Avcılık belgesi nedir, ne işe yarar?

Önceleri ava çıkabilmek için av tezkeresi almak gerekiyordu. Ancak bu işlem kaldırıldı ve bunun yerine artık avcılık yapabilmek için avcılık belgesi alınması gerekmektedir. Avcılık hevesi bulunan, avlanmak isteyen kişiler Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından verilmekte olan avcılık belgesi ve avcılık izni almak durumundadırlar. Bu yazımızda avcılık belgesi nasıl alınır, almak için gereken belgeler nelerdir, kimler avcılık belgesi alabilir detayları ile anlatacağız.

Kimler avcılık belgesi alabilir? Avcılık belgesi alma şartları nelerdir?

Öncelikle avcılık belgesi almak için 18 yaşını doldurmuş olmanız ve silah taşıma ehliyetine sahip olmanız gerekmektedir. Bunların dışında da 4195 sayılı Kanuna göre bu belgesi almaya engel bir hali bulunmayan, avcılık ve av yaban hayatı ile ilgili eğitim almış ve bu eğitimin sınavından başarılı olan bireylere avcılık belgesi verilmektedir.Burada bahsetmiş olduğumuz kurs, herhangi bir avcı eğitim kursudur. Bu kursu aldığınız ve başarı ile bitirmenizin akabinde sizlere avcı eğitimi kurs bitirme belgesi verilmektedir. Bu belgeye sahip olmayanlar avlanma belgesi alamazlar. Bu kurs halk eğitim merkezleri ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından yeterli başvuru olması durumunda düzenlenir. Bundan sonraki işlem ise avcılık belgesi çıkartmaktadır. Peki nasıl avcılık belgesi alınır? Avcılık belgesi alma işlemleri nelerdir?

Avcılık belgesi almak için gerekli evraklar nelerdir?

Avcılık belgesi almak için aşağıda vermiş olduğumuz evrakları tamamlamanız gerekmektedir. Bu evraklar olmadan veya eksik olarak yapacak olduğunuz başvurular kabul edilmeyecektir.

 • Avcı Eğitim Kursu Bitirme belgesinin aslı veya noter tasdikli sureti,
 • 3 Adet Vesikalık Fotoğraf.
 • İkametgah Belgesi; İl ve İlçe Nüfus Müdürlükleri ile Bölge Müdürlüğümüzden temin edilebilmektedir.
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi (T.C Kimlik No yazılı olacak)
 • Defterdarlık Muhasebe Müdürlüğüne (Maliye) Avcılık Belgesi HARÇ Yatırdığına dair makbuz  ( Avcı derneği üyesi olanlar (163,60 TL). Dernek üyesi olmayanlar (177,80 TL) )
 • Yivsiz Tüfek Ruhsatnamesi . (Aslı ile birlikte fotokopisi olacak) ( nasıl alınır öğrenmek için TIKLAYIN )
 • Adli Sicil Kaydı Olmadığına dair Vatandaş tarafından verilen Beyan Dilekçesi.
 • 4915 Sayılı Kara Avcılığı Kanununa göre kabahatin tekrarı halinde Avcılık Belgesi İptali gerektiren durumda olan kişilere Avcılık Belgesi verilmemektedir.

Avlanma izni kartı için gerekli belgeler nelerdir?

 • Avcılık Belgesinin ilk sayfası ile son vize yapılan sayfasının fotokopisi.(Aslı görülerek aslı gibidir kaşesi vurulacak).
 • Dernek aidatını yatırdığına dair makbuz veya dernek üyeliğinin devam ettiğine dair yazı.
 • Ziraat Bankası Akpınar Şubesi Orman ve Su İşleri Bakanlığı 15. Bölge Müdürlüğü Malatya Döner Sermaye İşletmesi 573 59 986 – 5001 nolu Hesabına Avlanma Bedeli yatırdığına dair banka makbuzu alındısı.

Avcılık belgesi nasıl nereden alınır?

İlk defa avcılık belgesi alacak olanlar il müdürlüğünden alacakları resmi yazı ile vergi dairesine avcılık harcını yatıracaklar ve harç makbuzu ile ve diğer istenen evraklar ile beraber şahsen veya üyesi olunan avcı derneği aracılığı ile Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Müdürlüğüne müracaat etmeleri gerekmektedir.

Avcılık belgesi vize işlemi – Avcılık harcı ne kadardır?

Avcılık harcı yer yılın Ocak ayı içerisinde yatırılması zorunludur. Vergi dairesine yıllık avcılık harcı yatırılarak derneğiniz aracılığı ile veya şahsen Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğüne vize ettirebilirsiniz.

Avcılık belgesi almanızın akabinde bundan sonra ava gidin ya da gitmeyin, siz avcılık belgenizi iptal ettirmediğiniz sürece her yılın Ocak ayında adınıza o yılın avlanma harcı tahakkuk eder. Ben bu sene işlerim dolayısıyla ava gitmek istemiyorum ve avlanma harcını yatırmayacağım diyemezsiniz. Tüm bu aşamaları tamamlayan bireyler ülke genelinde avcılık yapabilmektedirler.

Avcılık belgesi iptali – Avcılık belgesi nasıl iptal edilir?

Çeşitli sebeplerden dolayı avlanmaya ara vermek durumunda olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda her sene avlansak veya avlanmasak da bizden kesilen avcılık harcını yatırmamak için avcılık belgesini dondurmak veya iptal ettirmek isteyebilirsiniz. Bunun için bir dilekçe ile ilgili kuruma başvuruda bulunmanız yeterlidir. Daha sonra belgenizi tekrar açtırmak isterseniz de aynı kuruma o senenin harcını yatırarak bir dilekçe ile başvurmanız akabinde belgeniz tekrar aktif olacaktır.

Bu yazımızda avcılık belgesi almak istiyorum nasıl alırım, avcılık belgesi nasıl alınır, alma yaşı kaçtır, avcılık belgesi nasıl çıkarılır, çıkartmak için gerekli işlemler nelerdir gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER AVCILIK BELGESİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, avcılık belgesi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan avcılık belgesi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.