Askerlik çağı gelmiş gençler önce yoklamaya çağrılırlar ve gerekli sağlık işlemlerinden geçmelerinin ardından askerlik şubelerinden işlemlerini hallederler. Tecil hakkı bulunanlar talep etmeleri durumunda ise bu haktan faydalanarak askerliklerini tecil sürelerince erteleyebilirler ya da en yakın zamanda askere alınmak için başvuruda bulunabilirler. Ancak evlerine celp gönderilmesine rağmen askerlik işlemlerini yaptırmayan gençlerimiz mevcut. Bu kişiler genellikle asker kaçağı mıyım, asker kaçağı olup olmadığımı nasıl öğrenirim gibi soruları merak ediyorlar. Peki askerlik durumunuzu ya da yoklama kaçağı veya bakaya olup olmadığınızı nasıl öğrenirsiniz?

Asker Kaçağı Mıyım, Nasıl Öğrenirim?

Askerlik dönemi gelmiş birçok aday tecilli olduğunu farz ederek, askerlik işlemlerini yaptırmalarının zorunluluğunu unutarak hayatlarına devam ediyorlar. Ancak bu durumda yoklama kaçağı veya bakaya durumuna düşüyorlar ve belirli miktarlarda idari para cezaları ödemek zorunda kalıyorlar.  Asker kaçağı olup olmadığını öğrenmek için bazı yollar mevcuttur. Bunların en başında olanı ise size en yakın askerlik şubesine giderek askerlik durumunu öğrenmek için başvuruda bulunmak. Askerlik şubesinde askerlik durumunuz ile ilgili detaylı bilgi alabilir şayet hakkınız varsa tecil işlemlerinizi halledebilirsiniz. Çoğu kişi asker kaçağı veya yoklama kaçağı olması durumunda askerlik şubelerine başvuruda bulunmalarıyla beraber inzibatlarca zorla askere alınacaklarını düşünmektedirler. Ancak askerlik durumunuz ile ilgili bilgi almak için başvuruda bulunmanız durumunda size böyle bir işlem uygulanmaz. Durumunuz iletilir ve varsa ödemeniz gereken cezai tutarlar hakkında bilgi verilir. Ancak buradan bilgi talep etmek istemezseniz başka bir yol daha mevcut.Asker Kaçağı Olduğumu Nasıl, Nereden Öğrenirim?

Asker kaçağı olup olmadığımı öğrenmek için bir diğer yol ise E-Devlet Kapısı. E-Devlet Kapısı üzerinden askerlik durumunuzla ilgili detaylı bilgi alabilmeniz mümkündür. E-Devlet Kapısı üzerinden aşağıda vermiş olduğumuz bağlantıya tıklayarak askerlik durum belgesi alma işlemini yapabilirsiniz. Ancak unutmamanız gereken bu işlemi sadece çeşitli sebeplerle askerliğini tecil etmiş ya da askerlikten muaf kimseler kullanabilmektedir. Şayet bu durumlardan birisi sizde de görünüyorsa, tecilli iseniz ya da muaf iseniz vermiş olduğumuz linkte bunu görebilirsiniz. Bu sayede asker kaçağı mıyım kolayca öğrenebilirsiniz.

Asker kaçağı olup olmadığınızı “https://www.turkiye.gov.tr/askerlik-durum-belgesi-sorgulama” sayfasından kolaylıkla sorgulayabilirsiniz.

Bu yöntemlerden harici olarak kullanabileceğiniz bir diğer yol ise GBT kontrolüne girmek. GBT kaydınıza baktırarak asker kaçağı mıyım sorgulama yapabilirsiniz. Ancak bu durumda unutmamanız gereken şayet yoklama kaçağı ya da bakaya iseniz GBT’ye girdiğinizde sonucunda asker kaçağı olduğunuz anlaşılırsa ceza yersiniz. Bu ceza oranlarını daha önceki yazılarımızda detaylı olarak anlatmıştık.

asker kaçağı sorgulama adresi.

Asker kaçağı olan vatandaşlar askere gitmedikleri yani askerlik işlemlerini gerçekleştirmedikleri süre zarfında para cezası yemektedirler. Herhangi bir şekilde yakalanmasanız dahi para cezasını ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bu sebepten asker kaçağı olan kişiler askerlik işlemlerini bir an önce halletmelidirler. Bu yazımızda asker kaçağı olup olmadığımı nereden nasıl öğrenebilirim hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER ASKERLİK İŞLEMLERİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, askerlik işlemleri konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan askerlik işlemleri duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.