Avukatlık genel itibariyle bir hak arama ve savunma mesleğidir. Kişiler avukat olarak görev yapabilmek için üniversite sınavlarını kazanmalı ve bir hukuk fakültesine yerleşmelidirler. Akabinde bu bölümden mezun olmanızın ardından da staj yapmalısınız. Avukat olmak oldukça zordur. Öncelikle kuvvetli bir hafızaya sahip olmanız, yasaları tüzükleri okurken sıkılmamanız gerekmektedir. Zira oldukça kalın kitapları ve anayasayı tabir yerinde ise hatim etmeniz gerekecektir. Peki tüm bu uğraşların akabinde avukatlar ne kadar para kazanıyorlar?

Avukat maaşları ne kadardır?

Öncelikle avukatlar herhangi bir kamu kurumda veya özel sektörde bir şirkette çalışma imkanına sahiptirler. Bunun yanında bireysel olarak da çalışarak ve avukatlık bürosu da açabilirler. Avukatların maaşları bu sebepten dolayı oldukça değişiklik göstermektedir. Kamuda görev yapmakta olan bir avukatın maaşı 11.509 TL ile 13.040 TL arasında değişiklik gösterir.Ancak özel sektörde avukatlar için bir kıstas koymamız pek doğru olmayacaktır. Çünkü özel sektördeki bir avukat aylık 7-8 bin TL dolaylarına kazanabileceği gibi ayda on binlerce TL’de kazanabilmektedir. Oldukça ünlü avukatlar ise bu rakamların çok daha üstünde maaş alabilirler. Bu sebepten dolayı işinizi ne kadar iyi yapar ve çevreniz de ne denli yüksek olursa özel sektörde maaşınız da bir o kadar yüksek olacaktır.

Stajyer avukatlar maaş alır mı, alıyor mu?

Avukat adayları hukuk fakültesini bitirmelerinin ardından stajyer olarak görev yapmak zorundadırlar. Bu 1 senelik sürenin ardından avukat olabilirler. Burada en önemli soru ise stajyer avukatların herhangi bir ücret veya maaş alıp almadıklarıdır. Stajyer avukatlar staj süresince herhangi bir maaş almazlar. Bu son senelerde oldukça fazla tartışılmaktadır. Çünkü 1 senelik süre zarfında stajyer avukatlar oldukça ciddi maddi zorluklarla karşılaşırlar. Dileriz bu husus en kısa zamanda çözüme kavuşur ve stajyer avukatlar da bu süreçte bir maaş alırlar.

Bu yazımımızda kamuda ve özel sektörde avukatlık maaşları ortalama ne kadardır, avukat maaşları hesaplama konusunda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer yazımızda avukat nasıl olunur detaylı olarak anlattık. İlgili yazımızı da inceleyebilirsiniz.


DİĞER AVUKAT HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, avukat konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan avukat duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.