Türk istiklal ve Cumhuriyetini, Türk vatanını korumak ve kollamak için 21 yaşını doldurmuş her erkek birey, askerlik yapmasına engel bir durum teşkil etmiyorsa askerlik yapmakla yükümlüdür.  Askerlik görevini yerine getirme yaşı gelmiş öğrenimine devam etmeyen bireyler askerlik görevini yapmak üzere çağrılırlar. Eskiden askere gideceğiniz yeri sadece askerlik şubesine bizzat müracaat ederek öğrenebilmekteydik. Ancak teknolojik gelişmeler neticesinde, İnternetin hayatımıza getirdiği kolaylıklardan bir tanesi de “askerlik yeri öğrenme” oldu. Askerlik yeri sorgulama için artık askerlik şubesinde uzun kuyruklar beklemenize gerek kalmadan dakikalar içerisinde online olarak sorgulama yapabilirsiniz. Peki ama nasıl ?

Askerlik Yeri Nasıl Öğrenilir?

2008 yılında E-Devlet Kapısının hayatımıza girmesiyle artık devlet dairelerinde uzun kuyruklar bekleyerek halledebildiğimiz, zaman ve para kaybına sebep olan bir çok işlemi kolaylıkla internet üzerinden gerçekleştirebilmekteyiz. Bu işlemlerden bir tanesi de “askerlik yeri sorgulama“. Aşağıda vermiş olduğumuz bağlantı sayesine nerede askerlik yapacağım bilgisine, askerlik yapacağınız yerdeki statünüzü, celp sorgulamanızı, askerlik yoklamanızı kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda askerlik şubesine gitmeden buradan alacağınız bir belge ile askerlik yapacağınız yere teslim olabilirsiniz.  Milli Savunma Bakanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri bilgi servisleri kullanılarak hazırlanmış nerede askerlik yapacağınızı öğrenmenizi sağlayan sisteme aşağıdaki linkten kolaylıkla ulaşabilirsiniz.NEREDE ASKERLİK YAPACAĞIM ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Askerlik Yeri Öğrenme

Yukarıda vermiş olmuş bağlantıya tıklandıktan sonra E-Devlet şifreniz ve T.C. kimlik numarası ile sisteme giriş yaparak askerlik yeri sorgulama ya da sülüs alma işlemini anında gerçekleştirebilirsiniz. E-Devlet sisteminde askerlik yeri sorgulama kısmı E-Hizmet bölümünde Milli Savunma Bakanlığına bağlı hizmetler sekmesinde bulunan “er sınıflandırma sonucunu sorgulama ve asal sevk başvurusu” kısmında yer almaktadır. Şayet bir E-Devlet şifresi sahibi değilseniz BURADAN nasıl alınacağı ve nereden alınacağı ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Şayet askerlik durumunuzla ile ilgili herhangi bir bilgilendirme geçilmemişse “Hakkınızda herhangi bir sonuç bulunmamaktadır” yazısı ekranlarınızda gözükecektir. Gideceğiniz yeri ve askerlik statünüzü de öğrenmiş olacaksınız. Sınav sonuçları açıklandığı andan itibaren 2 gün içerisinde askeri birliğinize teslim olmanız gerekmektedir.

Askerlik Yeri Ne Zaman Belli Olur?

Askere gidecek er, erbaş ve bedelli askerlik adayları askerlik yeri belli oldu mu sorusunu sıklıkla dile getiriyorlar. Askerlik zamanı gelmeden yaklaşık 2-3 hafta arasında askerlik yerleri netleşmektedir. Her defasında farklı zamanlarda açıklansa da genellikle bu zaman aralığında belli olur. Örneğin 99/4 kasım ayında askere gidecek kişiler. Bu tarihten bir önceki ay askerlik yerleri açıklanmış olacaktır.Bu yazımızda askerlik yerimi öğrenmek istiyorum, askerlik yerimi nasıl öğrenebilirim, askerlik yeri hangi siteden öğrenilir konularında detaylı bilgiler verdik.


DİĞER ASKERLİK HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, askerlik konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan askerlik duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.