Atatürk’e Hakaretin Cezası Nedir?

1881 yılında doğmuş ve 1938 yılına kadar büyük hizmetler vererek liderlik etmiş Mustafa Kemal Atatürk her ne kadar fiziki bir şekilde vefat etse de sevenleri olduğu sürece gönüllerde yaşamaya devam edecek. Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı ve Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Mustafa Kemal Atatürk’ü seven de var, sevmeyen de var. Ancak bu durum Atatürk dahi olsa Türkiye için önemli olan birine, mezarına, heykel ya da yerlerine hakaret etmek, aşağılamak, uygunsuz hareketlerde bulunmak Türk Ceza Kanunlarına göre suçtur. Özellikle bu Türkiye Cumhuriyeti kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk’e yapılıyor ise cezası daha ağırdır.

1951 tarihinde yayınlanan resmi gazetede yer alan 5816 numaralı Atatürk’e Karşı Yapılan Suçlar hususunda yasa dahi bulunmaktadır. Bu yasada, Türkiye Cumhuriyeti kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı olan Mustafa Kemal Atatürk’e, heykellerine, hatıralarına saldırmak, zarar vermek, aşağılamak, hakaret etmek ve uygunsuz davranışlarda bulunmak Türk Ceza Kanunlarında suç olarak geçmektedir. Hukuka aykırı olan bu kanun Menderes döneminde çıkmış ve günümüze kadar gelmiştir. İşlenen suça göre değişen ceza ise 1 sene ila 3 sene arasında değişiklik göstermektedir. Cezanın büyüklüğüne göre ise bu seneler daha fazla artabilmektedir. Bu cezaya örnek olarak Atatürk Hatırasına Hakaretten dolayı hapis cezası alan Süleyman Yeşilyurt ve Hasan Akar 7 yıla kadar ceza almaları örnek verilebilir. Bir diğer örnek ise Mustafa Armağan’ın dergisinde yayınladığı Atatürk aleyhine karşı yazı yüzünden 4,5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmıştır.Her ne kadar Atatürk aleyhine karşı işlenen unsurlar suç olsa da Rize’de meydana gelen olayda hiçbir şekilde suç olmaması insanları hayrete düşürmüştür. Rize ilinde yer alan Atatürk anıtı kaldırıldıktan sonra bir işçi heykel pozu vermiş ve diğer kişi de resim çekerek sosyal medyada “yeni atanız” şeklinde paylaşmıştı. Atatürk’ün hatıralarına hakaretten dolayı bir süre içeri alınan bu iki kişi bir süre sonra ise serbest bırakılmıştır. Bu da akıllarda “adalet nerede” sorusunu getirmişti.

Atatürk’e Hakaret Edenler Nereye Nasıl Şikayet Edilir?

Ülkemizde Ulu Önder Atatürk’e karşı herkes sevgi duymasa da saygı duymalıdır. Birçok kişi karşı ancak her hangi bir eylemde bulunmadığı sürece bu hislerini yaşamakta özgürdür. Ancak Atatürk aleyhine karşı bir suç işler ise bunun cezasını mutlaka alacaktır. Özellikle bu kişileri gerçek ya da sahte kimlikleri ile sosyal medyada görmekteyiz. Bilinçli olanlar gerekli yerlere şikayette bulunurken bilinçsiz kişiler ise sözlü tartışmaya girmektedir.

Sosyal medya bildiğiniz gibi dünya çapında kullanılan bir mercek. Özellikle Instagram, Facebook ve Youtube gibi platformlarda çokça hakaretler görüyoruz. Bu hakaretler arasında Atatürk’e karşı söylenen bir hakaret, davranış, saygısızlık görürseniz mutlaka ekran fotoğrafı (screenshot) yapmalısınız. Bu durumlarda duyarsız kalmamak adına EGM internet sitesi olan https://www.egm.gov.tr/sayfalar/ihbar.aspx adresine kanıtı ile bildirmeniz durumunda kişiyi takip altına alacak ve IP adresinden tespit ederek gerekli işlemleri uygulayacaklardır.

Bir diğer şikayet edilecek yer ise BİMER’dir. BİMER sitesine girerek https://www.bimer.gov.tr aynı şekilde kanıtlar ile şikayet ettiğinizde gerekli işlemler yapılacaktır. Özellikle çok büyük suç işlenmiş ise bu konuda IP adresi tespit edilerek kişi bulunmakta ve gerekli ceza işlemi uygulanmaktadır. Bu noktada Atatürk’e ve hatıralarına saygısızca hakaret edenleri uyararak hem vatandaşlık görevinizi yapmış olursunuz. Hem de Türkiye Cumhuriyeti kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı olan Mustafa Kemal Atatürk’e ve hatıralarına karşı saygılı davranmış olursunuz.


DİĞER CEZA HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, ceza konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan ceza duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.