Bana Kredi Çıkar Mı?

Kredi almanız için tek bir kriter yoktur. Değişik faktörler kredi almanızı etkileyebilmektedir. Kredi verilirken bakılan temel iki unsur vardır. Kredi alacağınız dönem içerisindeki olmazsa olmaz, bana kredi çıkar mı demeden önce bakmanız gereken temel kriterler; SGK kaydınız ve bankaya ödeme yapma durumunuzdur. Bu durumları gerçekleştirememiş iseniz kredi almanız son derece zor olacaktır. Kredi çekmek bir süreçtir ve doğru şekilde işlemeyen bir süreç içerisinde istediğiniz kadar krediyi almanız mümkün olmayabilir.

Kredi almak için gerekenler;  • SGK kaydı: Kredi almak isteyen herkesin gelirini beyan etmesi gereklidir. Bunun için sigorta belgenizde belirtilen maaş tutarına dikkat edilir ve SGK onayla maaş bordrosu istenir. Düzenli bir gelirinizin olduğunun anlaşılması ve istediğiniz kredinin verilmesi için gerekli olan gelire sahip olduğunuzun anlaşılması için SGK kaydınız oldukça önemlidir. SGK kaydınız olmadığı halde kredi çekebilmeniz için de gelir belgelemeniz gereklidir; bankaların bu durum için ciddiye aldığı nadir durumlar vardır. Örneğin; evinizin kirası, kira geliriniz belirli bir miktarın üzerinde ise kredi almanız mümkün olabilmektedir. Kredi almak için bir diğer gelirsiz yöntem de ipotek yöntemidir; evinizi, arsanızı ya da arabanızı ipotek ederek kredi almanız mümkün olabilmektedir.
  • Banka ödemelerinin düzenli olması: Kredi almak istiyorsanız mutlaka bankalar ile aranızın iyi olması gereklidir. Bankalar ile aranızın iyi olmasının yolu da ödemelerinizin düzgün bir şekilde yapılmasından geçmektedir. Düzenli ödemeleriniz, kredi notu üzerinde etkili olduğu için banka size güven kazanmakta ve kredi verme konusunda sadece istediğiniz miktarın geliriniz ile uyuşup uyuşmadığına bakmaktadır. Kredi puanınız düşük, geliriniz yok ya da az ise bankalardan kredi almanız daha zor olacaktır.

Bir bankadan aldığınız ürünü ödememeniz halinde kredi notunuz çok fazla düşecek ve sizi risk teşkil eden müşteriler arasına alacaktır. Bu durumda kredi almanız zorlaşır. Kredi notunuz yeniden yükselmeden kredi almanız imkansız bir hale gelir.

Bankalar ile hiç çalışmadı iseniz ve bu güne kadar sadece geliriniz oldu bir banka ürününden yararlanmadı iseniz kredi alma ihtimaliniz çok daha düşüktür. Banka ödeme şeklinizi ve kredi notunuzu göremediği için size güvenmesi mümkün olmaz. En azından düşük limitli bir kredi kartı alarak ödemelerinizin düzenli bir hale gelmesini sağlamanız mümkündür.


DİĞER BANKA HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, banka konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan banka duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.