Asteğmen nedir, ne demektir, kime denir?

Asteğmen yani halk arasında bilinen adıyla astek, birçok ülkenin kara ve hava kuvvetlerinde asıl görevi takım veya kısım komutanlığı olan, en düşük subay rütbesi olan askeri rütbedir. Asteğmen, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde bulunan en küçük rütbeli subaylardır.  Asteğmenler, yedek subay olarak da anılırlar. Asteğmenler, büyük ve küçük askeri birlikler içinde takım komutanlığı, batarya subayı, adetsim subayı gibi görevleri yerine getirirler. Daha çok teknik bilgileri ve akademik bilgileri göz önüne alınarak orduya fayda sağlamaları amaçlanır. Ülkemizdeki mevcut askeri düzen içinde astsubay kıdemli başçavuş ile teğmen arasında kalmaktadır. Peki kimler asteğmen olabilirler? Asteğmen nasıl olunur?

Asteğmen olma şartları nelerdir? Kimler asteğmen olabilir?

Öncelikle kimlerin asteğmen olarak seçilebileceğini maddeler halinde yazalım. Yedek subay olmak için öncelikle bir 4 senelik fakülte mezunu olmanız gerekmektedir. Akabinde seçilmenizin ardından da görev süreniz 12 ay olmaktadır.  • Not ortalamasının yüksek olması (genel itibariyle en az 3.00)
  • En az 4 yıllık fakülte mezunu olmak
  • Talepte bulunmak
  • Kurada seçilmek

Yukarıda bulunan başvuru şartlarını sağlayan kişiler asteğmen olmak için başvuru yapabilmektedirler. Peki nasıl asteğmen olunur?

Asteğmen nasıl olunur?

Yukarıda vermiş olduğumuz başvuru şartlarını sağlayan kimseler astek olarak görev alabilmektedirler. Önceden asteğmen olmak için başvuru yapmanız durumunda asteğmen sınavı yapılmaktaydı. Bunun sonucuna göre asteğmen olup olmayacağınız belli oluyordu. Ancak yeni sistemde bu sınav kaldırıldı. Artık sadece 4 senelik bir fakülteden mezun olup olmamanıza ve not ortalamanıza bakılıyor. Bu şartları sağlayan kişiler askerlik işlemleri için askerlik şubesine gittiklerinde taraflarına bazı bilgileri öğrenmek için bir form verilmektedir. Bu her askere gidecek olana verilen standart bir formdur. Asteğmen olmak için bu formda yer alan yedek subay olmak istediğinizi belirten kutucuğu işaretlemeniz yeterlidir.

Ancak asteğmen olabilmek için bu yeterli değildir. Türk Silahlı Kuvvetleri yani TSK, askerdeki mevcut durumda bulunan astek ihtiyacını gözetir ve şayet ihtiyaç var ise asteğmen alımı yapar. Seçilecek olan kişileri de bilgisayar ortamında kura ile belirlenir. Yani asteğmen olmak için başvuru yapmanız ve akabinde kura sonucunda seçilmeniz gerekir.

Asteğmen rütbesi, kıyafetiAskerde Asteğmen ( Yedek Subay ) Olarak Kalabilir Miyim?

Askerde asteğmen olarak kalma gibi bir durum söz konusu değildir. Ancak subaylık sınavlarına girerek teğmen olarak kalabilirsiniz. Fakat bu sınavlar KPSS gibi değil ve oldukça zordur. Bu sınavı kazanmanız ve fiziki özelliklerinizin de teğmen olmaya müsait olması gerekmektedir.

Asteğmen maaşları ne kadardır? 2019 Yedek Subay Maaşı

Öncelikle asteğmenlerin yani yedek subayların askerlik süresi 12 aydır. Bu 12 aylık sürenin ilk 3 ayında maaş almadıklarını hatırlatmak gerekiyor. Asteğmenler ortalama 3500 ile 4000 arasında değişen miktarlarda maaş almaktadırlar. Buradaki maaşın değişmesinin sebebi ise görev yapmış oldukları bölgeye göre verilmekte olan tazminattan dolayıdır. Hatta doğu illerimizde terör tazminatının yüksek olmasından dolayı asteğmen maaşları 5 bin TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Bu yazımızda asteğmen kimdir, nedir, ne demektir? Asteğmen olmak istiyorum, nasıl olurum? Asteğmen nasıl olunur? Yedek subay yani asteğmen başvurusu. Asteğmen hangi bölüm mezunlarıdır? Gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER ASTEĞMEN HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, asteğmen konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan asteğmen duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.