Asgari geçim indirimi nedir, ne demektir?

Asgari geçim indirimi, bireyin veya ailenin asgari geçim düzeyini sağlayacak bölümünün toplam gelirden düşülerek vergi dışı bırakılmasına denir. Bir kişinin vergi ödeme gücünün ancak o kimsenin fizyolojik varlığını sürdürebilecek gerekli argümanları sağladıktan sonra söz konusu olduğu noktası dikkate alınarak vergilendirmede adaleti sağlama amacıyla asgari geçim indirimi ortaya çıkmıştır.  Asgari geçim indirimi yani AGİ her sene yeniden hesaplanarak güncellenen bir değerdir.

Asgari Geçim İndirimi Hesaplaması İçin TıklayınYukarıda bulunan bağlantı sayesine asgari geçim indirimi nasıl hesaplanır öğrenebilirsiniz.

Asgari Geçim İndiriminden Kimler Yararlanır?

  • Ücretleri gerçek usulde vergilendirilen tam mükellef gerçek kişiler(Diğer bir ifade ile ücretleri tevkif suretiyle vergilendirilen tam mükellef kişiler)
  • Tevkifata tabi tutulmamış ücret gelirlerini yıllık beyanname ile bildirenler.
  • Gelir Vergisi Kanununun 61. maddesi kapsamında ücret kapsamında değerlendirilen ücret geliri elde edenler(Örneğin kurumların yönetiminde görevli olanlar).

2023 Asgari Geçim İndirimi Tutarları

ÇocukBekarEvli
Eşi çalışmıyorEşi sigortalıEşi emekli
Yok191.85230.22191.85
1259.00220.63
2287.78249.41
3326.15287.98
4326.15306.96
5 ve üstü326.15326.15

Asgari Geçim İndirimi Ödenmezse Ne Olur?

İşverenler tarafından asgari geçim indirimi çalışanlarına ödenmez ise işveren hem İş Kanunu hemde Vergi Usul Kanunu açısından suç işlemiş sayılmaktadır. Peki asgari geçim indirimi ödememe cezası ne kadar? Asgari Geçim indirimini uygulamayan işverenlere 162 TL idari para cezası kesilmektedir. Ayrıca işçi bu durumda haklı bir sebep gözeterek iş sözleşmesini tek taraflı fesih edebilir ve 1 seneden fazla kıdem tazminatı var ise kıdem tazminatını alabilir. Asgari geçim indirimi miktarını şirket vermiyor, nereye şikayet edilir şeklinde de çok soru almaktadır. Bu gibi durumlarda şikayetlerinizi Alo 170 sayesinde anında gerçekleştirebilirsiniz.

Asgari Geçim İndiriminden Kimler Yararlanamaz?

Asgari geçim indiriminden;

  • Ücretleri diğer ücret kapsamında vergilendirilen hizmet erbabı

Bunlar;

a) Kazançları basit usulde tespit edilen ticaret erbabı yanında çalışanlar.

b) Özel hizmetlerde çalışan şoförler.

c) Özel inşaat sahiplerinin ücretle çalıştırdığı inşaat işçileri.

d) Gayrimenkul sermaye iradı sahibi yanında çalışanlar.

e) Gerçek ücretlerinin tespitine imkan olmaması sebebiyle, Danıştay’ın müspet mütalaasıyla, Maliye Bakanlığınca bu kapsama alınanlar.

  • Ücret geliri elde etmeyen diğer gerçek kişiler.
  • Dar mükellefiyet kapsamında ücret geliri elde edenler. (İkametgahı Türkiye’de olmayan ve bir takvim yılında 6 aydan az süre ile Türkiye’de ikamet edenler)
  • Başka bir kanun hükmü (3218 Sayılı Serbest Bölgeler Kanunu, 4490 Sayılı Türk Uluslararası Gemi Sicili Kanunu, 4691 Sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu vb.) uyarınca ücretlerinden gelir vergisi tevkifatı yapılmayanlar yararlanamazlar.

NOT : Asgari geçim indirimi uygulamasında eşlerin her ikisinin de ücretli olması halinde çocuklar yalnızca sosyal güvenlik yönünden tabi oldukları eşin bildirimine dahil edilecektir.

Bu yazımızda asgari geçim indirimi vermemenin cezası, düzenlemesi, değişikliği, kim alır, alma şartları nelerdir, tanımı nedir, yönetmeliği gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Asgari geçim indirimi hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, asgari geçim indirimi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan asgari geçim indirimi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.