Bağ-Kur, bağımsız olarak çalışanlar yani kendi nam ve hesabına çalışıp prim ödemelerini kendilerinin yaptığı kurumdur. 2006 yılında çıkarılmış olan 5502 sayılı Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Kurumu Bakanlığı’na bağlı olan T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu’na devir edilmiştir. Bağ-Kur yani 4B prim borcum var mı öğrenmenin bir kaç farklı yolu bulunmaktadır. Bu yolları Bağ-Kur borç sorgulama konumuzda detaylıca ele aldık.

T.C KİMLİK NUMARASI İLE BAĞ-KUR BORÇ SORGULAMA

2 aydan fazla bir süre Bağ-Kur prim borcu bulunan vatandaşlar sağlık hizmetlerinden yararlanamamaktadırlar. Bu sebepten ötürü ve Bağ-Kur primlerinizi ödemediğinizde yansıtılan faiz oranları ile toplam borç miktarını öğrenmek için iki farklı yol bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi 2008 yılından bu yana hayatımızda olan ve bir çok işlemimizi anında yapmamıza olanak tanıyan E-Devlet Kapısı. Diğer yol ise Sosyal Güvenlik Kurumu alt yapısıyla hizmet vermekte olan web tahsilat uygulaması. İki farklı yol ile de internet üzerinden online olarak T.C. kimlik no, şifre gibi bilgiler kullanılarak kolayca Bağ-Kur borç sorgulama yapılabilmektedir. Peki ama nasıl? Öğrenmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.E-DEVLET BAĞ-KUR BORÇ SORGULAMA

E-Devlet uygulamasının hayatımıza girdiği andan itibaren, önceleri devlet dairelerinde uzun kuyruklar bekleyerek edinebildiğimiz bir çok bilgiyi artık 2 TL karşılığı aldığımız bir E-Devlet şifresi ve T.C. kimlik numarası ile kolaylıkla öğrenebiliyoruz. Bu uygulamalardan bir tanesi de Bağ-Kur borç öğrenme işlemi. www.devlette.com kullanıcılara önerdiğimiz en kolay Bağ-Kur borç sorgulama işlemi E-Devlet yolunu tercih etmenizdir. Bunun için öncelikle aşağıda vermiş olduğumuz www.turkiye.gov.tr adresine yönlendirileceğiniz bağlantıya tıklamanız gerekmektedir.

T.C. Kimlik No ve E-Devlet Şifresi İle Bağ-Kur Borç Sorgulamak için TIKLAYINIZ

Öncelikle yukarıdaki bağlantıya tıklıyoruz ve karşımıza çıkacak olan ekranda T.C. kimlik numarası ve E-Devlet şifresi ile giriş yapıyoruz. Sisteme giriş yapmak için mobil imza, elektronik imza ya da mobil kimlik kartı seçeneklerini de tercih edebilirsiniz. Şayet sistemde kayıtlı herhangi bir prim borcu bulunmakta ise buradan günlük olarak güncellenen sistem sayesine öğrenebilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumu alt yapısında hizmet veren ESGM ve Web Tahsilat uygulamaları ile de Bağ-Kur borç sorgulama yapabilmek mümkündü. Ancak bu iki uygulama üzerinden de artık sorgulama gerçekleştiremiyorsunuz. Borcunuzu öğrenmek için en kolay yol şu an için E-Devlet üzerinden sorgulama yapmaktır. Bunun harici SGK il ve ilçe müdürlüklerinden de borç durumunuzu öğrenebilirsiniz.

Bağ-Kur borcum var mı, Bağ-Kur borç sorgulama ve Bağ-Kur borç öğrenme işlemlerinin Web Tahsilat uygulaması ve E-Devlet üzerinden nasıl yapılabileceğini resimli ve şifresiz olarak göstermeye çalıştık.  Konu hakkında ya da Bağ-Kur borcu hakkında merak ettiğiniz her soruyu aşağıdaki bölümden yorum olarak dile getirebilirsiniz.