Askerlik kanunu kapsamında 20 yaşını doldurmuş her erkek Türk vatandaşı askerlik hizmetini yapmakla mükelleftir. Şayet üniversite gibi çeşitli sebeplerden dolayı askere gitmesi mümkün değilse de tecil hakkını kullanarak askerliğini erteleyebilir. Ancak askerlik çağına gelmiş, buna rağmen askerlik işlemlerini yaptırmamış ve askere gitmemiş kişiler asker kaçağı durumuna düşebilmektedir. Asker kaçağı olan veya bakaya ya da yoklama kaçağı durumunda bulunan kimselere hapis cezası var mı yazımız devamından öğrenebilirsiniz.

Bakaya kalanlara ve yoklama kaçaklarına hapis cezası var mı?

Yoklama kaçağı ve bakaya durumunda olanlara uygulanan bazı cezalar vardır.  Tecilli olmayan ve geçerli bir sebep gözetmeksizin yoklamalarını yaptırmayan ve birliğine teslim olmayan vatandaşlara idari para cezası uygulanmaktadır. Kendiliğinden askere gidenlere daha az bir miktarda idari para cezaları kesilirken, yakalanarak askerliğe götürülen yükümlüler ise daha ağır para cezaları ile karşılaşıyorlar.  Öyle ki 20 sene asker kaçağı olan bir birey 22 bin 285 lira gibi ağır bir idari para cezası ödemek zorunda kalıyor. Üstelik bu cezalara da af getirilmesi oldukça zor.  Asker kaçaklarına uygulanan idari para cezaları hakkında detaylı bilgiye aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.Asker Kaçaklarına Uygulanan İdari Para Cezaları Hakkında Bilgi Almak İçin TIKLAYIN

Asker kaçakları yani yoklama kaçağı ve bakaya durumunda bulunanlar için uygulanan para cezaları bu şekilde. Peki bu durumda olan ve birçok vatandaşın merak ettiği bu şahıslara hapis cezası uygulanıyor mu? İşte cevabı ..

Asker kaçaklarına hapis cezası var mı?

2011 yılında yapılan düzenleme ile Askeri Ceza Kanunu’nda bulunan yoklama kaçağı ve bakaya suçları kabahate dönüştürüldü. Bunun anlamı artık bu tarihten itibaren asker kaçaklarına hapis cezası uygulanmayacak olmasıydı.  Buna göre kabul edilecek bir özrü bulunmayan bakaya durumunda bulunanlar ile yoklama kaçakları sadece idari para cezası ile cezalandırılacak. Asker kaçaklarına hapis cezasının kaldırılması, Adalet Bakanlığı’nın yargının hızlandırılması ve iş yükünün azaltılmasıyla almış olduğu bir karardır. Bu düzenleme ile binlerce dosyanın adliyelere gelişi engellendi. Bu yazımızda asker kaçağına hapis cezası var mı, uygulanır mı, asker kaçakları hapse girer mi konularında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER ASKERLİK HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, askerlik konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan askerlik duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.