Askerlik, Türk istiklal ve cumhuriyetini, Türk vatanını korumak ve kollamak için harp sanatını öğrenmek ve yapmak mükellefiyetidir. Her Türk Vatandaşı, şayet lisans veya lisansüstü bir eğitim görmüyorsa 21 yaşını doldurmasının akabinde askerlik görevini yapmakla mükelleftir. Askeralma işlemleri, tecil işlemleri, terhis sonrası tezkere onayı, bedelli askerlik, askerlik durumu sorgulama gibi çok sayıda işlem ise askerlik şubelerinde gerçekleştirilmektedir.

Askerlik şubeleri genel olarak ülkemizde en yoğun olarak faaliyet göstermekte olan kurumların başında yer almaktadır. Özellikle celp dönemlerinde askere gidecek veya askerliğini erteleyecek vatandaşlarımız sebebi ile askerlik şubelerinde uzun kuyruklar oluşabilmektedir. Bu sebepten vatandaşlarımız genel itibariyle erken saatlerde şubelere gitmeli ve işlemlerini yoğunluk başlamadan önce halletmelidirler. Peki askerlik şubeleri sabah saat kaçta açılıyor, akşam saat kaçta kapanıyor, saat kaça kadar açık? Askerlik şubelerinin çalışma saatleri, mesai saatleri ile çalışma günleri yani hangi günler açık, hangi günler kapalı yazımız devamında yer almaktadır.Askerlik Şubelerinin Çalışma Saatleri 2023

Ülkemizde hizmet sunmakta olan askerlik şubeleri hafta içi ( Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma ) günleri sabah saat 08:00’de hizmet sunmaya başlamakta ve akşamları da saat 17:00’de kapanmaktadır. Askerlik şubeleri ayrıca saat 12:00 ile 13:00 saatleri arasında da öğle arası yani öğle tatili sebebi ile kapalı durumdadır.

Askerlik Şubeleri Hafta Sonu Açık Mı, Kapalı Mı?

Askerlik şubeleri diğer çoğu kamu dairesinde olduğu gibi Cumartesi ve Pazar yani hafta sonu hizmet sunmamaktadır. Askerlik şubelerinde işlemlerinizi sadece hafta içi ve mesai saatleri içerisinde halledebilirsiniz.

Askerlik Şubeleri Bayramda Açık Mı, Çalışıyor Mu?

Askerlik şubeleri tıpkı hafta sonu olduğu gibi Ramazan Bayramı (Şeker Bayramı), Kurban Bayramı gibi dini bayramlarda, arefe günlerinde ve 1 Ocak, 1 Mayıs, 23 Nisan, 29 Ekim, 30 Ağustos ve 15 Temmuz gibi resmi tatil günlerinde hizmet vermemektedir.

Vermiş olduğumuz askerlik şubesi çalışma saatleri; Bursa, Üsküdar, Bakırköy, Ankara, Adana, Avcılar, Abidinpaşa, Alanya, Afyon, Altunizade, Atışalanı, Amasya, Adapazarı, Bağcılar, Büyükçekmece, Beykoz, Bahçelievler, Bornova, Beşiktaş, Bandırma, Beyoğlu, Cebeci, Çankırı, Çatalca, Ceyhan, Çeşme, Denizli, Eskişehir, Erzincan, Gebze, Fatih, Gaziantep, Halıcıoğlu, Isparta, Kadıköy, Kayseri, Konak, Kağıthane, Mersin, Manisa, Niğde, Osmangazi, Rize, Sivrihisar, Sinop gibi tüm konumlarda bulunan askerlik şubeleri için geçerli olan çalışma saatleridir. Yine aklınıza takılan şube olursa yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Askerlik şubelerinde yoğunluğa takılmamak için E-Devlet üzerinde hizmeti verilmekte olan ASAL randevu başvurusu gerçekleştirebilirsiniz. Yani askerlik şubelerinden randevu alarak bu şekilde müracaat edebilirsiniz. Bunun için bir E-Devlet şifresi sahibi olmanız ve şifreniz ile ( https://www.turkiye.gov.tr/msb-asal-randevu-basvuru ) bağlantısına giriş yapmalısınız. Bu yazımızda askerlik şubesi açılış saatleri, kapanış saatleri, çalışma saatleri, çalışma günleri hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER ASKERLİK ŞUBESİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, askerlik şubesi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan askerlik şubesi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.