde bankalar hesapları açarak müşterilerine sunarlar. Ancak banka hesaplarını kapatmak o denli kolay sayılmamaktadır. Bankaların müşteri çekmek adına hesap açma gibi işlemlerini oldukça hızlı bir biçimde halletmeleri ve mevcut müşterilerini kaybetmemek istemeleridir. Hatta müşteri kaybetmemek için hesap işletim ücreti almama, kredi kartına puan verme gibi çeşitli işlemler önerirler. Fakat kullanılmayan banka hesaplarını kapatmak en doğru seçenek olacaktır. Çünkü hesapların içerisinde para olsa da olmasa da çeşitli komisyon ücretlerine tabi tutulmaktasınız. Hesabınızı kapatmadığınız süre zarfında da bu ücretler yansıtılmaktadır. Hesabınızda para bulunmuyorsa banka bu ücretleri sizden tahsil edemez. Fakat hesabınızda para varsa tahsil eder. Bu sebepten dolayı sadece aktif olarak kullanmış olduğumuz hesapları tutmalı ve diğer banka hesaplarını kapatma yoluna gitmeliyiz. Peki ama nasıl?

Banka hesabı nasıl kapatılır?

Çoğu kişi bazı banka hesaplarına yıllarca giriş yapmamaktadır. Yani EFT, Havale gibi işlemleri yapmamakla beraber hesaplarında da herhangi bir işlem yapılmamaktadır. Bu gibi hesapların kapatılması gerekmektedir. Bu hesap kapatma işlemleri için birkaç farklı yol bulunmaktadır. Peki nedir bu yöntemler?  • Bağlı olduğunuz şubeye müracaat ederek

İşlemlerinize başlamadan önce “hangi bankada hesabım var” sayfasından açık hesaplarınızın bulunduğu bankaları öğrenmenizi öneririz. Öncelikle en kolay ve bilinen yöntemlerden bir tanesi hesap açılışının gerçekleştirildiği şubeye giderek hesabınızı kapatmak istediğinizi dile getirmenizdir. Ancak burada unutmamanız gereken bir nokta bulunmaktadır. Şayet hesabınıza tanımlı bir otomatik ödeme talimatı veya sanal kart gibi hizmetler aktif halde bulunuyorsa hesabınızı kapatamazsınız. Öncelikle bu hizmetlerinizi sonlandırmalı ve akabinde hesap kapatma işlemini gerçekleştirmelisiniz. Peki hesap kapatma işlemi sadece hesabı açtırdığınız şubeden mi yapılıyor?

Hesap kapatma işlemi sadece bağlı bulunduğunuz şubeden gerçekleştirilmez. Herhangi bir şubeye giderek de hesabınızı kapatabilirsiniz. Bu durumda başvuru yaptığınız şubedeki görevliler sizlerin bilgilerini ve hesap kapatma isteğinizi hesabı açtırmış olduğunuz şubeye gönderirler. Bu sürecin sonunda da hesabınız kapatılır. Ancak bu işlem zaman alabileceği için hesabı açtırdığınız şubeye giderek hesabınızı kapatmanızı öneriyoruz. Burada tarafınıza hesabınızı kapatmak istediğinize dair dilekçe doldurtulmaktadır. Bu dilekçe örneğini orada doldurmak istemiyorsanız hazır halde aşağıda verdik. Bunun çıktısını alarak da hesabınızı kapatabilirsiniz.

  • Banka müşteri hizmetleri vasıtası ile hesabınızı kapatma

Bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak da banka hesabınızı kapatabilirsiniz. Aşağıda bankaların müşteri hizmetleri numaralarını verdik. Hangi banka hesabınızı kapatmak istiyorsanız, ilgili banka ile iletişime geçebilirsiniz.

BANKATELEFON NUMARASI
Akbank444 25 25
Albaraka Türk444 5 666
Abank (Alternatifbank)444 00 55
Anadolubank555 50 50
Bankpozitif444 4 365
Denizbank444 0 800
Fibabanka444 88 88
Garanti Bankası444 0 333
Halk Bankası444 0 400
HSBC444 0 111
ICBC444 00 50
ING Bank444 0 600
Kuveyt Türk Katılım Bankası444 0 123
Odeabank444 8 444
QNB Finansbank444 0 900
Şekerbank444 78 78
TEB444 0 666
Türkiye Finans Katılım Bankası444 2 444
Türkiye İş Bankası444 02 02
Vakıfbank444 0 724
Vakıf Katılım Bankası0850 582 6006
Yapı Kredi Bankası444 0 724
Ziraat Bankası444 00 00
Ziraat Katılım Bankası0850 220 5000

Hangi yolu veya metodu uygularsanız uygulayın bankanıza muhakkak tarafınıza ait herhangi bir borcun bulunup bulunmadığını sorun ve borcunuzun olmadığını teyit ettirin. Hatta şubelere giderek vadeli veya vadesiz mevduat hesabınızı kapatıyorsanız borcu yoktur kağıdı almayı unutmayın. Karşınıza ileride çıkarabilecekleri borçlara karşı bunu kullanabilirsiniz.

  • ATM/İnternet şubesi kullanarak hesap kapatma

Şayet İnternet bankacılığı kullanıyorsanız telefon üzerinden veya web üzerinden veya mobil üzerinden giriş yaparak da hesabınızı kolay bir şekilde kapatabilirsiniz. Bunun için İnternet bankacılığına giriş yapmanızın ardından hesap kapatma diye arama yaparsanız karşınıza hesap kapatma bölümü gelecektir. Buradan da gerekli süreci takip ederek hesabınızı kapatabilirsiniz. Aynı işlemi ATM’ler üzerinden de gerçekleştirmenize bankalar izin vermektedir.

Kullanılmayan banka hesabı kendiliğinden kapanır mı?

Belirli bir süre işlem yapmamış banka hesapları bankalar tarafından herhangi bir mağduriyete sebebiyet vermemek adına dondurulmaktadır. Fakat hesaplarınız tamamen kapatılmaz. Sadece yeniden işlem yapana kadar dondurulur. Hesabınızı tamamen kapatmak istiyorsanız yukarıda vermiş olduğumuz yöntemlerden bir tanesini uygulamanız gerekmektedir.

Banka hesabımı kapatmazsam ne olur?

Banka hesaplarını kapatmazsanız hesabınızdan hesap işletim ücreti gibi çeşitli kalemlerde masraflar kesilmeye devam edecektir. Ayrıca herhangi bir şifre çalınması gibi durumda mağdur olma imkanınız da bulunmaktadır. Çünkü genel olarak bu hesaplar atıl durumda yani kullanılmayan hesaplar olmasından dolayı herhangi bir hesap şifrelerinin ele geçirilmesi durumunda bunu çok sonradan öğrenebilirsiniz. Daha saymadığımız çok sayıda sebepten dolayı banka hesapları kullanılmıyorsa kapatılmalıdır.

Bu yazımızda banka hesap kapatma işlemi nasıl yapılır, hesap kapatma yazısı talimatı ile şubeye girmeden hesap kapatılması, banka hesap kapatma nasıl olur,  banka hesabımı nasıl kapatabilirim gibi yollardan bahsettik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Banka hesap kapatma dilekçesi örneği indirmek için TIKLAYIN


DİĞER BANKA HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, banka konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan banka duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.