Askerlik Durum Belgesi Nedir, Ne Demektir, Ne İşe Yarar?

Askerlik durumunuzu ( tecilli, muaf gibi ) gösteren resmi belgeye askerlik durum belgesi denilmektedir. Askerlik durum belgesi, üniversite kayıt işlemlerinde, yüksek lisans başvurularında, iş başvurularında ve daha bir çok resmi işleminizi gerçekleştirmek için başvuruda bulunmanız durumunda sizden istenilmektedir. Askerlik durum belgesi ile askerliğinizi yapıp yapmadığınız veya ne kadar tecilli olduğunuz gibi bilgilere kolaylıkla ulaşılabilmekte ve bu sebepten dolayı adaylardan talep edilmektedir. Peki askerlik durum belgesi nasıl ve nereden alınır? Askerlik durum belgesi alma işlemleri hakkında detaylı bilgiler haberimiz devamında yer almaktadır.

Askerlik Durum Belgesi Nasıl Nereden Alınır?

Askerlik durum belgesi size en yakın askerlik şubesinden temin edilebilmektedir. Bunun için kimliğiniz ile herhangi bir askerlik şubesine gitmeli ve askerlik durumunuzu gösteren belge talep ettiğinizi belirtmeniz gerekmektedir. Birkaç dakikalık işlemlerin akabinde askerlik durum belgesini alabilir ve sizden isteyen kuruma verebilirsiniz.Askerlik Durum Belgesi almanın bir başka ve en çok tercih edilen yolu ise E-Devlet Kapısı’dır. Günümüzde çoğu işlemimizi İnternet ortamında kolaylıkla halledebiliyoruz. Bu işlemlerden bir tanesi de E-Devlet sistemi üzerinden askerlik durum belgesi sorgulama, askerlik durum belgesi öğrenme işlemidir. Bunun için aşağıda vermiş olduğumuz bağlantıdan E-Devlet askerlik durum belgesi alma bağlantısına girmemiz gerekmektedir.

E-Devlet Askerlik Durum Belgesi Almak İçin TIKLAYIN

Akabinde T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile beraber sisteme giriş yapmanızın ardından açılacak olan sayfada “Yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum, anladım ve kabul ediyorum.” Seçeneğini işaretlemeli ve ardından “Yeni Belge Oluştur” demeliyiz.  Akabinde askerlik durumunuzu gösteren belgeye erişmiş olacaksınız. Bundan sonra dosyayı indir demeli ve daha sonra yazdırmalısınız. Bu belge E-Devlet üzerinden alınan bir resmi evrak olduğu için herhangi bir yere imzalatılması veya mühürletilmesi gerekmemektedir. Doğrudan bu haliyle sizden isteyen kuruma belgeyi verebilirsiniz.

Askerlik durum belgesi alma hakkında sorun yaşıyorsanız, tüm işlemleri gösteren videoyu da izlemenizi öneriyoruz.

Askerlik durum belgesi sorgulama hakkında sık sorulan sorular ve yanıtları ise aşağıda verilmiştir.

Askerlik durum belgesi ne kadar kaç ay geçerlidir, geçerlilik süresi ne kadar?

Çıkarmış olduğunuz askerlik durum belgesini tecil süreniz boyunca kullanabilirsiniz. Ancak öğrencilerden kayıt dönemleri sırasında yeni belge talep edilebilmektedir. Bu hususta yukarıda anlattığımız üzere yeniden belgenizi çıkartabilirsiniz.

Askerlik durum belgesi ücreti ne kadar?

E-Devlet üzerinden alacak olduğunuz askerlik durum belgesi tamamen ücretsizdir.  Hali hazırda çok sayıda işlemimizi de E-Devlet sayesinde gerçekleştirebildiğimiz için şayet yoksa kısa zaman içinde bir şifre almalısınız.

Askerlik durum belgesi her şubeden her yerden alınır mı, alınabilir mi?

Askerlik durum belgesi almak için istediğiniz askerlik şubesine müracaat edebilirsiniz. Bağlı bulunduğunuz il veya ilçedeki şubeye gitmeniz gibi bir zorunluluk bulunmamaktadır.

Askerlik durum belgesi alamıyorum, E-Devlet vermiyor, bulunmuyor?

Bazen sistemsel aksaklıklardan dolayı bireylere askerlik durum belgesi sorgulama işlemi için izin verilmemektedir. Bu gibi durumlarda ertesi gün tekrar deneyebilirsiniz. Şayet sistemde hata devam ediyor veya belgenizi acilen almanız gerekiyorsa askerlik şubesine giderek belgenizi kolaylıkla temin edebilirsiniz?

Askerlik durum belgesini başkası alabilir mi?

Askerlik durum belgesi sadece şahsınız adına alınabilir ve askerlik şubesine de başvuru yapmış olduğunuzda başkası adına verilmez. Ancak E-Devlet şifrenizi ve kimlik numaranızı başkası ile paylaşmanız durumunda İnternet üzerinden çıkartabilirsiniz. Faka E-Devlet kapısı üzerinden tüm işlemlerinizin yapılabildiğini ve şifrenizi paylaşmanın oldukça tehlikeli olduğunu unutmayın. Şifrenizi kesinlikle başkaları ile paylaşmayın.

Askerlik durum belgesi almak için gerekli evraklar nelerdir?

Sadece E-Devlet şifresi ve T.C. kimlik numaranız ile askerlik durum belgesi alabilirsiniz. Şayet belgenizi askerlik şubelerinden almak istiyorsanız kimliğiniz bu işlem için yeterli olacaktır. Askerlik durum belgesi almak ve askerlik terhis belgesi hakkında hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER ASKERLİK DURUM BELGESİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, askerlik durum belgesi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan askerlik durum belgesi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.