Asparagas haber nedir?

Asparagas haber, yalan haberin anlamlı ve doğru Türkçe karşılığıdır. Bir nevi şişirme haber diyebiliriz. Bunun yanı sıra masa başında birçok gazeteci ve habercilerin gerçek olmayan bir şeyi yalan yanlış ile uydurmalarına, alakası olmayan bir haberi farklı şekilde yorumlayıp haber yapmaya asparagas haber denmektedir. Günümüzde birçok televizyon ve gazete haberciliği yapan firmalar asparagas haber yapmaktadır. Bunun örneklerini Türkiye’de de görebilirsiniz.

Asparagas haber neden ve nasıl yapılır?

Asparagas haberlerin yapılma nedenleri daha fazla cezbeden içerikler ve kitleyi kendisine çekmek için yapmaktadır. Tamamen reyting ve kitle çekmek için yapan bu firmalar asparagas haberleri ilk olarak televizyonlarda yayınlamaktaydı. Ancak günümüz teknolojisi her geçen gün gelişiyor ve çeşitli sosyal medya platformları çıkıyor. Şuan Youtube denen sosyal platform bütün dünyada izlenen televizyon program ve haberlerden daha fazla takip edilen platform olunca bu sefer haber kanalları Youtube’a yönelerek burada asparagas haberler yapmaktadır. Asparagas haberlerin yapılmasındaki en büyük etken sadece kitleyi çekmek, reyting ve bununla da para kazanma amaçlamışlardır. Haber ya da doğru bir şey kesinlikle onlar için önemli olmadığından dolayı şişirme yalan haberler ile kitle çekmek onlar için daha iyi olduğundan bu yönteme başvurmaktalar.Peki, yalan haber nasıl yapılır? Aslında çok kolaydır. Özellikle şişirme sözleri söyleyen birileri için Türkçe tabiri ile kafadan atmak, bir yerinden uydurmak gibi sözler yerini bulsa da yalan haberleri yazan kişilerde farklı şekillerde yazmamaktadır. Tamamen uydurma haberler yazarak insanların ilgisini çekerek haberi okumayı ve dinlemeyi amaçlamıştır. Doğru olan haberleri ya da farklı şekillerde olan resimleri çok daha farklı şekillerde anlatmaktadırlar. Örnek verecek olursak küçük bir çocuk suda yüzerken fotoğraf çekildi diyelim. Asparagas haberde bu fotoğrafı paylaşırken “küçük çocuk barajda boğularak can verdi” gibi çeşitli yalan yanlış yapılan haberler yapılmaktadır. Peki, tam olarak asparagas haberler yapılırken neler kullanılıyor ve nasıl yapılıyor maddeler halinde belirtelim.

  • Olayları anlatırken betimleme dahil tüm şişirmeleri yaparken teknik terimler kullanılır ki birçok kişi anlamaması için yazılırken teknik terimler daha ilgi çekici olur.
  • Özellikle ilgi çekecek konular belirlenir. Örneğin cinsellik, ölüm, sağlık, vb.
  • Konuları anlatırken reklam amaçlı firmalar kullanılarak onları destekler. Amaçları yakınındaki kişilerin açtığı firmalar nasiplensin.
  • Anlatırken İsviçreli bilim adamları kanıtlamıştır gibi şişirme kanıtlar kullanılır ki zaten kimse araştırıp bakmamaktadır. Ama normalde bu bilim adamlarını kimse tanımaz ve bilmez.
  • Bu yazıların altına ya da içerisine birde yabancı kaynak verilince bütün insanlar bu habere inanmaktadır.

İsterseniz basit bir asparagas haber yazalım ve ne kadar gerçekçi olup insanların inanabileceğine kendi gözlerinizle görün.

“Dünya üstünde birçok gıda üzerinde çeşitli hastalıkları uyandıran maddeler ve elementler bulunmaktadır. Özellikle BPA olarak bilinen Bisphenol maddesi kullandığımız tüm ürünlerde bulunmaktadır. İsviçre Gıda Standartları Enstitüsü’nde yapılan araştırmalar sonucu İsviçreli bilim adamları BPA ile vücut dengeli bir şekilde entegre olmalıdır diyor. Ayrıca 40 mikrogramdan fazla alındığında zararlı olup çeşitli hastalıklara yol açabileceğini de kanıtlamışlardır. Özellikle içtiğiniz sularda ve yiyeceklerde 11 rakamını görüyorsanız mutlaka tüketmekten vazgeçin.” Bu haberi okuyan herkes nerede olursa olsun merak içerisinde içtikleri su ve gıdalarda 11 rakamını ararlar. 11 rakamını görenler yakınlarına haber ederek okudukları haberi söylerler. İkisi de okuduğunu ve kontrol ettiğini söyledikleri zaman “bu zamana kadar kanserli ürünler tüketiyormuşuz, kanser olacağız” gibi saçma cümleler çıkmaktadır. Asparagas haberlere inananlar alakası olmayan bir haberden alakası olmayan hastalıkların sonucunu çıkartarak buna inanırlar. Bu yüzden okuduğunuz ve takip ettiğiniz haber kaynaklarını iyi bilmeli ve araştırmalısınız.


DİĞER ASPARAGAS HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, asparagas konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan asparagas duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.