Pilotluk her daim gözde mesleklerden bir tanesi olmayı başarmıştır. Ancak özellikle son dönemde Hava Harp Okulu’nda çok sayıda subayın görevden uzaklaştırılması sonrasında doğan pilot açığı, pilotluk daha da popüler bir meslek haline geldi. Pilotluğu askeri ve sivil olarak iki ana başlık altında inceleyebiliriz. Bu yazımızda askeri pilot nasıl olunur anlatacağız.

Askeri Pilot Nasıl Olunur?

Askeri pilot olmak için adayların önünde iki seçenek bulunmaktadır.  İlk yol olarak ilkokul bitiminin ardından Işıklar Askeri Hava Lisesi’ne gitmeniz gerekmektedir. Burada normal lise eğitimi görürsünüz. Diğer liselerden tek farkı yabancı dil eğitiminin oldukça üst düzeyde olmasıdır. Kız öğrenciler Işıklar Askeri Hava Lisesi’ne girememektedir. Burada 4 senelik lise eğitiminizi başarı ile tamamladıktan sonra Hava Harp Okulu’na girmeye hak kazanırsınız.Hava Harp Okulu’na sadece Işıklar Askeri Hava Lisesi mezunları girmezler.  Askeri pilot olabilmek için başka bir yol daha bulunmaktadır. İlköğretim eğitiminizi tamamladıktan sonra düz lise, Anadolu lisesi, fen lisesi veya diğer denk liselere gitmeniz durumda da askeri pilot olma şansınız bulunmaktadır. Ancak bunun için bahsettiğimiz kurumların Sayısal yani MF ya da Eşit Ağırlık yani TM bölümlerinden bir tanesini tercih etmeniz gerekmektedir. Daha sonra ise üniversite sınavlarında gerekli puanı alarak ve mülakat aşamasını geçerek Hava Harp Okulu’na girebilirsiniz. Ancak meslek liseleri Hava Harp Okulu’nu tercih edemez.

Tüm mülakat aşamalarından başarıyla geçen, sağlık kontrollerini sorunsuz atlatan ve gerekli puanları alan adaylar Hava Harp Okulu’nda 4 sene sürecek bir eğitime tabi tutulmaktadırlar. Eğitim sürecini başarı ile tamamlayan adaylar pervaneli uçaklar ile öğretmenlerin gözetiminde uçuşlara çıkarlar.

Hava Harp Okulu’ndaki eğitimlerini tamamlayan askeri pilot adayları Teğmen rütbesi ile mezun olmaktadırlar. Mezuniyetin ardından elverişlilik raporu almak üzere tekrar sağlık kontrollerinden geçerler. Sağlık muayenesini tamamlayan Teğmenler İzmir ilimizde bulunan Çiğli Ana Jet Üssü’ne tayin olurlar. Burada da 2 sene sürecek olan pilotaj eğitimi alırlar. Sesten hızlı gidebilen jet uçakları ile eğitimlerini tamamlayan Teğmenler, pilot diplomaları ile mezun olurlar.

Çiğli Ana Jet Üssü’nden mezun olan Teğmenler, seçecekleri uçaklara göre eğitim filolarına atanmaktadırlar. Örnek vermek gerekirse, F-16 seçen bir öğrenci 143. Öncel Filo’ya atanır ve burada savaşa hazırlık eğitimleri alır. F4 pilotluğu, askeri kargo uçağı pilotluğu gibi başka seçenekleriniz de bulunmaktadır. Burada da 6 aylık eğitime tabi tutulduktan sonra, Teğmenler tam anlamıyla bir savaş pilotu olurlar. Daha sonra da görev yapacakları asıl filolarına atamaları gerçekleştirilir.

Askeri Pilot Olma Şartları Nelerdir?

Hava Harp Okulu’na kabul edilmeniz için sadece başarılı bir öğrenci olmanız ve sağlık kontrollerinden sorunsuz geçmeniz yeterli değildir.  Aşağıda yer alan başvuru şartları da sağlanmalıdır.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Askeri okullardan herhangi bir nedenden dolayı ayrılmış veya çıkarılmış; sivil okullardan ise çıkarılmış olmamak,
 • Kendisinin ve aile fertlerinden (anne, baba, kardeş) herhangi birinin veya resmen velisi olacak şahsın ;
 1. Tutum ve davranışları ile yasadışı siyasi, yıkıcı, irticai, bölücü, ideolojik görüşleri benimsememiş, bu gibi faaliyetlerde bulunmamış olmak,
 2. Topluca ayıp sayılan ve uygun görülmeyen kazanç yollarında çalışmamış ve halen çalışmıyor olmak,
 3. Kusursuz bir ahlak ve karakter sahibi, dürüst bir yaşam düzeyinde olmak ve yüz kızartıcı fiillerde bulunmamak,
 4. Yapılacak arşiv araştırması ve soruşturma sonucunda şüpheli ya da sakıncalı halleri bulunmamak,
 • Taksirli suçlar hariç olmak üzere; affa veya zaman aşımına uğramış yahut para cezasına çevrilmiş veya ertelenmiş hükümlülüklerine ilişkin kayıtları adli sicilden çıkarılmış olsa bile, bir cürümden hükümlü bulunmamak ya da soruşturma altında bulunmamak,
 • Reşit olmayanlar için, okul idaresine karşı öğrencinin sorumluluğunu üstüne alacak bir veli göstermek (veli; baba, anne veya mahkemece tayin edilmiş bir şahıs olabilir),
 • Nişanlı, evli, dul veya herhangi birisiyle nikahsız yaşıyor olmamak,
 • Başvurunun yapılacağı yıl (Temmuz ayında) veya bir önceki yıl liseden mezun olmak,
 • Liseler (resmi ve gündüz öğretimi yapan liseler), yabancı dil ağırlıklı program uygulayan liseler ve özel liseler, özel liseler, Anadolu liseleri (yabancı dille öğretim yapan resmi liseler), yabancı dille öğretim yapan özel liseler, fen liseleri, özel fen liseleri, öğretmen liseleri, Anadolu öğretmen liseleri, çok programlı liselerin lise programı ve çok programlı liselerin yabancı dil ağırlıklı lise programlarının “Fen Bilimleri” ile Türkçe – Matematik” kol/alanı mezunu olmak,
 • Her ne derece olursa olsun gözlük, lens kullanmamak, gözünde şaşılık, renk körlüğü vb. hastalık bulunmamak,
 • Aile fertlerinde bulaşıcı veya genetik hastalık bulunmamak,
 • Vücut yapısı düzgün, her bakımdan sağlam ve fiziksel görünüşü kusursuz olmak (göğüs kafesinde şekil bozukluğu bulunmamak, vücudunun herhangi bir yerinde dikkati çekecek ve göz estetiğini bozucu yara, yanık, leke, kellik, frengi ve cilt hastalığından iz bulunmamak, düz taban olmamak),
 • Boy uzunluğu 165 cm.den kısa, 190 cm.den uzun olmamak,
 • Yaş Sınırı:
 1. Ortaöğretim kurumlarındaki (ortaokul ve lise) toplam öğretim süresi 7 ve 8 yıl olan okul mezunları (Anadolu Liseleri, Yabancı Dilde Eğitim Yapan Özel Liseler, vb.) için en fazla 20, diğer okullardan mezun olanlar için en fazla 19 yaşında olmak.
 2. En fazla 19 (ya da 20) yaşında olmak demek, ay ve gün dikkate alınmaksızın okula başvurunun yapıldığı yıldan 19 (ya da 20) rakamının çıkarılmasıyla elde edilen yıldan daha önce doğmamış olmaktır (her ne suretle olursa olsun, yaş düzeltmesi yaptırmış olanların hesabı, düzeltmeden önceki doğum tarihine göre yapılır.
 3. Veli Muvafakat Belgesi, Yüklenme Senedi ve Uçuş İstek Belgesinin düzenlenme işlemlerinde; reşit olup olmama durumu, eğer yapılmışsa düzeltmeden sonraki doğum tarihine göre tespit edilir.
 • Hava Harp Okulu öğrenimi süresi içerisinde veya mezun olduktan sonra, pilot yetiştirilemeyeceği saptandığında, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın diğer sınıflarında Hava Yer Subayı olarak görev yapmayı kabul etmek.
 • Başvurunun yapılacağı yıl; belirlenecek ÖSS-Sayısal puanı almış olmak,
 • Yapılacak Ön Sağlık Muayenesi, Beden Eğitimi ve Psikomotor Testinde başarılı olmak, Görüşme ve Uçuş-Sağlık Muayenesi’ni kazanmak, Öğrenci Seçme Uçuşu(ÖSU) ve İntibak Eğitimin başarı ile tamamlamak,
 • Hava Harp Okulu’na girmek isteyen adaylar için, uçuş sağlık standartlarına göre yapılacak sağlık muayenelerini kazanarak “TAM SAĞLAM/UÇUCU YETİŞTİRMEYE ELVERİŞLİDİR” raporunu almış olmak (Adayların sağlık muayeneleri Hava Harp Okulu Komutanlığı tarafından okulda yaptırılır).

Her şeyden önemlisi pilot olmak isteyen kişiler, mesleğin eğitiminin oldukça zor ve mesleğin hayati risk taşıdığını bilmelidirler. Özellikle orduda görev alan pilotlar, her daim hazır bulunmalı ve tehlikelere karşı açık olmalıdırlar. Yoğun stres ortamında görev yapacaklarını unutmamalıdırlar. Bu haberimizde askeri pilot nasıl olunur, kimler askeri pilot olabilir, f16 pilotu nasıl olunur, f4 pilotu nasıl olunur, pilot olmak için gereken şartlar nelerdir, askeri pilot olmak istiyorum nasıl olurum konularından bahsettik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz. Ayrıca sivil pilot nasıl olunur öğrenmek için hemen TIKLAYIN


DİĞER PİLOT HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, pilot konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan pilot duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.