Azerbaycan, Kafkasya’da yer almakta olan ülkelerden birisidir. Türkiye ile 17 kilometrelik bir sınıra sahiptir. Azerbaycan tarih boyunca Türkiye ile kardeş ülke olarak anılmıştır. Dünyada ilişkilerimizin en iyi olduğu ülkedir. Azerbaycan vatandaşı Türklere ayrıca sıcak davranmaktadır. 10 milyonu aşkın bir nüfusa sahip Azerbaycan ayrıca oldukça gelişmiş bir ülkedir. Bağımsızlığı kazandığı 90’lı yılların başından itibaren hızlı bir yükselişe geçen Azerbaycan dünyanın en büyük ekonomilerinden bir tanesi olmayı başarmıştır. Ülkenin ekonomisinin ana gelir kaynağı ham petrol, doğal gaz ve demir cevheridir. Ülkede kişi başına düşen milli gelir 18 bin doları aşmış durumdadır. Hem Türk – Azeri ilişkilerinin oldukça iyi olması hem de bu ülkenin son yıllarda büyük bir hızla gelişmesi sebebi ile Azerbaycan’da çalışmak için çok sayıda vatandaşımız buraya göç etmiştir. Azerbaycan’da çalışmak istiyorum diyen Azerbaycan’da iş arıyorum şeklinde arama yapan kişilerin sayısı ise günden güne yükselmektedir. Azerbaycan’da Türklere iş imkanları oldukça fazladır. Yazımız devamında tüm bu iş ilanları ve iş fikirleri hakkında detaylı bilgiler verdik.

Azerbaycan’da İş İlanları 2023

Azerbaycan yaşamak ve çalışmak için Türkler tarafından en çok tercih edilen ülkelerin başında yer almaktadır. Hali hazırda Azerbaycan’da Azeri Türkçesi büyük çoğunlukla konuşulduğu için herhangi bir yabancı dil bilinmesine gerek kalmaksızın vatandaşlarımız bu ülkede anlaşabilmektedir. Üstelik Türkler de bir yabancı vatandaş gibi değil, Azerbaycan vatandaşı gibi karşılanmaktadır. Bu yüzden vatandaşlarımız Azerbaycan’da nasıl iş bulurum araştırmaktadır. Azerbaycan ülkesinde iyi yetişmiş Türk bireylere kapılar her daim açıktır. Sizler de bu ülkede iş bularak yaşamaya başlayabilirsiniz. Yüzlerce sektörde oldukça geniş iş imkanları bulunmaktadır. Nasıl iş başvurusu yapacağınızdan bahsetmeden önce hangi meslek dallarında daha çok personel açığı bulunuyor bundan bahsetmek istiyoruz.



Azerbaycan’da hangi işler yapılır diyorsanız Azerbaycan’da iş olanakları çok yüksektir. Özellikle fizyoterapist, özel güvenlik görevlisi, garson, hemşire, vasıfsız işçi, şoför, iş makinaları operatörü, biyomedikal mühendisi, diyetisyen, doktor, CNC operatörü, ziraat mühendisi, harita teknikeri, yazılımcı, veteriner, kasap, kimyager, inşaat mühendisi, mimar, makine mühendisi, paramedik, psikolog, topoğraf gibi mesleklerde personel açığı bulunmaktadır. Bankacılık, çimento fabrikaları, elektrik, özel hastaneler, mobilya, muhasebe, otel, turizm, otomotiv, inşaat, PVC, sağlık, restoran gibi sektörlerde personel alımı, eleman alımı ve işçi alımı gerçekleştirilmektedir. Azerbaycan’da çalışmak için ne yapmalıyım diyorsanız yazımız devamında anlattığımız adımları uygulayabilirsiniz.

Azerbaycan İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Azerbaycanda çalışmak istiyorum

Azerbaycan’da para birimi Azerbaycan Manatı’dır. 1 Azerbaycan Manatı ise yaklaşık olarak 3.5 TL’ye denk gelmektedir. Ülkede ortalama maaşlar da bir hayli yüksektir. Bu yüzden Azerbaycan’da nasıl iş bulabilirim diyen çok sayıda kişi bulunmaktadır. Part time, full time, yatılı olarak sayısız meslekte alımlar gerçekleştirilmektedir. Sizler de aşağıdaki yöntemler ile iş başvurusu yaparak Azerbaycan’da çalışma imkanı elde edebilirsiniz.

Azerbaycan’da iş aramak ve Azerbaycan’da iş bulmak için kullanabileceğiniz yöntemlerin başında İŞKUR gelmektedir. Bilinenin aksine İŞKUR sadece yurt içi iş ilanları yayınlamaz. Aynı zamanda yabancı firmalar ve yurt dışında iş yapan Türk firmaların da yurt dışı iş olanakları da yayınlanmaktadır. Sizler de İŞKUR il ve ilçe müdürlüklerine müracaat ederek açık bir iş pozisyonu var mı ve başvuru şartları neler öğrenebilirsiniz. Ancak bu yöntemle çok sayıda iş ilanı yayınlanmaz. Bahsedecek olduğumuz diğer iş bulma yöntemlerini kullanmanızı öneriyoruz.

Azerbaycan’da iş bulma imkanı elde etmek için kullanacağınız diğer bir yöntem ise Azerbaycan ülkesi için iş ilanları yayınlayan iş bulma siteleri vasıtası ile başvurunuzu yapmaktadır. Bunun için en çok tercih edilen sitelerin başında https://www.linkedin.com/jobs/jobs-in-azerbaijan/ ve https://www.glassdoor.com/Job/azerbaijan-jobs-SRCH_IL.0,10_IN9.htm gelmektedir. Bu iki site üzerinden başvurularınızı kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Siteler İngilizce olduğu için kolay bir biçimde açık iş pozisyonlarını görerek başvurularınızı tamamlayabilirsiniz.

Bu iki iş bulma yöntemi dışında en çok kullanılan başvuru kanalı ise doğrudan Azerbaycan ülkesinde iş yapan veya burada üretim gerçekleştiren Türk ve yabancı şirketlerin insan kaynakları departmanına başvuru yapmaktadır. Aşağıda Azerbaycan’da işçi arayan Türk firmaları bulunmaktadır.

Azerbaycan’da Çalışan, İş Yapan Türk Firmaları Hangileridir?

Azerbaycan iş imkanları

Azerbaycan Türk firmaların en çok yatırım yaptıkları ülkelerin başında yer almaktadır. Çok sayıda firma ya burada üretim tesisine yani fabrikalara sahip ya da burada iş yapmaktadır. Bu firmalar çalışan ihtiyaçlarını ise sık sık ülkemizden personel alımı, eleman alımı ve işçi alımı yaparak gidermektedirler. Devlette.com sitemiz üzerinde yayınlanmış olan yurt dışı iş fırsatları sunan şirketler aşağıda yer almaktadır.

Azerbaycan’da iş aramak için en çok başvurulan yöntem doğrudan bu saymış olduğumuz şirketlerin insan kaynakları ve kariyer sayfalarına başvuru yapmaktır. Yeni şirketler geldiğinde listemizi güncelliyor olacağız.

Azerbaycan’da İşçi – Personel Maaşları Ne Kadardır?

Azerbaycan iş başvurusu

Azerbaycan’da da asgari ücret uygulaması bulunmaktadır. Bu rakam ise neredeyse ülkemiz ile aynıdır. Güncel olarak 700 Azerbaycan Manatı, Azerbaycan’da asgari ücret rakamına denk gelmektedir. Ancak ortalama maaşlar bundan daha fazladır. Çünkü asgari ücret ile çalışan sayısı azdır. Azerbaycan’da ortalama maaşlar 1000 Manat civarında seyretmektedir. Deneyim yılınıza ve mesleğinize göre bu maaşlar çok daha yüksek seviyelere çıkabilmektedir.

Azerbaycan’da yaşam ülkemize nazaran daha ucuzdur. Bu sebepten dolayı elde etmiş olduğunuz gelirler sizlere ortalamanın üzerinde bir yaşam sürdürmeniz için yeterlidir. Ülkede belki de aldığınız maaşa göre en pahalı gelecek olan kira gideridir. Başkent Bakü ve Gence, Sumgayıt, Lenkeran, Mingeçevir, Nahçıvan, Şirvan, Şemkir, Şeki gibi ilçelerde kira fiyatları da yüksektir. Ancak ısınma, giyim, teknoloji, yiyecek gıda gibi sektörlerdeki giderleriniz oldukça düşük olacaktır.

Azerbaycan ülkemizden vize talep eden ülkeler arasındadır. Ancak burada iş bulduktan sonra kolay bir şekilde çalışma izni ve oturma izni alabilirsiniz. Bu yazımızda Azerbaycan’da ne iş yapılır, Azerbaycan’da çalışacak eleman arayanlar, iş başvuruları, iş başvuru formu ve iş ilanları gibi konularda detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER AZERBAYCAN HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, azerbaycan konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan azerbaycan duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.