Askerlik, Türk istiklal ve cumhuriyetini, Türk vatanını korumak maksadıyla harp sanatını öğrenmek ve yapmak mükellefiyetidir. Her erkek Türk vatandaşı belirli bir yaşa girdiğinde askerlik yapmak zorundadır. Kadın bireyler de istekleri doğrultusunda askerlik hizmetini gerçekleştirebilirler. Askerlikte karşımıza birçok rütbe çıkmaktadır. Bu rütbelerden bir tanesi de astsubay rütbesidir. Astsubay hakkında merak ettiğiniz tüm detaylı bilgilere yazımız devamından ulaşabilirsiniz.

Astsubay nedir, ne demektir, kimdir, kime denir?

Astsubay, silahlı kuvvetlerde emir-komuta, eğitim, sevk, bakım, muharebe gibi çok çeşitli görevleri yerine getiren er ve erbaşlardan kıdemli, subaydan kıdemsiz rütbeli askerlere denilmektedir. Yine aynı şekilde uzman çavuşlardan da kıdemlidirler. Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı bünyelerinde görev alabilmektedirler. Aşağıda astsubay rütbeleri yer almaktadır. • Astsubay Kıdemli Başçavuş
 • Astsubay Başçavuş
 • Astsubay Kıdemli Üstçavuş
 • Astsubay Üstçavuş
 • Astsubay Kıdemli Çavuş
 • Astsubay Çavuş

Astsubay rütbelerinin hepsinin önünde “Astsubay” kelimesi bulunmaktadır. Astsubay rütbeleri yazılırken önüne, bulundukları sınıfa göre ve mesleklerine göre ilaveler yapılmaktadır. Piyade sınıfından bir “Astsubay Kıdemli Üstçavuş P. Asb. Kd. Üçvş” şeklinde isimlendirilebilmektedir. Peki astsubayların askeriyede en gibi görevleri bulunmaktadır.

Astsubat rütbesi

Astsubay ne iş yapar, görevleri nelerdir?

Astsubaylar yazımız başında da belirttiğimiz üzere farklı kuvvet komutanlıkları bünyesinde ve farklı sınıflarda bulunabiliyorlar. Görev, yetki ve sorumlulukları da bu doğrultuda değişkenlik göstermektedir. Ancak genel olarak görevleri aşağıda vermiş olduğumuz maddelerdeki gibidir.

 • Er ve erbaşlar ile subaylar arasındaki bağlantıyı düzenlemek,
 • Muharebe yeteneklerini geliştirmek ve yerine getirmek,
 • Yerleşkelerin güvenliğini sağlamak,
 • Düşman araçları ile mücadele etmek, bu doğrultuda eğitimler almak,
 • Sorumlu olduğu er ve erbaşlara eğitim vermek,

ve bunların yanında diğer askerlik görevlerini yerine getirmek gibi çok sayıda görev, yetki ve sorumlulukları bulunmaktadır. Tüm bunların yanında üst rütbelilerden gelecek olan emirleri yerine getirirler. Astsubay olmak hakkında detaylı bilgiler vermeden önce kimlerin astsubay olabileceğinden bahsetmek gerekmektedir.

Astsubay olma şartları nelerdir, kimler olabilir?

Astsubay olmak için bireylerde aranan başvuru şartları aşağıda maddeler halinde verilmiştir. Bu şartları sağlayan kişiler astsubay olmak için başvurularını gerçekleştirebilirler.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Yapılan güvenlik soruşturmasından olumlu sonuç almak,
 • Taksirli suçlar dışında, affa veya zaman aşımına uğramamış ya da para cezasına çevrilmemiş veya ertelenmemiş bir cürümden hükümlü bulunmamak ya da soruşturma altında olmamak,
 • Daha önce görev aldığı kurum ve kuruluşlarda disiplinsizlik yüzünden çıkartılmamış olmak,
 • Astsubaylığa engel bir sağlık probleminin olmaması,
 • Astsubay olmak için boy şartı, kilo şartı gibi şartları sağlamak, ( Boy ve kilo şartı konusunda adayların en az 1.64 cm boya sahip olmaları gerekmektedir. ) Bunun dışında boyunuzun ve kilonuzun belirli oranlarda bulunması gerekiyor. En fazla kaç kilo veya boyda olabileceğinizi “http://www.kho.edu.tr/map/map_boy_kilo_standartlari.html” sayfasından öğrenebilirsiniz.
 • Vücudunda herhangi bir çizik, yanık, jilet, dövme gibi şeyler olmaması
 • 4 yıllık fakülteleri bitirenler için 28 yaşından yüksek olmamak 2 yıllık fakülteleri bitirenler için ise 26 yaşından yüksek olmamak
 • Vücut yapısı düzgün ve sağlam olmak, herhangi bir vücut problemi olmaması

Bu başvuru şartlarını sağlayan kişiler astsubay olabilmek için başvurularını gerçekleştirebilmektedirler. Peki astsubay olmak için ne yapmalı, nereye başvuru yapılmalı?

Astsubay nasıl olunur?

Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı, ihtiyaç duydukları astsubay sayısını belirlemekte ve buna istinaden her sene astsubay alımı yapmaktadır. Bu alımlar için öncelikle astsubay alımı ilanları yayınlanır. Bu astsubay ilanlarını takip ederek, ilanlara başvuru yapmanız gerekmektedir.

Başvuru yapan ve başvuru şartlarını sağlayarak başvurusu kabul edilen bireyler daha sonra bir yazılı sınava tabi tutulurlar. Bu sınav 50 sorudan oluşmaktadır ve en az 70 puan alınması gerekmektedir. Şayet bu aşamayı da geçerseniz mülakat aşaması kalmaktadır. Sözlü mülakat aşamasından en az 70 puan, fiziki yeterlilik mülakatlarından en az 40 puan alan bireyler astsubay olabilmektedir.

Tüm bu aşamaları geçen bireyler bunun üzerine eğitime gönderilirler. Bu eğitim sonucunda astsubay çavuş rütbesi alınmaya hak kazanılır ve bireyler görev yapacakları birliklerine gönderilirler. Bireylere bu süreçte sözleşme yapılmaktadır. Bu sözleşme üç seneden az ve 9 seneden fazla olmamaktadır. Sözleşme bitiminde yeniden tek taraflı olarak uzatılabilmektedir.

Sözleşmeli astsubay olarak görevlerini yerine getiren bireyler daha sonra muvazzaf astsubay olabilmek için başvurularını yapabilirler. Ancak bunun için aşağıdaki şartları sağlamanız gerekmektedir. Muvazzaf astsubay olarak görev yapan bireyler 15 sene boyunca istifa edememektedirler.

 1. Dördüncü fiili hizmet yılına başlamış veya on ikinci fiili hizmet yılını bitirmemiş olmak.
 2. Muvazzaf astsubaylığa geçmek istediğini belirten dilekçe ile ilk amirine müracaat etmek.
 3. Başvurduğu yıla kadar almış olduğu sicil notlarının ortalaması, sicil tam notunun %90 veya daha fazlası olmak.
 4. Muvazzaf astsubaylığa geçmesinin uygun olduğu sıralı sicil amirlerince düzenlenecek nitelik belgesi ile belirlenmiş olmak.
 5. Kuvvet Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığının yönergelerinde belirtilecek esaslar dahilinde yapılacak mesleki sınavlarda başarılı olmak.
 6. Kuvvet Komutanlıkları, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı insan gücü temin ve yetiştirme planlarında sınıf ve branşları için gösterilen kontenjan dahilinde olmak.

Sözleşmeli astsubay olmak için belirttiğimiz süreci takip etmeniz gerekmektedir. Peki kadınlar astsubay olabilir mi?

Astsubay tören kıyafetleri

Bayan astsubay nasıl olunur?

Kadın adaylar da tıpkı erkekler gibi başvuru şartlarını sağlamaları durumunda, ilanlara başvuru yapabilir ve astsubay olarak çalışmaya başlayabilirler. Ancak burada boy ve kilo şartı kadınlar için farklıdır. Bu şartlar yukarıda vermiş olduğumuz bağlantıda belirtilmiştir.

Hepatit B hastaları astsubay olabilir mi?

Astsubay olmak için adaylardan kapsamlı bir sağlık raporu talep edilmektedir. Bireyler bu sağlık raporuna göre bulaşıcı bir hastalık taşımamaları gerekmektedir. Yani sağlık yönetmeliğine göre hepatit b hastaları astsubay olarak görev alamazlar.

Astsubayların çalışma saatleri nasıldır?

Astsubayların çalışma saatleri haftalık 40 saat olarak planlanmaktadır. Bunun dışında Cumartesi ve Pazar günleri yani hafta sonu çalışmamaktadırlar.

Astsubay zorunlu görev süresi nedir?

Astsubayların zorunlu olarak görevde kalma süreleri 15 sene olarak planlanmıştır. Bu süreden önce istifa edenler tazminat ödemek zorunda kalırlar.

Astsubay özlük hakları

Astsubayların özlük hakları 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu ile düzenlenilmektedir. Bu kanunu incelemek ve özlük hakları konusunda bilgi almak için tıklayın.

Bu yazımızda astsubay olmak için gerekli şartlar, nasıl astsubay olunur, astsubay olmak istiyorum nasıl olurum gibi konularda detaylı bilgiler paylaştık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer yazımızdan ASTSUBAY MAAŞLARI konusunda detaylı bilgi alabilirsiniz.


DİĞER ASTSUBAY HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, astsubay konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan astsubay duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.