Askerde hava değişimi, askerlik görevini yapmakta olan askere çeşitli psikolojik ya da hastalık gibi sebepler ile verilen askerlik süresinden düşülen Türk Silahlı Kuvvetlerinin verdiği bir izindir. Askerde hava değişimi izni çok özel durumlarda 90 güne kadar çıkmakta olup genellikle en fazla 45 gün verilebilmektedir. Bu izni alabilmek için kendini sakatlayan ya da yaralayan birçok asker bulunmaktadır. Bu durumların tespit edilmesi durumunda bunu yapan askerlere çok büyük cezalar verilmektedir.

Askerde Hava Değişimi Parası Nasıl ve Nereden Alınır?

Askerde hava değişimi parasını bağlı bulunduğunuz askerlik şubesine giderek hava değişimi parasını sorgulatma imkanına sahipsiniz. Askerliğinizi bitirdikten sonra askerlik şubesine gidip hava değişimi belgelerinizi göstermeniz gerekmektedir ardından paranız askerde iken maaş aldığınız hesabınıza yani Ziraat Bankası hesabınıza yatırılacaktır. Hava değişimi parasının ne zaman yatırılacağı hakkında kesin bir bilgi yoktur bu sizin başvuru yapmanız gereken süre ile ilgilidir. Ne zaman yatırılacağı bilgisini askerlik şubesine sorabilirsiniz.Hava Değişimi Parası Ne Kadar?

Hava değişimi parası askerliklerini yaptıkları yere ve kaç günlük hava değişimi izni aldığına göre değişiklik göstermektedir. Hava değişimi parası verilirken günlük yemek parası ve birlik ile ev arasındaki mesafe içinde yol parası verilmektedir.

Hava değişimindeyken, günlük iaşe bedeli şeklinde tanımlanan rakam önceden günlük olarak veriliyor ve bununla toplam gün sayısını çarpınca elde edeceğiniz tutar hesaplanıyordu. Ancak bu husus değişti. Artık iaşe bedeli yani hava değişimi için verilen para gidilecek kilometreye göre hesaplanmaktadır ve en düşük 20 TL’dir. Aşağıdaki tablodan güncel tutarları görebilmeniz mümkündür.

Gidilecek birlik mesafesi (KM)2023 İaşe Bedeli
0 – 600 KM arası20 TL günlük
601 – 1200 KM arası40 TL günlük
1201 – 1800 km arası60 TL günlük

Hava Değişimi İzni Ne Zaman Başlar, Ne Zaman Biter?

Hava değişimi izni, izni almış olduğunuz doktorun istediği tarihte başlar ve kaç günlük olduğunu belirtir. Hava değişimi alan asker için almış olduğu raporun üzerinde iznin ne zaman başladığı ve bittiği tarihler ile belirtilmektedir. Bu izin başlangıç ve bitiş tarihleri tamamen doktorun yazmış olduğu rapora bağlıdır dışarıdan hiçbir müdahaleye izin verilemez. Anlaşılması halinde askeri mahkeme karşısında hesap vermeniz istenir ve sonucunda askerliğin uzaması ya da yeniden tekrar edilmesi dahi söz konusu olabilir.

Hava Değişimi İzni Kaç Gün?

Hava değişimi izni alınan doktorun kaç günlük rapor yazması gerektiğine doktorun tanısına göre kendisinin karar vermesi gerekmektedir. Yaşamış olduğunuz rahatsızlık ya da hastalığa bağlı olarak bu süre uzamakta ya da kısalmaktadır. Ancak askerlikten sayılan hava değişimi süresi uzun dönemler için 30 gün, kısa dönemler için 15 gündür. Askerde hava değişimi ücreti hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Diğer sayfamızdan askerliği biten memur göreve ne zaman başlar öğrenebilirsiniz.


DİĞER ASKERLİK HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, askerlik konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan askerlik duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.