SİCİL NUMARASI NEDİR?

Sicil numarası bağlı olduğumuz kurum ve kuruluşlar tarafından altyapılarında bizleri tanımak için atamış oldukları numaradır. Sicil numarasını bir bakıma o kuruma ait olan T.C. kimlik numaramız gibi düşünebiliriz. Sicil numarası, SSK, SGK, Bağ-Kur, işyerinde ve daha birçok alanda karşımıza çıkmaktadır. Hepsi de birbirlerinden farklı sicil numaraları oldukları için aklımızda tutmamız bir hayli zorlaşmaktadır. Ancak yapılan çalışmalar neticesinde yakın zamanda tüm var olan sicil numaraları T.C. kimlik numarası ile eşleştirilecektir.

BAĞ-KUR SİCİL NUMARASI SORGULAMA

Bağ-Kur sicil numarası sorgulama işlemini E-Devlet üzerinden ve aşağıda vermiş olduğumuz Bağ-Kur sicil numarası sorgulama aracından yapabilirsiniz. Şimdi bu yöntemleri irdeleyelim. Önerimiz en kısa ve basit yöntem olan aşağıda sitemizde yer alan Bağ-Kur sicil numarası öğrenme aracını kullanmanız.  • E-DEVLET ŞİFRESİ İLE BAĞ-KUR SİCİL NUMARASI ÖĞRENME

Şayet E-Devlet üzerinden Bağ-Kur sicil numaranızı öğrenmek istiyorsanız öncelikle www.turkiye.gov.tr adresinden E-Devlet şifreniz ile E-Devlet Kapısına giriş yapmanız gerekmektedir. Ardından E-Hizmetler bölümünde yer alan ( 4B Sigortalı Tescil Kaydı ) bölümüne giriş yapıyoruz. Karşımıza gelecek olan ekranda bilgilerimizi doğru ve eksiksiz girdikten sonra kolaylıkla 4B sicil numarası sorgulama işlemini gerçekleştirebiliyoruz.

  • ESGM İLE BAĞ-KUR SİCİL NUMARASI SORGULAMA

Bağ-Kur sicil numarası öğrenmenin bir diğer yolu ise aşağıda bulunan ESGM tarafından hazırlanan bizim Bağ-Kur sicil numarası öğrenmek için kullanacağımız Bağ-Kur sicil numarası bulma aracı. Öncelikle uyruğumuzu seçiyoruz ve karşımıza gelen ekranda yer alan T.C. kimlik numarası, İl, doğum yılı, cilt numarası ve güvenlik kodu bilgilerini eksiksiz ve doğru olarak girdikten sonra Bağ-Kur sicil numarası alma butonuna basıyoruz. Açılan sayfada 4B Sigortalı Tescil Kaydı bölümü sizin sicil numaranızı bulmanıza yardımcı olacaktır. 

Bağ-Kur SİCİL NUMARASI NE İŞE YARAR?

Sicil numarası yazımızın başında da anlattığımız gibi sizin kurumdaki kimliğinizdir. Bu kimlik numarası ile E-Bondro Sorgulama, hizmet dökümü sorgulama ve diğer SSK Sorgulamaları gibi bir çok alanda karşınıza çıkacaktır. Bu bağlamda bu numarayı bilmeniz önemlidir.