Askerlik, Türk istiklal ve cumhuriyetini, Türk vatanını korumak ve kollamak için harp sanatını öğrenmek ve yapmak mükellefiyetidir. Her Türk ve Erkek vatandaşı askerlik yapmak zorundadır. 21 yaşını doldurmuş olan vatandaşlarımız askerlik görevlerini yerine getirmekle yükümlüdürler. Ancak lisans veya lisans üstü eğitim gören kişiler askerliğini daha geç yaşlarda yerine getirebilirler. Askerlik yaşı genel ve askerlik şubelerine müracaat ederek gerekli işlemlerini gerçekleştiren kişiler, askerlik yerlerinin ve tarihinin açıklanmasını beklerler. Akabinde TSK, askerin görev yapacağı yeri ve sevk tarihini ilan eder. Ancak bazı durumlarda askerlik yeri ikamet adresimizden oldukça uzak noktalara düşebilmektedir. Bu gibi durumlarda ulaşımın zor olmasından dolayı askerler, bölüklerini veya askerlik yapacakları ili değiştirmek istemektedir. Peki bu mümkün müdür? Acemi birliği veya usta birliği bir dilekçe veya başka bir yolla değiştirilir mi?

Askerlik yeri belli olduktan sonra değiştirilir mi?

Hali hazırda şayet askerlik görevini yerine getiren bir kardeşiniz varsa ve doğuda görev yapıyorsa, diğer kardeşlerin yine tehlikeli bölgelerde askerlik yapmamalarına özen gösteriliyor. Bu gibi durumlarda yine iki veya daha fazla kardeş aynı anda sınır karakolları gibi bölgelere sevk edilmişlerse, askerlik yeri bir dilekçe ile değiştirilebilir. Burada net bir cevap olmamakla beraber komutanın ve TSK’nın tasarrufundadır.Bunun dışında askerlik yerleriniz veya bedelli askerlik yerlerinizi değiştirme hakkınız bulunmamaktadır. Fakat birliğinize teslim olduktan ve askerlik görevinizi yerine getirmeye başladıktan sonra “ilgili yerde herhangi bir arkadaşınızın bulunmadığını, psikolojik olarak zorlandığınızı” bir dilekçe ile belirtmeniz durumunda askerlik yeriniz yine değiştirilebilir. Bu durum ise komutanın tasarrufundadır.

Özetle belirli istisnalar hariç askerlik yeri dilekçe veya başka bir başvuru yolu ile değiştirilmemektedir. Bu yazımızda askerlik yeri değiştirilir mi, askerlik yerine itiraz edilir mi, değiştirme dilekçesi örneği gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER ASKERLİK HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, askerlik konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan askerlik duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.