Evde bakım maaşı (ücreti) için sağlık raporu almak

Devletimiz vatandaşların mağdur olmaması adına çok sayıda başlık altında çeşitli maddi yardımlarda bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de bakıma muhtaç olan kişiler ilgilendiriyor. Başkalarının yardımı veya bakımı olmaksızın bireysel olarak gündelik ihtiyaçlarını ( yemek, içmek, tuvalet, temizlik gibi. ) kişilere evde bakım maaşı yani bakıma muhtaç aylığı verilmektedir. Fakat evde bakım maaşı alabilmek için belirli şartları sağlamanız gerekmektedir. Bunlardan bir tanesi de ağır engelli olduğunuzu belirtmenizdir. Bu durumu belgelemeniz için ise sağlık raporu almanız gerekmektedir. Evde bakım maaşı almak için diğer şartlar ise bakıma muhtaçlık kriterlerinin olması ve gelir kriterlerini sağlamasıdır. Peki engelli olduğunuzu belirtir sağlık raporunu yani bakıma muhtaç sağlık raporunu nasıl ve nereden alabilirsiniz?

Bakıma muhtaç raporu nasıl ve nereden alınır?

Evde bakım maaşı almak için tam teşekküllü bir hastanenin sağlık kurulu tarafından düzenlenmiş engel oranının en az %50 olan ve “ağır engelli” bölümünde “evet” yazan rapor gerekmektedir.Ancak küçük çocuklar için farklı bir durum söz konusudur. Küçük çocuklar zaten bakıma muhtaçtırlar ve ayrıca küçük çocukların engellilik durumlarının tespiti net olarak zor yapılmaktadır. Bu sebepten dolayı küçük çocuklara rapor verilirken 1 veya en fazla 2 senelik süreler zarfında düzenlenir. Daha sonra yeniden rapor alınmalıdır.

Evde bakım maaşı tam teşekküllü ve yetkili hastanelerden alınmalıdır. Tam teşekküllü ve yetkili hastanelerin listesine ulaşabilmek için hemen TIKLAYIN.

Bu yazımızda bakıma muhtaç sağlık raporu veren hastaneler ile bu rapor yüzde kaç olmalı hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer yazımızdan evde bakım parası nasıl alınır öğrenebilirsiniz.


DİĞER BAKIMA MUHTAÇ SAĞLIK RAPORU HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, bakıma muhtaç sağlık raporu konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan bakıma muhtaç sağlık raporu duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.