Her erkek Türk vatandaşı 21 yaşını doldurmasının akabinde şayet lisans veya lisansüstü eğitim almıyorsa askerlik vazifesini yerine getirmekle yükümlüdür. Türk Silahlı Kuvvetleri tecil hakkınız bulunmuyorsa askerlik celbinizi sistemde kayıtlı olan adresinize gönderecektir. Bundan sonra askerlik şubesine giderek askerlik işlemlerinizi halletmek durumunda kalırsınız. Fakat bazı durumda düğün vb. sebepler gözeterek vatandaşlarımız askere daha erken gitme telaşı içerisine girmektedirler. Peki askere erken gitmek mümkün müdür?

Askere erken gitmek için ne yapmalıyım?

Çoğu kişi askerlik celbini beklemeden askerliğini yapmak istemektedir. Liseyi bitirmelerinin akabinde yaşları gelmesi durumunda askerlik vazifesini tamamlayarak bu görevi erken bir tarihte tamamlayıp, hayatlarını bu doğrultuda planlama gayreti içerisine girmektedirler. Peki askere nasıl erken gidilir?Askere erken gitmek oldukça kolay. Bunun için askerlik şubesine müracaat etmeniz yeterlidir. Burada tarafınıza bir form verilecektir. Bu forma erken sevk dilekçesi denilmektedir. Ancak burada dikkat etmeniz gereken bir husus bulunmaktadır. Erken askere gitmek için bu belirtmiş olduğumuz dilekçeyi celp tarihinden 2 ay öncesinde doldurmanız gerekmektedir. Çünkü işlemlerin yetişmesi bu süreyi bulabilmektedir. Celp tarihlerini göz önüne alarak başvurunuzu iki ay önce gerçekleştirmelisiniz.

Askere erken gitme dilekçesi nereden alınır?

Askere erken gitmek için müracaatınızı yazımızda belirttiğimiz üzere askerlik şubeleri vasıtası ile gerçekleştirmelisiniz. Bu dilekçeyi de yine askerlik şubelerinden temin edebilirsiniz. Hali hazırda İnternetten indirmiş olduğunuz dilekçe güncel olmayabilir ve ayrıca askerlik şubesine gitmeden doldursanız dahi bu dilekçenin işleme alınabilmesi için askerlik şubesine gitmeniz gerekmektedir.

Bu yazımızda 19 yaşında, 18 yaşında, 20 yaşında nasıl askere giderim, erken askere gitmek istiyorum ne yapmalıyım, askere erken gitmenin yolları hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER ASKERLİK HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, askerlik konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan askerlik duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.