Askeri polis nedir, ne demektir?

Askerli polis ya da bilinen adı ile İnzibat, polislik hizmetlerini yerine getirmekte olan askeri bir kolluk kuruluşudur. Askeri inzibatlar son derece tertipli ve düzenli kişiler arasından seçilmektedirler. Bu askerlerin subaylarına İnzibat Subayı denir. Askeri inzibatları yönetirler.

Askeri polis ne iş yapar, görevleri nelerdir?

Askeri polisler veya diğer adı ile inzibatlar, kışla içerisinde ve dışarısında orduya mensup askerleri denetleme ve aykırı harekette bulunanlara yaptırım uygulama gibi görevleri üstlenmişlerdir. Önceden asker kaçaklarını tespit etme görevi de yine inzibatlara aitti. Fakat 2013 yılında çıkartılan yasa ile bu görev polis ve jandarmaya teslim edildi. Askeri polisler, görevlerini yerine getirirken bir direniş olması, saldırı olması veya asayişin işleyişine engel bir durum oluşması durumunda silah kullanma yetkisine sahiptir.Askeri polisler, normal günlük kıyafetten farklı bir kıyafet giymemektedir. Fakat kollarında as.iz yazan bir bant bulunur. Bu sebepten kendilerine ASİZ de denilmektedir. Askeri İnzibatların koşmaları yasaklanmıştır. Bu sebepten koşan bir kişinin ardından koşamazlar.

Askeri polis (inzibat) nasıl olunur, seçilir?

Askeri inzibatlar, askerler arasından seçilirler. Askeri polis olmak için herhangi bir sınava girmeniz veya rütbe sahibi olmanız gerekmektedir. Ayrıca kara, deniz veya havacı tüm askerlerden askeri polis olabilmektedir. Burada seçim yapılırken dikkat edilen husus, seçilecek olan askerlerin temiz ve düzenli kişiler olmasıdır. Bu şartlara uyan kişiler inzibat olarak askerliğini tamamlayabilirler. Askeri polis olma şartları bundan ibarettir.

Bu yazımızda askeri polis yani inzibat nedir, nasıl olunur, ne iş yaparlar, elbiseleri yani kıyafetleri ile diğer konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER ASKERİ POLİS HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, askeri polis konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan askeri polis duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.