Askerlik Tecili Nedir, Ne Demektir?

Askerlik 21 yaşına gelmiş her erkek bireyin zorunlu olarak yapması gereken vatani bir görevdir.  Günümüzde yüksek öğrenimini tamamlamış olanlar için kısa dönem askerlik süresi 6 ay, yükseköğrenim görmemiş kişiler için aydır.  Kuşkusuz her Türk genci askerlik görevini yapmayı canı gönülden arzu etmektedir. Şayet özel bir sebebi yoksa celbi geldiği vakit, askerlik şubesine giderek işlemlerini halleder  ve zamanı gelince de askerlik hizmetini tamamlar.  Ancak herhangi bir sebepten dolayı askere gidememe durumunuz söz konusu ise askerliğinizi tecil ettirebilirsiniz.Askerliğimi Ne Kadar Süre Tecil Ettirebilirim? Askerlik Tecil Süreleri

Askerliğin tecilli ertelenmesi için birçok sebep bulunabilir. Bununla ilgili olarak sağlık sebepleri, doğal afet gibi nedenler olabileceği gibi kişinin kendinden kaynaklanan eğitim, sağlık, ailevi nedenler olabilir.  Lise veya dengi okullar ile fakülte ve yüksek okullarda öğrenim görmekte olan kişilerin askerlikleri 29 yaşını geçmemek suretiyle mezun oluncaya veya ilişkileri kesilene kadar ertelenebilir. Peki askerlik tecil süreleri ne kadardır? Öğrenciler kaç yaşına kadar askerliğini tecil ettirebilirler?

Lise ve dengi okul mezunları askerliklerini 3 sene mazeretsiz olarak tecil ettirebilmektedirler. Üniversiteyi bitirip ilgili yüksek öğrenim kurumu ile tüm ilişkisini kesen kişiler askerliği 2 sene süre ile tecil ettirilebilir. Staj, yüksek lisans, doktora gibi programlarda üst yaş sınırı 35 yaş olacak şekilde 1 sene daha tecil ettirebilmektedir.

Askerlik Tecil Ettirme Şartları Nelerdir?

 • Lise veya Üniversiteye devam eden kişiler 29 yaşına kadar askerlikleri tecil ettirebilirler
 • Yurt içi veya yurt dışında staj yüksek lisans veya doktora yapanlar 33 yaşına kadar askerlikleri tecil ettirebilirler.
 • Fazla kilolu kişiler bir sonraki yila kadar askerlikleri tecil ettirebilirler.
 • Lisanslı sporcular 33 yaşına kadar askerlikleri tecil ettirebilirler.
 • Abisi yada kardeşi askerlik yapan kişiler onun askerliği bitene kadar askerliklerini tecil ettirebilirler.
 • Yüksek öğrenim mezunlarından çalıştıkları bilim dallarında yurt içi veya yurt dışında dünya ölçüsünde yenilik ve ilerleme getirdikleri çalıştıkları ilmi müesseselerce tasdik edilenler 36 yaşına kadar askerlikleri tecil ettirebilirler..
 • Yabancı bir ülkede çalışma ve oturma iznine sahip olanlar belgelerle bulundukları yerlerdeki Türk Konsolosluklarına başvururlarsa 38 yaşına kadar askerlikleri tecil ettirebilirler.
 • Zamanla veya tedavi ile geçecek hastalıkları olduğu Yoklama Heyeti doktorları tarafından yapılacak muayene neticesi anlaşılanlar askerliklerini tecil ettirebilirler.

Askerlik Nasıl Tecil Edilir? Askerlik Tecil Ettirme İşlemleri Nelerdir?

Askerlik ne kadar süre ile tecil ettirilir, askerlik tecil ettirme sebepleri nelerdir, askerliği kimler tecil ettirebilir gibi konularda bilgiler verdik. Peki askerlik nasıl tecil ettirilir?

Askerlik tecil işlemleri askerlik şubelerinden yapılmaktadır. İnternet üzerinden askerlik tecili yapabileceğiniz bir kurum söz konusu değildir. İleri tarihlerde bu hizmetlerin de E-Devlet kapsamına alınması düşünülse de şu an için askerliğinizi tecil ettirmek istiyorsanız, askerlik şubesine başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Askerlik tecili konusunda herhangi bir askerlik şubesine gidebilirsiniz. İkametgah adresinize en yakın askerlik şubesine gitmeniz zorunlu değildir. Askerlik şubeleri genellikle kalabalık olmaktadır. Bu sebeple askerlik şubelerinin açıldığı saat 08:30’da orada olmanız işlemlerinizi halletmenize yardımcı olacaktır.

Askerlik şubesine giderek askerliğinizi ertelemek istediğiniz belirtmeniz gerekmektedir. Bu işlemler sırasında sizden bazı belgeler talep edilmektedir. Bunları askerlik şubesine gitmeden hazır bulundurmanız yararınıza olacaktır. Peki nedir bu belgeler?

Askerlik Tecil İşlemleri İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

 • Mezuniyet Diplomasi ve 4 Fotokopisi
 • Nüfus Cüzdanınız ve 4 Fotokopisi
 • 6 tane Vesikalık Fotoğraf ( Bazı şubelerde fotoğrafınız orada çekiliyor siz yinede götürün)
 • Ehliyet varsa Ehliyet ve 2 Fotokopisi

Şubeye gerekli belgeler ile başvuru yaptıktan sonra 2 adet form doldurmanız gerekmektedir. Bu formlara çalışan askeri görevlilerden isteyebilirsiniz. Bu formları doldurmanızın ardından numara alıp sıraya girer ve askeri personele teslim edersiniz. Daha sonra sizden aile hekiminize gidip muayene olmanız gerektiği ve askerliğe elverişlidir belgesi almanız gerektiği iletilir. Bu belgeyi temin etmenizin ardından tekrar askerlik şubesine gidecek ve tecil hakkınız boyunca ya da tecil ettirmek istediğiniz süre boyunca askerliğiniz tecil ettirilecektir.

Askerlik tecil işlemleri hakkında sıkça sorulan soruları aşağıda cevapladık. Sizlerin de soru, sorun ya da görüşleriniz var ise yorum bölümünden dile getirdiğiniz taktirde en kısa zaman içerisinde cevaplanacaktır.

2. Üniversite Askerliği Tecil Ettirir Mi?

En çok sorulan sorulardan birisi de 2. Üniversitenin askerliği erteleyip, ertelemediği sorusudur. İkinci bir üniversiteye veya mezun olduğu üniversitenin denk veya aşağısında bir eğitim kurumunda eğitimine başlayan kişilerin bu eğitiminden dolayı tecil hakları bulunmamaktadır. Bunun yanında çift ana dal veya yan dal gibi programlarla eğitim gören kişilerin programlarından dolayı uzayan eğitim süreleri hakkında askerlik şubesine bilgi vermesi ve başvuruda bulunması gerekmektedir.

Açık Öğretim Fakültesi ( AÖF ) Askerliği Erteler Mi?

Milli Savunma Bakanlığı’nın 19 Eylül 2012 tarihli yazısına göre; lise ve dengi okul ile daha üst seviyedeki yüksek öğretim kurumlarında öğrenim görenlerin askerlikleri, 29 yaş sonu esas alınarak, okullarına devam ettikleri sürece ertelenecektir. Yani AÖF öğrencileri yoklama kaçağı veya bakaya kalmadan önce okullara kayıt yaptırmaları durumunda okula devam ettikleri süre boyunca askerlikleri ertelenir.

Kimlerin Tecil Yaptırmasına Gerek Yoktur?

Herhangi bir liseden mezun olup üniversiteye kayıt yaptıran öğrencilerin tecil işlemlerini okul otomatik olarak yapmaktadır.

Mezun olduktan sonra kaç ay içerisinde tecil yaptırmam gerekiyor?

Üniversiteden mezun olduktan sonra otomatik olarak teciliniz kalkmaktadır. Yüksek öğretim kurumu ilgili öğrencinin üniversite ile ilişiğinin bulunmadığına dair askerlik şubesine bilgi vermektedir. Sizler de 2 ay içerisinde askerlik şubesine gidip tecil yaptırmalısınız.

Tecil İşlemi Yaptırmazsak Ne Olur ?

Askerlik tecil işlemi yaptırmamanız durumunda yoklama kaçağı durumuna ya da asker kaçağı durumuna düşebilirsiniz. Bu durumun farklı cezaları bulunmaktadır. Yoklama kaçağı, bakaya cezaları hakkında BURADA detaylı bilgi verdik.

Bu yazımızda askerlik tecil aşamaları nelerdir, koşulları nelerdir, tecil için ne gerekiyor, askerlik tecil hakkı kimlere verilir gibi askerliği tecil ettirme hakkında detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER ASKERLİK HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, askerlik konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan askerlik duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.