Asgari geçim indirimi, bireyin ve ailenin asgari geçim düzeyini sağlayacak bölümünün toplam gelirden düşülmesi ile vergi dışı bırakılmasına denilmektedir. AGİ olarak da bilinir. Bir şahsın vergi verebilmesi için, o kişinin fizyolojik varlığını sürdürebilecek gerekli argümanları sağlaması gerekmektedir. Ancak bu durum oluştuktan sonra o kişi vergilendirilebilir. Asgari geçim indirimi yani AGİ bu amaçla ortaya çıkmış olan bir uygulamadır. Asgari geçim indirimi her sene yeniden belirlenmektedir. Peki 2023 yılı itibariyle AGİ yani asgari geçim indirimi ne kadar olmuştur?

2023 Asgari Geçim İndirimi ( AGİ ) Miktarları

Asgari geçim indiriminde işçinin bekar, evli, eşi çalışan ya da çalışmayan olup olmadığına göre ve çocuk sayısına göre değişiklikler göstermektedir. İşçinin durumuna göre alacağı AGİ miktarı artabilir yada azalabilir. AGİ miktarları yılın ilk yarısı için geçerli olan asgari ücret üzerinden hesaplanarak tüm sene için uygulanmaktadır. Yılın ikinci çeyreğinde asgari ücrete yapılacak olan zam ya da değişiklik yılın ikinci çeyreğindeki AGİ tutarını ektilemez, AGİ sabit kalır. Aşağıdaki tabloda 2023 yılı için güncel asgari geçim indirimi oranları verilmiştir.ÇocukBekarEvli
Eşi çalışmıyorEşi sigortalıEşi emekli
Yok191.85230.22191.85
1259.00220.63
2287.78249.41
3326.15287.98
4326.15306.96
5 ve üstü326.15326.15

Asgari Geçim İndirimi hesaplanırken, ilgili yılın başındaki (Birinci 6 aylık) asgari ücret tutarının yıllık toplamı hesaplanır, hesaplanan yıllık toplam tutar, Asgari Geçim İndirimi oranı ile çarpılır, elde edilen Asgari Geçim İndirimine esas tutar en düşük Gelir Vergisi oranı olan %15 ile çarpılarak bulunan değer 12’ye bölünür ve aylık Asgari Geçim İndirimi tutarı hesaplanır. Asgari geçim indiriminin hesaplanması hakkında detaylı bilgilere asgari geçim indirimi nasıl hesaplanır yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Bu yazımızda 2023 yılı Ocak ve Temmuz ayları için asgari geçim indirimi ne kadar oldu, cetveli, oranları ve tutarları, fiyatları, listesi, kaç lira oldu, oranları değişti, parametreleri, rakamları konularında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, asgari geçim indirimi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan asgari geçim indirimi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.