Bağkur, iş veren tarafından yapılmayan, kendi primlerini kendilerinin ödemiş olduğu bir sigorta türüdür. Türkiye’de 2 milyona yakın kişi Bağkur kapsamında sigorta primlerini ödemektedirler. Ancak zaman zaman ekonomik koşullar sebebi ile bu primlerin ödenemediği durumlar olabilmektedir. Bu gibi durumlarda ise Bağkur kapsamında yer alan kişilerin en çok merak ettikleri konuların başında sağlık hizmetlerinden faydalanıp faydalanamayacakları gelmektedir.

Bağkur Borcu Olanlar Sağlıktan Yararlanabilir Mi?

Birikmiş Bağkur borcu yani 4B sigorta prim borcu olan kişiler geçtiğimiz seneye kadar sağlık hizmetlerinden faydalanamıyorlardı. Bu kişiler hem borçlarını ödemedikleri için faiz riski ile karşı karşıya kalmakta hem de borçları birikmeye devam etmesine karşın herhangi bir sağlık hizmetinden ücretsiz olarak faydalanamıyorlardı.Resmi Gazete’de yayınlanan yeni yasaya göre Bağkur borcu olan kişilerin de sağlık hizmetlerinden faydalanabilmelerinin önü açıldı. Buna göre 31 Aralık 2023 tarihine kadar Bağkur prim borcu olan kişiler sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak faydalanabileceklerdir. Ne kadar borcun olduğuna, ne kadar süredir ödenmediğine bakılmaksızın bu sene sonuna kadar prim borcu olanlar ücretsiz muayene olabileceklerdir. Bu yasa Bağkur kapsamında olan vatandaşların mağdur olmamaları adına çıkartılmıştır.

Bağkur Borcu Olanlar İlaç Alabilir Mi?

Bağkur borcu olanlar sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak bu sene sonuna kadar faydalanabiliyorlar. Ancak burada önemli bir detay daha var. Bu yasa kapsamında sadece hastane masrafları ücretsiz tutulmuştur. Yani prim borcu bulunan kişiler eczanelere gittiklerinden ücretsiz olarak veya bir sigortalının daha ucuza alabildiği biçimde bu ilaçları temin edemezler. İlaç, reçete, ortez, protez, gözlük gibi giderleri kendi ceplerinden karşılamak durumundadırlar. Yani 4b prim borcu olan kişiler hastane masrafı ödemezken, reçete ücretlerini vermek zorundadırlar.

Bağkur Borcu Kaç Ay Ödenmezse Sağlıktan Yararlanamaz?

5510 sayılı kanunun 67. Maddesinde bu durum açıkça işlenmiş durumdadır. Buna göre ilgili kişinin “Sağlık Kurumu’na başvurduğu tarihte 60 günden fazla prim ve prime ilişkin her türlü borcun bulunmaması” gerekmektedir. Yani 60 gün ve üzeri prim borcunuz bulunuyorsa ücretsiz bir şekilde sağlık hizmetlerinden faydalanamazsınız. Ancak bu durum 2023 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile geçersiz kılınmıştır. Yıl sonuna kadar yazımız başında da belirttiğimiz üzere Bağkur borcu olanlar sağlık hizmetlerini almaya devam edeceklerdir. Sizler de borcunuzun olup olmadığını Bağkur Borç Sorgulama sayfasından öğrenebilirsiniz.

Çeşitli dönemlerde bağkur prim borcu olanlara borçlarını ödeyebilmeleri için bağkur affı çıkarılmaktadır. Bu af kapsamında da peşin ödeme durumunda faizin büyük bir bölümü silinmekte ya da taksitlendirme durumunda ise büyük ödeme kolaylıkları getirilmektedir. Bu yüzden borcu olan vatandaşlarımız muhakkak “Bağkur affı ne zaman yürürlüğe girecek” sorgulamaları faydalı olacaktır.


DİĞER BAĞKUR HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, bağkur konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan bağkur duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.