Askerlik sevk belgesi (sülüs) nedir, ne demektir, ne işe yarar?

Askerlikte kişilerin karşılarına çıkan çok sayıda yeni tabir bulunmaktadır. Kuşkusuz bu yeni tanımlar askerlik görevini yerine getirecek olan vatandaşlarımızı bazen zor durumda bırakmaktadır. Bu tanımlardan bir tanesi de askerlik sevk belgesi yani halk arasında bilinen adıyla sülüstür. Sülüs, askerlikte gidilecek olan yerin belli olmasının akabinde askerlik şubesinden vermiş oldukları sevk zarfına denilmektedir.

Askerlik sevk belgesi yani sülüste, kişinin birliğine ne zaman teslim olması gerektiği, kaç gün izinli olduğu, askerliğin başladığı ve bittiği tarihi içeren bilgiler yer almaktadır. Askerlik sevk belgesi önemlidir çünkü askerliğin ne zaman biteceği ve ne zaman başlayacağı bu evraka göre hesaplanmaktadır.Askerlik sevk belgesi ( sülüs ) nereden nasıl alınır?

Askerlik sevk belgesi yani sülüs askere gidecek olan kişilere askerlik şubesinde kapalı bir zarf içerisinde teslim edilmektedir. Bu evrakın kapalı olmasının bir sebebi bulunmaktadır ve bu evrak kişi tarafından kesinlikle açılmamalıdır. Bu zarf size kapalı olarak verilmesinin ardından birliğinize teslim olana kadar muhafaza etmekle sorumlusunuzdur. Birliğinize teslim olduğunuzda bu zarfı acemi birliğine teslim edersiniz ve sorumluluğunuz burada son bulur.

Sülüs kağıdı artık İnternet üzerinden de temin edilebilmektedir. Bunun için E-Devlet sistemine giriş yapabilir ve yazının çıktısını alabilirsiniz. Aşağıda vermiş olduğumuz bağlantıya girmenizin ardından kolaylıkla çıktısını alabilmektesiniz.

E-Devletten Sülüs Almak İçin  “https://www.turkiye.gov.tr/sevk-edilecek-egitim-merkezi” sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Bedelli asker, uzun dönem veya kısa dönem olsun bu sayfa sayesinde sevk belgesini çıkarabilmektedir.

Sülüs kağıdı açılırsa ne olur?

Bu zarfı açmanız durumunda askerlikte başınızın ağrıyabileceği konuşulmaktadır. Ancak sülüs kağıdı gizli bir evrak değildir ve bunun asıl açılmamasının sebebi üzerinden herhangi bir oynama yapılmamasından dolayıdır. Şayet sülüs kağıdı herhangi bir sebepten dolayı açıldıysa, bu durumu teslim olduğunuzda belirtebilirsiniz.

Sülüs kağıdımı kaybettim, ne yapmalıyım?

Sonuçta muhafaza edilmesi için size bir zarf verilmektedir ve bu zarf herhangi bir sebepten dolayı kaybolabilir. Bu durumda heyecan yapmadan, doğrudan askerlik şubesine başvurabilirsiniz. Askerlik şubesinde askerlik sevk belgesi yani sülüs tarafınıza tekrardan çıkartılarak verilir.

Sülüs ne zaman alınır?

Sülüs, askerlik tarihi belirlendikten sonra ikamet edilen yerin ilgili askerlik şubesine gidilerek asker alma şubesi başkanı ya da vekili tarafından imzalandıktan sonra asker adayına verilmektedir. Yani bu durumda sülüs ne zaman alınır? Sorusunun kesin bir tarihi olmamaktadır. Askere gidecek her kişi için bu zaman farklı aralıklar göstermektedir.

Askerlik sevk belgesi alamıyorum çıkmıyor, ne yapmalıyım?

Şayet E-Devlet üzerinden sevk belgenizi alamadıysanız size en yakın askerlik şubesine giderek sevk belgenizi çıkartabilirsiniz. Bu işlem oldukça kısa sürecektir. Ancak yazımızda belirttiğimiz üzere sevk belgeniz olmadan birliğinize teslim olmamalısınız.

Bu yazımızda e-devletten yani e-devlet üzerinden sevk belgesi alma, askerlik sevk belgesi internetten nasıl nereden alınır gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER ASKERLİK HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, askerlik konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan askerlik duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.