İnzibat nedir, ne demektir, kimdir, kime denir?

İnzibat, ülkemizde bir askeri polis hizmeti birimine verilen isimdir. Askeriyede polislik hizmetlerini yapmakla görevlidirler. İnzibatlar, askeri polis olarak da bilinmektedir. İnzibat içerisinde bulunan subaylara inzibat subayı denir ve bu kişiler inzibatları yönetirler. Askeri inzibat, adını oldukça sık duyduğumuz ancak kim oldukları ve ne iş yaptıkları gibi konularda yeterli bilgimizin olmadığı terimlerden bir tanesidir. Peki askeri inzibatlar ne iş yapıyorlar?

İnzibat ne iş yapar, görevleri nelerdir?

İnzibatlar genel olarak asker kaçaklarını yakalamakla görevli olan kişiler olarak bilinmektedirler. Sokakta bir asker kaçağını tespit ederek onu birliğine teslim etmekle sorumlu oldukları düşünülmektedir. Ancak asker kaçaklarını tespit etme görevi 2013 yılında inzibatlardan alınmışlardır.İnzibatlar kışla içerisinde ve dışarısında ordu bünyesinde görevli askerleri denetleme ve aykırı bir davranışta bulunanlara yaptırım uygulama gibi görevleri bulunmaktadır. Sokaktaki askerlerin, askeri disiplin çerçevesinde hareket etmeleri için denetimler yaparlar. Örneğin çarşı iznine çıkmış bir asker, girilmesi yasak olarak yerlere girerler inzibat bunu tespit etmesi halinde yaptırım uygulayabilir. Her ne kadar askerlerin özgürlüklerini kısıtlar gibi davransalar da, kışladaki disiplinin sokakta da devam ettirilmesi ve bunun halka gösterilmesi gerekmektedir. Bu sebepten inzibatlara ihtiyaç duyulmaktadır. Peki nasıl inzibat olunuyor?

İnzibat kıyafetleri

İnzibatlar birliklerinin dışında günlük kıyafet giymezler. Fakat kollarında as.iz yazan bir bant bulunmaktadır. Aynı bant yine miğferlerinde de yer almaktadır. Bu yüzden kendilerine ASİZ de denilmektedir.

İnzibat nasıl olunur, seçilir?

Askeri inzibat olmak için herhangi bir sınav ya da başvuru yeri bulunmamaktadır. İnzibatlar, askerlerin arasından seçilmektedirler. Er ve erbaşlardan seçilen inzibatların başında subaylar bulunmaktadır. Kara, Deniz, Hava gibi tüm kuvvet komutanlıklarındaki askerler inzibat olarak seçilebilmektedir. Peki seçim yaparken nelere dikkat ediliyor?

İnzibat olmak için subaylar tarafından seçilen askerler genel olarak temiz ve tertipli kişiler olmaktadırlar. Fiziği diğer askerlerden iri, vücut görünüşü iyi olmak da aranan diğer şartlar arasında yer almaktadır. Askeri polis olarak seçim yapılırken bu özelliklerin olmasına dikkat edilir ve akabinde tarafınıza durum bildirilir. Askeri polis olabilmek için başka bir şart veya bir başvuru makamı bulunmamaktadır.

İnzibat maaşları ne kadardır?

İnzibatlar harici olarak bir ödenek veya maaş almamaktadırlar. Askeriyedeki rütbenize göre maaş alırsınız. Bunun dışında bir para almazsınız. Örneğin asteğmen iseniz asteğmen maaşı, astsubay iseniz astsubay maaşı alırsınız. İnzibatların içerisinde uzman çavuş da bulunabilir.

Askeri inzibatların koşmaları yasak mıdır?

Askeri inzibatlar hakkında oldukça ilginç bilgilerden bir tanesi de koşmalarının yasak olduğudur. Bu yüzden koşan bir kişinin ardından koşamazlar.

İnzibatlar silah kullanabilir mi?

İnzibatların koşamayacaklarından bahsetmiştik. Bunun yanında silah kullanma yetkileri de bulunmamaktadır.

Bu yazımızda inzibat açılımı nedir, inzibat ne demek, inzibatın anlamı nedir, sözlük anlamı, üniforması hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER ASKERİ POLİS HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, askeri polis konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan askeri polis duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.