Astsubay maaşları ne kadardır?

Astsubay, Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde bulunan rütbelerden bir tanesidir. Silahlı kuvvetlerde emir-komuta, eğitim, sevk, bakım, muharebe gibi çok çeşitli görevleri yerine getirmektedir. Astsubaylar, er ve erbaşlardan daha kıdemli, subaylardan ise daha kıdemsiz rütbeli askerlerdir. Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı bünyesinde görev almaktadırlar. Astsubaylık, asker olarak görev almak isteyen, hayatını bu yönde sürdürmek isteyen kişilerin en çok tercih ettikleri, başvuru yaptıkları rütbedir. Astsubaylık hakkında merak edilen çok sayıda konu bulunmaktadır. Ancak bunlardan en başında astsubay maaşları gelmektedir. Peki astsubaylar ne kadar maaş alırlar?

Astsubay maaşları 2022

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde bulunan Kara, Hava, Deniz gibi komutanlıklar her sene ihtiyaç kadar astsubay alımı gerçekleştiriyorlar. Başvuru şartlarını sağlayan kişiler bu ilanlara başvuru yaparak astsubay olabilirler. Astsubay olma süreni tümüyle Astsubay Nasıl Olunur yazımızda ele aldık. İlgili yazımızı okuyarak astsubay olmak içi geçmeniz gereken tüm aşamaları öğrenebilir ve meslek hakkında detaylı bilgiler alabilirsiniz. Peki astsubaylar ne kadar maaş alıyorlar?Astsubaylar rütbelerine göre maaş almaktadırlar. Ancak yeni atanan astsubay çavuş, 2022 yılı itibariyle 9000 TL maaş almaktadır. Rütbeleri arttıkça maaşları da yükselir ve astsubay kıdemli başçavuş 11.000 TL maaş alır. Bu maaşa aile yardımı, çocuk yardımı gibi ek ödemeler dahil değildir. Astsubaylar bunun yanında doğuda terör bölgelerinde görev yapmaları durumunda terör tazminatı da alırlar ve maaşları bu doğrultuda 2000 TL kadar artış gösterir.

  • Astsubay Kıdemli Başçavuş
  • Astsubay Başçavuş
  • Astsubay Kıdemli Üstçavuş
  • Astsubay Üstçavuş
  • Astsubay Kıdemli Çavuş
  • Astsubay Çavuş

Astsubay maaşları ne zaman, ayın kaçında yatar?

Astsubayların maaşları her ayın 1’inde anlaşmalı bankalara yatırılmaktadır. Maaşlarınızı bir dilekçe ile özel veya başka bir kamu bankasına aktarabilirsiniz. Maaşlarınızı taşımadığınız müddetçe Ziraat Bankası hesabınıza yatırılacaktır.

Astsubaylar en zorlu görevlerde bulunurlar. Doğuda terörle mücadelede en başta yer alan, zorlu görevleri yerine getiren askerlerdendirler. Maaşlarının az veya çok olmasını bu doğrultuda kıyaslayamayız. Çünkü en başta askerlerin hayati tehlikeleri hepimizden fazladır. Bu doğrultuda her ne kadar astsubayların elde etmiş oldukları maaşlar, toplum geneline göre yüksek kabul edilse de bizler az olduğunu düşünüyoruz.

Bu yazımızda astsubay maaşları Ocak ve Temmuz zammı, Astsubay yeni maaşları, astsubayların aldığı aylık maaşları konularında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Sizler de astsubay maaşları hakkında görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER ASTSUBAY HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, astsubay konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan astsubay duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.