Askerlikle ilişkisi olmadığına dair belge nedir?

Türk istiklal ve cumhuriyetini korumak, kollamak için harp sanatını öğrenmek ve yapma mükellefiyetine askerlik denilmektedir. Askerlik yaşı gelmiş olan her Türk erkeği askere gitmek zorundadır. Ülkemizde şayet lisans veya lisansüstü eğitim almıyorsa 21 yaşını doldurmuş olan erkekler askere çağrılırlar. Lisans ve lisansüstü öğrenim görmüş erkekler kısa dönem, diğer kişiler ise uzun dönem askerlik yaparak askerlik vazifesini yerine getirirler. İş başvurusu gibi çeşitli sebeplerden dolayı erkek bireylerden askerlikle ilişkisi olmadığına dair belge talep edilmektedir. Çünkü çoğu iş yeri askerlik vazifesini yerine getirmiş olan erkekleri işe alırken tercih etmektedir. Bunu daha sonra askerlik vazifesini yerine getirmek maksadıyla işe ara verme veya işten ayrılma durumlarını yaşamamak adına yapmaktadır. Peki bu belgeyi nereden nasıl alabilirsiniz?

Askerlikle ilişkisi olmadığına dair belge nereden, nasıl alınır?

Askerlikle ilişkisi olmadığına dair belgeden kasıt; askerlikten muafsanız muafiyet belgesi, tecilliyseniz de tecil belgesi veya askerlik görevinizi tamamlamışsanız da durum belgesidir. Tüm bunların hepsini artık tek bir ekrandan sorgulayabiliyor ve çıktısını alabiliyorsunuz. Peki ama nasıl?Askerlikle ilişkisinin bulunmadığına dair belgeyi E-Devlet vasıtası ile kolaylıkla alabilirsiniz. E-Devlet üzerinden askerlik durum belgesi sorgulayarak, askerlikle ilişkinizi görebiliyorsunuz. Bunun için öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/askerlik-durum-belgesi-sorgulama bu sayfaya giriş yapmalısınız. Akabinde “Yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum, anladım ve kabul ediyorum.” Kutucuğunu seçmeli ve “Devam Et” demelisiniz. Burada belgeniz oluşturulacaktır. Bu belgeyi sizden talep eden kuruma çıktısını alarak iletebilirsiniz. E-Devlet üzerinden almış olduğunuz bu belge onaylı bir belge olacaktır. Bunun dışında E-Devlet şifreniz bulunmuyorsa da aynı belgeyi size en yakın askerlik şubesine müracaat ederek alabilirsiniz. Ancak askerlik şubeleri genel olarak kalabalıktır. Bu durumla uğramamak adına İnternetten kolaylıkla belgeyi almanızı öneriyoruz.

Bu yazımızda askerlikle ilişkisi olmadığına dair beyan yani belge nasıl nereden alınıyor detaylı olarak anlattık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER ASKERLİK HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, askerlik konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan askerlik duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.