Bağkur, işveren tarafından yapılmayan, kişilerin kendi adları ile başvurdukları ve primlerini kendilerinin ödemiş oldukları bir sigorta türüdür. Bağ-Kur iş yeri sahiplerinin geleceklerini güvence altına almak ve emekliliğe hak kazanmak için yapılan bir çeşit sigortadır. 4B olarak da bilinmektedir. Günümüzde 4B’ye mensup bir kişi en az 2000 TL’ye yakın prim ödemektedir. Bu rakamın bu denli yüksek olması sebebiyle ülkemizde birçok kişi primlerini geç ödemekte veya hiç ödeyememektedir. Haliyle de sağlık hizmetlerinden yararlanamadıkları gibi geçmişe dönük borçlarına da faiz işlenmektedir. Bu yüzden Sosyal Güvenlik Kurumu’na Bağ-Kur borcu bulunan on binlerce vatandaşımız Bağ-Kur affı beklemektedir. Peki yakın zamanda bir Bağkur borçlarına affı var mı?

Bağkur affı var mı, gelecek mi? 2023

Bağkur gibi çeşitli vergi borçlarına ülkemizde dönem dönem af getirilmiştir. En son vergi affı 2023 yılında çıkarılmıştır. Ülkemizde yaklaşık olarak özellikle son yıllarda 2-3 senede bir vergi affı getirilmiştir. Bunun için vatandaşlar da yeni bir bağkur affı var mı merak etmektedirler.Son yıllarda gerek ülkemizde gerekse dünyada yaşanan enflasyon sebebiyle vatandaşlarımız geçim zorlukları çekmektedir. Bu yüzden de bağkur primlerinin ödenme oranları günden güne düşüş göstermektedir. Bu durumun farkında olan hükümet yeni bir bağkur affını gündeme almış durumdadır. Ancak bu yeni affın ne zaman geleceği, ne zaman taslak oluşturularak TBMM’ye iletileceği henüz belli değildir. Fakat tahminimiz bu affın seneye sarkacağı yönündedir.

Bağkur borç yapılandırma ya da diğer adıyla Bağkur borç sildirme için bir taslağın TBMM’ye iletilmesi ve Cumhurbaşkanı’nın buna onay vermesi akabinde ise Resmi Gazete’de yayınlanması gerekmektedir. Olası bir af durumunda bağkur prim borcu olan herkesin bu yapılandırmadan yararlanacağı düşünülmektedir. Geçmiş yıllarda olduğu gibi yeni af kapsamında da peşin ödemede faizin büyük çoğunluğu silinecektir. Peşin ödeme şansı olmayanlara ise taksitle ödeme imkanı getirilecektir.

Bilindiği üzere hali hazırda prim borcu bulunanlar sağlık hizmetlerinden de faydalanamıyorlar. Hem borçlarına faiz işliyor, hem de sağlık hizmeti alamıyorlar. Bu yüzden on binlerce vatandaşımız bir an önce yeni bir vergi affının çıkarılmasını ümit etmektedir. Sizler de bu yazıyı sosyal medya hesaplarınızdan paylaşarak bu duruma destek olabilir ve yetkili mercilerin bu isteklerinizi daha hızlı duymasını sağlayabilirsiniz.

Bu yazımızda bağkur affı gelecek mi, bağkur geriye dönük af var mı konularında son dakika gelişmeleri anlattık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

 


DİĞER BAĞ-KUR HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, bağ-kur konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan bağ-kur duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.