Aşı Kartı Nedir?

Aşı kartı, aşıların düzenli olarak takibini yapan takvimdir. Bu yüzden genelde aşı kartından çok aşı takvimi olarak bilinir ve söylenir. Aşı kartı tablosunda, çocuğun sağlık programına uygun bir şekilde çocuğun doğumundan itibaren hangi aşılar yapılmalı, hangi aşılar hangi tarihte yapıldı gibi programı düzenli olarak tutan tabloya denir. Bu sayede düzenli bir şekilde kayıt tutularak çocuğun hem sağlık hem de aşılarının unutulmasını engellemektedir. Ayrıca gereksiz bir şekilde fazladan da aşı yapılmasını önlemiş olur.

Teknoloji geliştikçe sağlık alanında birçok gelişmeler meydana gelmektedir. Bunlara aşı kartları da dahildir. Aşı kartları kaybolma durumları çok olduğu için çocukların aşısını sağlık bakanlık sistemi sayesinde her hastaneden rahatlıkla kontrol edilebilir ve kartlar talep edilebilir. Bu sayede aşı yaptırmayı unutsanız bile sistemde yapılmış ise zaten hemşire ya da doktor yapılıp yapılmadığını söyleyecektir. Bu takibi ayrıca rahat bir şekilde E-Devlet üzerinde bulunan sağlık aşı uygulamalarından da takip etmeniz mümkündür.Aşı Kartı Nereden ve Nasıl Alınır?

Günümüzde birçok hastalık bazı bölgelerde yayılırken, bazı bölgelerde ise aşı gibi çeşitli yöntemler sayesinde bu hastalıklara karşı bağışıklık sistemi kazandırılır. Özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan çocuklarımızın daha doğarken bile güçlü olması için aşılar yapılır. Bu aşıların takibini yapan sistem olsa da ailelere verilen aşı kartı da yapılması gerekenleri hatırlatır. Aşı kartını çocuk doğarken zaten hastane ücretsiz bir şekilde doğum sonrası verecektir. Her aşı yapıldığında ise doktor ya da hemşire tarafından aşı kartı doldurulur. Bu kartı kesinlik anne ya da baba doldurmaması daha sağlıklı olacaktır.

Covid-19 gibi çeşitli aşıları olmanızın ardından yetişkin bireylere aşı kartı genel olarak verilmez. Ancak aşı olduğunuz kurumda aşı kartı istediğinizi görevli sağlık memuruna dile getirirseniz aşı kartınız hazırlanarak tarafınıza verilecektir. Aşı kartı üzerinden aşı olup olmayacağı, ne zaman olması gerektiği vs. her şeyi yazdığından dolayı aileler için büyük kolaylık sağlamaktadır. Fakat bazı durumlar var ki aşı kartı kaybolabilmektedir. Bu durumlarda hiçbir şekilde paniğe kapılmadan en yakın sağlık kurumuna müracaat ederek aşı kartınızı yeniden çıkartabilirsiniz. Sağlık ocakları, devlet ya da özel hastaneler fark etmez, bütün sistemlerde aşı kartında bulunan aşılar görüldüğü gibi aşı kartı da verilebilmektedir.

Bazı kurumlar, sağlık personelleri alırken de aşı kartı gibi belge isteyebilmektedir. Bunun için yetişkinler ilk olarak bir polikliniğe giderek rapor almalı ve kan vermelidir. Daha sonra her hangi bir bölüme yönlendirileceksiniz. Örneğin enfeksiyon bölümü olabilir. Daha sonra aşılar için kontrol ediliyor. Sonuçlar çıktıktan sonra sağlık ocağında hangi aşılar vurulması gerekiyorsa vuruluyor ve aşı kartınızı böylelikle alabiliyorsunuz. Bu aynı şekilde yeni doğan çocuklar ve hiç aşı yaptırmamış kişiler için de geçerlidir.

Ayrıca varsa çocuklarınıza 1. sınıfta yapılan 4’lü karma aşı (DTaP-IPV) ile KKK rapel (Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak) ve 8. sınıfta yapılan Tetanoz difteri aşısı (Td) bilgilerini aşağıda vermiş olduğumuz bağlantı sayesine de görebilirsiniz. Bunun için https://www.turkiye.gov.tr/saglik-okul-caginda-yapilan-asi-bilgileri-sorgulama sayfasına giriş yapmanız yeterlidir.

Aşı kartını kaybettim ne yapmalıyım?

Şayet aşı kartınızı kaybettiyseniz tekrardan aşılarını yaptırmış olduğunuz sağlık kuruluşuna müracaat ederek, aşı kartınızı çıkartabilirsiniz. Bu yazımızda aşı takip kartı ne işe yarar, nereden nasıl alınır hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER AŞI KARTI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, aşı kartı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan aşı kartı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.