Asker kaçağı para cezası ne kadardır?

Askerlik kanununa göre her Türk erkek vatandaşı askerlik yapmak zorundadır. Ancak bazı kişiler herhangi bir tecil hakkı bulunmaması durumunda bile askere gitmek için gerekli olan yoklama işlemlerini gerçekleştirmemektedirler. Son dönemde bedelli askerlik yasası çıkmadan önce asker kaçağı olanların sayısı ülkemizde 600 binden fazlaydı. Celp kağıdı gelmiş ancak askerlik işlemlerini yaptırmamış, askerlik yoklamasını yaptırmış ancak askere gitmemiş kişilere yani asker kaçaklarına idari para cezası kesilmektedir. Yeni çıkan askerlik kanununa göre bu idari para cezası yazımız devamında verilmiştir.

Yoklama Kaçağı Nedir? :  Askerlik yoklaması kişinin eğitimi, yaş ve sağlık durumu ve askerliğe uygun olup olmadığının yapılmadığı ön incelemedir. Yükümlüler yoklama süreleri içinde yoklamalarını yaptırmazlarsa yoklama kaçağı durumuna düşmektedirler. Yoklama kaçağı olan kişiler askerlik kanununa göre cezalandırılırlar.Bakaya Nedir? : Bakaya suçu kişinin süreler içinde sevk işlemlerini yapmaması ya da süresinde yapılmış sevk işlemi sonunda birliğine teslim olmaması sonunda ortaya çıkan bir durumdur.

2023 Bakaya ve yoklama kaçağı cezası ne kadar?

Bakaya cezaları, yoklama süresini ne kadar geciktirdiğine ve kendiliğinden gelen ve zorla yakalanarak getirilen durumuna göre değişiklik göstermektedir. Yeni düzenlemede yoklama kaçakları, saklılar, bakayalar, geç iltihak bakayalara kaçak kaldıkları gün süresi kadar idari para cezası uygulanacak. Kendiliğinden gelenlere de her gün karşılığı 5, yakalananlara ise her gün karşılığı 10 lira idari para cezası verilecek.

Yeni askerlik kanunu kapsamında bakaya, yoklama yani asker kaçaklarına verilen para cezaları da değiştirilmiş oldu. Yeni sistemde her gün için 5 TL idari para cezası kesilecek. Şayet yakalanmanız durumunda bu ceza tutarı her gün 10 TL’ye çıkartılacak.

Görebileceğiniz üzere askerden kaçmanın cezaları oldukça ağırdır. Bu sebepten size tanınan süreler zarfında gerekli askerlik işlemlerini yaptırmanız yararınıza olacaktır.

Yoklama Kaçağı Sorgulama

Yoklama kaçağı olup olmadığınızı E-Devlet sistemi üzerinden rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için “https://www.turkiye.gov.tr/askerlik-durum-belgesi-sorgulama” buradaki bağlantıya giderek E-Devlet şifreniz ve TC kimlik numaranız ile giriş yaptıktan sonra askerlik durumunuzu kolaylıkla görebilirsiniz. Ekranda yoklama kaçağı olup olmadığınızı, eğer yoklama kaçağı iseniz ne kadar süredir yoklama kaçağı olarak gözüktüğünüz yazacaktır.

Asker kaçağı cezası nerede, nasıl ödenir?

Şayet yoklama kaçağı ya da bakaya durumundaysanız ve tabloda belirttiğimiz üzere cezalarla karşı karşıya geldiyseniz bunları ödemek durumunda kalırsınız.  Askerlik cezaları vergi dairelerinden ödenmektedir. Vergi dairelerinde cezalarınızı 4’e kadar taksitlendirme şansınız da bulunmaktadır.

Yoklama kaçağı ve bakaya cezaları ödenmezse ne olur?

Kesinleşmiş olup (itiraz edilmemesi, ortadan kaldırılmaması sonucunda) süresi içerisinde ödenmeyen idari para cezaları Amme Alacaklarının Tahsili Usulü Kanunu’na göre tahsil edilmektedir. Bu usulde para cezası borcu vergi dairesine intikal etmekte, kişi ömür boyu takip edilmekte, alacağın tahsili için maaş haczi, taşınır, taşınmaz haczi, banka ve sair kurumlardaki alacakların, mevduatların haczi gibi her türlü yöntem, bir icra dosyası bulunmadan yürütülebilmektedir. Dolayısıyla böyle bir borcun tahsil edilememesi, sona ermesi, takipten vazgeçilmesi gibi bir ihtimal yok denecek kadar azdır.

Yoklama kaçağı ve bakaya cezalarına af var mı?

Son dönemde artan terör olayları ve çeşitli sebeplerden dolayı bakaya olarak kalanların ve yoklama kaçaklarının sayısı artmış durumda. Hal böyle olunca da cezalar katlanarak artıyor ve vatandaşlar ciddi cezaların altında kalıyorlar. Şimdi binlerce kişi yoklama kaçağı ya da bakaya cezalarına af var mı merak ediyor. Yetkililerden yapılan açıklamaya göre mevcut dönemde bu borçlara af getirilmesinin düşünülmediğini, ancak ilerleyen dönemlerde önemli gelişmelerin yaşanabileceği belirtildi. Yoklama kaçağı ve bakaya durumunda olanlar için gelişmeleri bizleri sosyal ağlardan takip ederek öğrenebilirsiniz.

Bu yazımızda asker kaçağı olmanın cezası nedir, asker kaçağı para cezası sorgulama gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER ASKERLİK CEZALARI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, askerlik cezaları konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan askerlik cezaları duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.