Askerlik tecili nedir, ne demektir?

Ülkemizde askerlik yasası gereğince her erkek bireyler zorunlu olarak askerlik görevi gerçekleştirmek zorundadır. Askerlik yaşı, 21 olarak belirlenmiştir. Yani şayet tecil hakkınız bulunmuyorsa 21 yaşını doldurmanızın ardından tarafınıza celp gönderilmektedir. Bu celp askerlik yaşınıza geldiğinizi ve askerlik işlemleri ile sağlık muayenenizi yaptırmanızın gerektiğini belirtmektedir. Ancak çeşitli sebeplerden dolayı askerlik görevinizi daha sonra yerine getirmek isteyebilirsiniz. Örneğin bakmakla yükümlü birisinin olması, öğrenim hayatınıza devam edecek olmak gibi sebeplerden dolayı askerliğinizi erteleyebilirsiniz. İşte bu erteleme işlemine tecil denilmektedir. Bu yazımızda askerlik tecil işlemleri hakkında detaylı bilgiler verdik.

Askerliğimi ne kadar süre tecil ettirebilirim? Askerlik tecil süreleri

Öncelikle ne kadar tecil hakkınızın bulunduğunu irdelemeniz gerekmektedir. Çünkü her askerliğimi tecil ettirmek istiyorum diyen kişi askerliğini öteleyemez. Öncelikle lise, üniversite ve yüksek lisans mezunu öğrencilere tecil hakkı tanınmıştır. Lise mezunu olan kişiler herhangi bir mazeret göstermeden askerliklerini 3 sene süre ile öteleyebilirler. Üniversite mezunu olan kişilerde askerliklerini 2 sene süre ile öteleyebilirler. Bu durum yüksek lisans yani doktora öğrencilerinde ise 35 yaş olarak belirlenmiştir. Yani yüksek lisans ve doktora öğrencileri askerliklerini 35 yaşına kadar erteleyebilirler.Ancak lise ve üniversite mezunu olan kişilerde önemli bir durum bulunmaktadır. Bu kişiler askerliklerini en fazla 29 yaşına kadar öteleyebilirler. Yani 29 yaşını doldurmanızın ardından tecil hakkınız varsa kullanamazsınız ya da herhangi bir lisans veya ön lisans programında eğitiminize devam ediyorsanız yarıda bırakarak askerliğinizi tamamlamanız gerekmektedir. Bu bedelli askerlik yapacak olanlar için de geçerli bir durumdur.

Askerlik tecil hakkı ne kadar, kaç yıl, kaç yaşına kadar bu şekilde öğrenme şansınız bulunmaktadır. Ancak tecil hakkınızın bulunup bulunmadığını yine askerlik şubesine müracaat ederek öğrenebilirsiniz.

Askerlik tecil ettirme şartları nelerdir?

 • Lise veya Üniversiteye devam eden kişiler 29 yaşına kadar askerlikleri tecil ettirebilirler
 • Yurt içi veya yurt dışında staj yüksek lisans veya doktora yapanlar 35 yaşına kadar askerlikleri tecil ettirebilirler.
 • Kilo problemi olan kişiler askerliklerini bir sonraki celp dönemine kadar tecil ettirebilir.
 • Lisanslı sporcular 33 yaşına kadar askerliklerini tecil ettirebilmektedir.
 • Abisi yada kardeşi askerlik yapan kişiler onun askerliği bitene kadar askerliklerini tecil ettirebilirler.
 • Yüksek öğrenim mezunlarından çalıştıkları bilim dallarında yurt içi veya yurt dışında dünya ölçüsünde yenilik ve ilerleme getirdikleri çalıştıkları ilmi müesseselerce tasdik edilenler 36 yaşına kadar askerlikleri tecil ettirebilirler..
 • Yabancı bir ülkede çalışma ve oturma iznine sahip olanlar belgelerle bulundukları yerlerdeki Türk Konsolosluklarına başvururlarsa 38 yaşına kadar askerlikleri tecil ettirebilirler.
 • Zamanla veya tedavi ile geçecek hastalıkları olduğu Yoklama Heyeti doktorları tarafından yapılacak muayene neticesi anlaşılanlar askerliklerini tecil ettirebilirler.

Yukarıda vermiş olduğumuz şartlarda askerliğinizi tecil ettirme hakkınız bulunmaktadır. Askerlik tecil ettirme sebepleri bu şekildedir. Peki tecil hakkınız bulunuyorsa askerliğinizi nasıl erteyebilirsiniz?

Askerlik tecil işlemleri

Askerlik nasıl tecil ettirilir, işlemleri nelerdir?

Askerlik ne kadar süre ile tecil ettirilir, askerlik tecil ettirme sebepleri nelerdir, askerliği kimler tecil ettirebilir gibi konularda bilgiler verdik. Peki askerlik nasıl tecil ettirilir?

Eğer lise, üniversite veya yüksek lisans öğrencisi iseniz askerliğinizi bağlı bulunduğunuz kurum bilgilerinizi askerlik şubesine göndermekte ve askerliğiniz otomatik olarak tecil ettirilmektedir. Ancak öğrencilik hayatınız bittiğinde bu işlemleri bireysel olarak kendiniz yapmalısınız.

Askerlik tecil ettirmek için E-Devlet üzerinde veya TSK sitesinde herhangi bir başvuru formu bulunmamaktadır. Bireysel olarak askerlik tecil belgelerini toplayarak askerlik şubesine tecil işlemleri için müracaat etmelisiniz. İkamet adresinizin bulunduğu askerlik şubesine gitmenize gerek yoktur herhangi bir askerlik şubesinde işlemlerinizi kısa bir süre içerisinde halledebilirsiniz.

Askerlik tecil işlemleri için gerekli belgeler nelerdir?

Askerlik şubesi belirttiğimiz üzere sizden bazı belgeler istemektedir. Askerlik tecil için gerekli evraklar aşağıda maddeler halinde verilmiştir.

 • Mezuniyet Diplomasi ve 4 Fotokopisi
 • Nüfus Cüzdanınız ve 4 Fotokopisi
 • 6 tane Vesikalık Fotoğraf ( Bazı şubelerde fotoğrafınız orada çekiliyor siz yinede götürün)
 • Ehliyet varsa Ehliyet ve 2 Fotokopisi

Askerlik şubesine yukarıda vermiş olduğumuz evraklar ile askerlik tecil ettirmek için başvuru yaptığınızda sizden iki adet form, başvuru dilekçesi istenilir. Bu formları askerlik şubesinden kolaylıkla temin edebilirsiniz. Bunları doldurmanızın ardından askeri personele teslim etmelisiniz. Akabinde sizden aile hekiminize giderek muayene olmanız talep edilir. Burada tarafınıza askerliğe elveriş durumunuzu gösterir bir belge verilir. Bu belgeyi tekrardan askerlik şubesine teslim edeceksiniz. Akabinde de tecil hakkınızın ne kadarını kullanmak istiyorsanız askerliğinizi o kadar erteleyebilirsiniz. Örnek olarak 3 sene tecil hakkınız varsa 2 sene erteleyebilir ya da 3 senenin tamamını kullanabilirsiniz. Tavsiyemiz tamamını ertelemenizdir. Çünkü daha sonra tecil bozdurma işlemlerini yapabilirsiniz. Askerlik tecil aşamaları bu kadar basittir.

Askerlik tecil işlemleri hakkında sıkça sorulan soruları aşağıda cevapladık. Sizlerin de soru, sorun ya da görüşleriniz var ise yorum bölümünden dile getirdiğiniz taktirde en kısa zaman içerisinde cevaplanacaktır.

2. üniversite askerliği tecil eder mi?

İkinci üniversite okuyan öğrencilerin askerlik durumu en çok merak edilen konuların başında yer almaktadır. İkinci üniversite okuyan öğrencilerin bu eğitimden dolayı herhangi bir tecil hakları bulunmamaktadır. Kısaca üniversite mezunu olmalarından dolayı tecil hakkı kazanırlar. Ancak ikinci üniversite okurken kendilerine başka bir tecil hakkı tanınmaz. Yani üniversitede eğitim görürken tecil hakları bitince kendilerine celp kağıdı iletilir ve askerlik işlemlerini yaptırmaları istenir.

Açık Öğretim Fakültesi (AÖF) askerliği erteler mi?

Açık öğretim fakültesi öğrencilerinin askerlik durumu her daim merak edilmektedir. MSB yani Milli Savunma Bakanlığı 2012 senesinde yayınladığı bildiri ile bu duruma açıklık getirmiştir. Buna göre lise ve dengi okul ile daha üst seviyedeki yükseköğretim kurumlarında öğrenim görenlerin askerlikleri, 29 yaş sonu esas alınarak, okullarına devam ettikleri sürece ertelenecektir. Yani AÖF öğrencileri okullarına kayıt yaptırmaları ile otomatik olarak tecilli durumuna düşeceklerdir. Bu tecil hakkı okullarına devam ettikleri süre zarfında 29 yaşını aşmamak koşulu ile devam eder.

Kimlerin tecil yaptırmasına gerek yoktur?

Şayet lisede veya üniversitede eğitim görüyorsanız okulunuz tecil için Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bilgi vermektedir. Harici olarak sizin bireysel başvuru yapmanıza gerek yoktur. Bu işlemleri okulunuz halleder. Ancak bazı durumlarda okulların öğrenci işleri ile askerlik kurumu arasında sorun ortaya çıkabilir ve askerliğiniz ertelenmemiş olabilir. Bu durumda okulunuzdan öğrenciliğinize dair bir belge alarak askerlik şubesine müracaat edebilirsiniz. Yapılan hata kısa sürede düzeltilecektir.

Mezun olduktan sonra kaç ay içerisinde tecil yaptırmam gerekiyor?

Liseden veya ön lisans, lisans gibi bir yükseköğretim programından mezun olmanızın ardından tecil hakkınız ortadan kalkmakta ve mezun olduğunuz okulunuzca askerlik şubesine iletilmektedir. Bu durumda askerliğimi tecil ettirmek istiyorum diyorsanız 2 ay içerisinde askerlik şubesine müracaat etmeniz gerekmektedir. Güncel olarak askerlik durumunuzu “https://www.turkiye.gov.tr/askerlik-durum-belgesi-sorgulama” sayfasından sorgulamanız mümkündür.

Tecil işlemi yaptırmazsak ne olur ?

Askerliğiniz mezun olmanızın ardından otomatik olarak ertelenmez. Bireysel olarak müracaat edilmesi gerekir. Şayet bireysel olarak müracaat etmezseniz tecil hakkınız bulunmasına rağmen tarafınıza celp gönderilebilir. Bu durumda da yoklama işlemlerinizi yaptırmazsanız yoklama kaçağı durumuna düşebilir ve para cezası yiyebilirsiniz. Bu cezanın ne kadar olduğunu Asker Kaçağı Cezaları yazımızda detaylı olarak anlattık.

Bu yazımızda askerlik tecil aşamaları nelerdir, koşulları nelerdir, tecil için ne gerekiyor, askerlik tecil hakkı kimlere verilir, askerlik tecil uzatma gibi askerliği tecil ettirme hakkında detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER ASKERLİK HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, askerlik konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan askerlik duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.