Uzun dönem, kısa dönem veya bedelli askerlik yapacak olan her Türk gencinin öğrenmek zorunda olduğu bazı tabirler bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de askerlik sevk ve bitiş tarihidir. Yazımız devamında askerlik sevk ve bitiş tarihi hakkında detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Sevk başlangıç ve bitiş tarihi nedir, ne demektir?

Sevk başlangıç ve bitiş tarihi; askerlik başvurusu yapan ya da askerlik çağında olan kişiler için düzenlenen belgelerde bulunmaktadır. Sevk başlangıç ve bitiş tarihi askere gidecek kişi için son derece önemli bir yere sahip olduğu için dikkate alınmalıdır.Sevk tarihi bir asker için acemi birliğine gitmesi ve teslim olması adına son gün olduğunu belirtmektedir. Sevk tarihi genel olarak her asker adayı için askere gideceği günü temsil etmektedir. Sevk tarihi yerine muhtemel sevk tarihi yazıyorsa; askerlik yapacak aday için kesin tarih belirlenmemiş ancak askerin hazır olması gerektiği anlamı çıkarılmalıdır. Muhtemel sevk tarihi yazıyorsa belgeyi alan kişinin askerlik belgelerini kontrol etmesi gereklidir genelde bu durum belgesi eksik askerlerin yaşadığı bir durumdur.

Hangi durumlarda muhtemel sevk tarihi gelir?

Askere gidecek bir bireyin eline geçen belgede muhtemel sevk tarihi yazabilmesi için;

  • Belgesinin eksik olması,
  • Tecilini yeni kaldırmış olması,
  • Celp döneminin kaçmış olması,
  • Erken dönemde askere gitmek istiyor olması gerekmektedir.

Bu durumda askere gitme ihtimaliniz %50 olarak görülür, bu dönem içerisinde askere ihtiyaç varsa askerliğe alınırsınız.

Hangi tarihte birliğe teslim olunur?

Sevk tarihiniz net bir şekilde belliyse o gün teslim olmanız gereken gündür. Bu durumda vaktinde birliğinize teslim olmadığınız için hakkınızda tutanak düzenlenir ve askerden geç geldiğiniz gün kadar geç terhis olursunuz. Gün sonuna kadar teslim olmamanız halinde asker kaçağı muamelesi görürsünüz. Sevk tarihiniz kesin değilse askeri şubeye uğramanız bilgi almanız için yeterli olacaktır.

Sevk bitiş tarihi mi katılacağı tarih mi?

Şayet sevk bitiş tarihi ve katılacağı tarih ayrıca belirtilmiş ise, katılacağı tarih esas alınmaktadır. Yani katılacağı tarihte birliğine teslim olunmalıdır. Bedelli askerlik görevini icra etmek için birliklerine teslim olacak kişilerin sevk işlemleri, ‘sevk başlangıç’ tarihi itibarı ile başlıyor. Askerlerin birliklerine teslim olacakları gün ise, ‘sevk tarihi‘ bölümünde belirtilen tarih olacak…

Bu yazımızda askerlik sevk başlangıç tarihinden itibaren mi başlar, sevk başlangıç tarihinde teslim olunur mu gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER ASKERLİK HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, askerlik konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan askerlik duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.