Memurların askerlik durumları hakkında çok sayıda soru gelmektedir. Bunlardan bir tanesi de memurların askerlik görevlerini tamamlamalarının ardından görevlerine ne zaman dönecekleridir. Peki memurlarda askerlik dönüşü işe başlama nasıl olmaktadır?

Memurlar askerlik bitiminde görevlerine ne zaman başlıyorlar?

Askerlik ile ilgili olarak memurların göreve başlaması süreci kanunlarla belirlenmiştir. Devlet memuru iken askerlik nedeniyle görevden ayrılanların askerlik süresi ardından belirli bir süre içerisinde görevlerine dönmesi gerekiyor. Bu duruma Muvazzaf askerlik ismi de veriliyor. Muvazzaf askerlik için görevden ayrılan memurlar, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre aylıksız izin veriliyor. Görev yerleri saklı kalmak üzere verilen bu izin, askerlikten hemen sonra bitiyor. Bu süre zarfında askerlik bitiminden sonra tekrar göreve dönüş oluyor.Bu kurallar şu şekilde belirlenmiş:

  • Askerlik sebebiyle aylıksız izin almış olan memur, terhis tarihinden sonra 30 gün içerisinde kurumuna başvuru yapması gerekiyor ve görevine dönmek istediğini bir dilekçe ile belirtmesi gerekiyor. Bu dilekçeyi yazımız sonundan indirebilirsiniz.
  • Başvuru tarihinden itibaren 30 gün içerisinde de kişinin göreve başlatılması gerekiyor. Bu konuda kurumların ve amirlerin taktir hakkı bulunmuyor. Yani doğrudan devlet gözetiminde bu süreç işlemiş oluyor.
  • En geç 30 iş günü içerisinde ilgili kişilerin göreve başlatılması zorunlu olmaktadır diyebiliriz.
  • Çeşitli sebepler ile terhis tarihinden önce askerden ayrılan kişiler ise terhis tarihinden önce göreve başlayamazlar. Bu mümkün değildir. Terhis tarihini izleyen günden sonra geçen 30 günlük süre içerisinde kişi memuriyetine tekrar devem edebiliyor.

Askerlikle ilgili gelişmeleri bu şekilde ön plana çıkarabiliriz. Beklentilere dair güncel tarih genellikle 30 iş günü içerisinde olsa da çoğu zaman hafta sonları da bu sürelerden sayılabiliyor. Bu yazımızda bedelli askerliğini bitiren memur işe ne zaman döner hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Askerlik Dönüşü Göreve Başlama Dilekçesi İndirmek İçin TIKLAYIN


DİĞER ASKERLİK HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, askerlik konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan askerlik duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.