Günümüzde eğitim, evlilik, çocuk gibi çeşitli sebeplerden dolayı çok sayıda kişi askerlik görevini ötelemektedir. Bunun için tecil haklarını kullanmaktadırlar. Ancak bazı kişiler askerlik tecil hakkı bulunmaması, bu sebepten askerlik işlemlerini yapması yani yoklamasını yaptırması gerekmesine rağmen bu işlemleri yaptırmamaktadır. Bunun sebebi askerlikten kaçmak veya askere alınmak istememektir. Halbuki her Türk erkek vatandaşı askerlik hizmetini yerine getirmek zorundadır. Bu kişileri ihbar ve şikayet edebilirsiniz. Peki ama asker kaçağı ihbarı nasıl yapılır?

Öncelikle asker kaçaklarını ihbar ve şikayet etmenin yollarını göstermeden daha önceki yazımızda anlattığımız asker kaçaklarına verilen cezalar neler detaylı bir şekilde okuyabilir ve bilgi sahibi olabilirsiniz.  Peki asker kaçakları nasıl nereye ihbar edilir?Asker Kaçağı İhbar Hattı

Son dönemlerde artan terör olayları yüzünden vatandaşlar askerlik dönemleri gelmesine ve tecil hakkı bulunmasına rağmen askerlik işlemlerini yaptırmayarak askerden kaçma yoluna gidiyorlar. Bu sebeplerden dolayı asker kaçaklarının sayısı bir hayli çoğalmış durumda. Emniyet Genel Müdürlüğü bunun gibi asker kaçaklarını ihbar etmek için bir çağrı merkezi kurdu. Aşağıda bulunan telefon numarasını arayarak asker kaçaklarını anında ihbar ve şikayet edebilirsiniz.

Asker kaçaklarını ihbar ve şikayet etmek için Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından açılan 0212 2366304 numarayı arayabilir ve şikayetinizi dile getirebilirsiniz.

Asker Kaçaklarını İhbar Edenlere Ödül Var Mı?

Malesef asker kaçaklarını ihbar ve şikayet edenlere öngörülmüş herhangi bir ödül bulunmamaktadır.

NOT : Birçok vatandaş yoklama kaçaklarının neden yakalanmadığını merak etmiş. Bunun nedeni oldukça basit. Asker yoklama kaçakları herhangi bir GBT aramasında görünmemektedirler. Bu sebepten dolayı da polisler ya da askeri birimler yoklama kaçaklarını yakalayarak askerlik şubesine teslim edemezler. Ancak bu kişilere idari para cezası kesilir ve bu cezayı bedelli askerlik yapacak olsalar bile ödemek durumunda kalırlar. Bu yüzden vatandaşlık görevini yerine getirerek askerlik işlemlerini yapmayanları her kim olursa olsun bildirmeliyiz.

Bu yazımızda asker kaçağı birini ihbar etmek, asker kaçağı şikayet hattı telefon numarası hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER ASKERLİK HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, askerlik konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan askerlik duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.