Askerlik zamanı gelmiş erkek bireyler, sağlık muayeneleri yapılarak askerliğe elverişli olup olmadıkları, öğrenim durumları, meslekleri ve niteliklerinin belirtildiği bir dizi işlemden geçmektedirler. Bu işlemlere askerlik yoklama işlemleri denilmektedir. Erkekler bu yoklama işlemleri tamamlanmadan askere gönderilmezler. Peki bu yoklama işlemlerinden bir tanesi olan askerlik için sağlık raporu alma işlemi nasıl yapılır?

Askerlik İçin Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Yoklama işlemleri için gitmiş olduğunuz askerlik şubesinden muayene için gerekli belgeler alınmasının ardından aile hekiminize müracaat etmeniz gerekmektedir. Aile hekiminiz muayene, boy ve kilo ölçümlerini yapıp askerliğe uygun ise “Askerliğe elverişlidir.” yazıp belgeleri size teslim edecektir. Şayet uygun görmez ise uzman bir doktora sevkinizi gerçekleştirir.Çürük Raporu Nasıl Alınır Öğrenmek İçin TIKLAYIN

Askerlik için aile hekimlerinden sağlık raporu alırken, sık sık sorunlar gözlemlenmektedir. Bu sebepten dolayı rapor alırken dikkat etmeniz gereken şeylerden bahsetmek yararınıza olacaktır.

Aile hekimlerinin askerlik muayenesi yapması yeni bir uygulamadır. Daha önce sadece askeri doktorlar tarafından yapılan bu uygulama bir süredir aile hekimleri tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu sebepten dolayı aile hekimleri askerlik muayene işlemleri sırasında zorlanmaktadırlar. Bu sebepten dolayı bildiğiniz en küçük rahatsızlığınızı bile atlamadan aile hekimine belirtmeniz yararınıza olacaktır. Aksi durumda askerlikte sağlıksal sorunlar ile karşılaşabilirsiniz. Muayene sırasında boy ve kilo ölçümünüzü yaptırması asla unutmayın. Askerliğe elverişlidir yazısı kırmızı kalemle yazılmalıdır, dikkat edin. Belgelerinizde tarih, protokol numarası olmasına dikkat edin, şayet yoksa belgeleriniz geçersiz sayılacaktır.

Askerlik için sağlık raporu ücreti, parası ne kadardır?

Askerlik için sağlık raporunuzu aile hekiminizden ücretsiz olarak alabilirsiniz. Şayet hastanelerden bu raporu alırsanız muayene ücreti ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Ayrıca diğer işlemleriniz için sağlık raporu nasıl alınır öğrenmek için hemen TIKLAYIN


DİĞER SAĞLIK HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, sağlık konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan sağlık duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.