Asker; ordu içinde herhangi bir göreve tahsis edilen ve askerlik görevi ile mükellef olan, resmi üniformaya sahip kişidir. Askerlik yaşı gelen her Türk erkeği askere gitmek ile görevlendirilmektedir. Peki ülkemizde askere çağrılma yaşı kaç olarak belirlenmiştir. Yeni askerlik kanunu yani yasası kapsamında askere alınma yaşı hakkında detaylı bilgiler yazımız devamında yer almaktadır.

Askerlik nedir?

TC vatandaşı olan kişiler bir takım ödevler tahsis edilmiştir. Türk erkekleri için bu görevlerden birisi de askerlik yapmaktır. Bilindiği üzere dünya üzerindeki en önemli askeri kuvvetlerden birisi Türkiye’dir. Askerlik sistemini oluşturan en önemli 10’luk sistemi dahi Türk askeri sistemi bulmuştur. Tarih boyunca Türkler asker olarak yetişmiş ve bu durumu zaman içinde yaşam tarzlarına da tam anlamıyla oturtmayı başarmış askeri bir toplum yetiştirmişlerdir.Askerlik;

  • Türk topraklarını koruma,
  • Harp ve mücadele koşullarını öğrenme ve aynı zamanda yapmakla sorumlu olduğunuz dönemdir.

Askerlik dönemi kısa ve uzun dönem olarak kişinin aldığı eğitime göre değişiklikler göstermektedir. Askerlik döneminde mesleği olan kişiler orduda belirgin işlere atanırken, mesleği olmayan kişiler için de dilerlerse ordu içerisinde yer alma imkanları sağlanarak sınavlar düzenlenmektedir.

Askere kaç yaşında gidilir?

Askerlik yaşı; 2014 yılında alınan kararlar doğrultusunda minimum 21 olarak belirlenmiştir. 21 yaşında olan bir erkek eğer lisans ya da lisansüstü bir eğitim görmüyorsa askere gitmekle yükümlüdür.

Farklı durumlarda askere gitme yaşı değişiklik gösterebilmektedir.

Askere gitme yaşı hangi durumlarda değişiklik gösteri derseniz;

  • Lisans eğitimi alan bir kişinin 29 yaşına kadar askere gitmeme hakkı vardır. 29 yaşına girmesine rağmen okulu devam ediyorsa bu kişinin askere gitmesi gerekmektedir.
  • Lisansüstü eğitim alan bir kişinin de 35 yaşına gelene kadar askere gitme zamanı mevcuttur.

Genelkurmay okuyan kişileri de dahil ederek geniş bir aralık oluşturmuş ve askerlik yaşını 21 ile 41 arasında tutmuştur. Bir erkeğin 41 yaşına kadar askeri görevini yerine getirmesi gerekmektedir.

Okulunu yeni bitirmiş yani üniversiteden yeni mezun olmuş kişiler için ekstra olarak 2 sene daha askere gitmek için beklemesi mümkündür.

Bedelli askerlik yaş sınırı kaçtır?

Bedelli askerlik yapmak isteyen vatandaşlarımız yeni askerlik düzenlemesi ile beraber 20 yaşını doldurmaları ile bedelli askerlik yapabilecekler. Liseliler için 22 yaş sınırı, meslek liseleri için 25, yüksekokul için 28, lisans için 28, lisansüstü için 32, doktora için 35 yaş sınırı getirildi. Bedelli askerlik için bu yaş sınırlarını aşan kişiler bedelli askerlikten faydalanamayacaklardır.

18 – 19 – 20 yaşında askere gidilir mi?

Askere gitmek için en erken 21 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir. 18, 19, 20 yaşındaki kişiler askere gitmek için gönüllü olarak başvuru yapsalar dahi kabul edilmemektedir. Bu sebepten yaşınızın dolmasını beklemeniz gerekmektedir.

Bu yazımızda askere alınma yaşı en son kaçtır, askerlik çağrılma yaşı kaçtır, askere gidiş gitme yaşı, askerlik yaşım geldi mi gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER ASKERLİK HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, askerlik konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan askerlik duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.