Bakaya Nedir, Ne Demektir?

Bildiğiniz gibi her ülkede olduğu gibi ülkemizde de asker yaşı ve kuralları bulunmaktadır. Asker çağı gelen her erkek silah tutmakla yükümlü olduğu için zamanı geldiğinde her hangi bir sağlık sorunu ya da eğitimi bulunmuyor ise askere gitmek zorundadır. Bu zorunluluk sadece Türkiye için geçerlidir. Diğer ülkeler, Avrupa ülkeleri başta olmak üzere profesyonel orduda oldukları için askerlik yapmak zorunlu olmadığı gibi gönüllü olmaktadır. Ayrıca askerliğini gönüllü yapanlara da yüksek oranda maaş dahi verilmektedir. 2023’de ise Türkiye’de profesyonel orduya geçeceği söylenilmektedir.

Bakaya, Türk Dil Kurumunda kalıntı, arta kalanlar manasına gelmektedir. Ancak askeri terim olarak, askere gitme çağı ve zamanı gelmesine rağmen her hangi bir tecil işlemi de olmamasına rağmen askerde yapılan yoklamaya katılıp ancak askere gitmeyenlere bakaya kalmak denir. Bu şahıs yaşı gereği zamanı geldiği zaman askerlik şubesine gitmez ise yoklama kaçağından bakaya kalır. Bakaya kalındığında ise GBT sorgusunda polisler görür ise kişiyi askerlik şubesine teslim edebilir ve zorunlu askerlik yapabilir. Ayrıca bakaya kalanlar belirli bir süre yine kaçmaya devam ederler ise idari para cezasına dahi çarptırılabilmektedir.Bu durumda bakaya kalmak istemiyorsanız vakit geldiğinde tecil işlemi kondisyonunuz yok ise askerlik şubesine gitmelisiniz. Buraya gelerek askerlik yoklamanızı yaptırmalısınız. Bakaya kalanlar, bakaya kaldığı zaman süresince para cezası ödemek zorunda kalır. Bu para cezası ise 2015 yılına göre her dönem için 250 TL para cezasıdır. 1 yılda 4 dönem olduğundan dolayı 1 yılda 1.000 TL para cezası olacaktır. Güncel olarak bakaya kalanların ödeyecekleri cezalara bakaya para cezası sayfasından ulaşabilirsiniz.

Bakaya Kalanlar Ne Yapmalıdır?

Bakaya kalanlar, askerlik yaşı ve zamanı gelmesine karşın yedeklik yoklamasına katılmayanlar için geçerlidir. Bakaya kalıp kalmadığınızı askerlik şubesinden öğrenebilirsiniz. Bakaya kalan kişiler daha fazla idari para cezası almamak için askerlik şubesine gitmeli ve neden yoklamaya katılamadığını dilekçe ile beyan etmelidirler. Bu dilekçenize göre para cezası iptal edilebilir ya da Kabahatler Yasasına göre belli ücret kadar para cezası verilebilir.

Tecil yaptırmak istiyorsanız tekrar dilekçe yazmalı ve Ekim askerlik dönemine kadar “askerlikle ilgili problemi yoktur” şeklinde resmi belge almanız sizi o zamana kadar tecil yapacaktır. Bu belge sayesinde okullar açıldığı zaman okula başvurabilir ya da AÖF sistemine kayıt yaptırabilirsiniz. Daha sonra alacağınız bu öğrencilik belgesini askerlik şubesine size verilen tarihten önce teslim ederseniz yıllık tecil işlemini yapmış olur ve rahatlarsınız. İlk defa bakaya kalanlar bu şekilde rahatlayabilir ancak birden fazla bakaya kalanların işi biraz daha zor. Şubeye giderek aynı işlemlerle tecil alma şansınız olsa da bulunduğunuz yerdeki askerlik şubesinin insafına kalmış diyebiliriz.

Şubeye gidemeyenler ve mazereti olanlar mahkemeye başvurmalıdır. Bu durumda Milli Eğitim Bakanı kavuşturmaya dair sizden belge isteyecektir. Bu belge biraz zor olsa da 3 ayda çıkmaktadır. Bakaya kalan bireylerin bileceği gibi yasaya göre zorla kimse kimsenin hürriyetini elinden alamamaktadır. Yıllarca asker kaçağı olanlar askerlik şubesinden rahatlıkla çıkarken bakaya kalanların panik yapması saçma olur. Gerekli işlemlerinizi yaparak ya tecil ettirmeli ya da vatani görevinizi yerine getirerek ömür boyu askerlik probleminizi çözmelisiniz.


DİĞER BAKAYA HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, bakaya konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan bakaya duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.