ASBİS No Nedir, Ne Demektir?

ASBİS, araç ve sürücü bilgi sisteminin kısaltımıdır. ASBİS, emniyet müdürlüğünün onaylı olmayan araçların kayıt prosedürlerini çevrimiçi bir şekilde yapılabilmesini sağlayan bir projedir. Yani ASBİS elektronik ortamda yapılan bir sistemdir.

Aracın onaylı sürücü belgesi sistem üzerinden kolaylıkla yapılabilmektedir. Bu sistem e-devlet ile dahi giriş yapılıp sorgulanabilirken Avrupa Birliği standartlarına göre ayarlanmıştır. Bu sayede araçlar hakkında bilgileri tek bir yerde internet ve çevrimiçi olan elektronik bir ortamda sunulmuştur. Bu sistem emniyet genel müdürlüğü adı altında 2005 tarihinde proje olarak yürütülmüş ve geliştirilmiştir. Amacı daha kolay bir şekilde araçlar hakkında bilgi sahibi olabilmektedir. İnternet ve teknoloji günden güne gelişirken bu sistem ile Türkiye bu konularda gelişim göstermesi hem araç sahipleri için kolaylık oluyor, hem de araçların sorgusunu yapmak için polislere kolaylık oluyor.Bunun yanı sıra bu sistem Başbakanlık aracılığı ile onay verilerek devlet hizmetlerinde verimi ve etkinliği arttırarak bürokratik prosedürleri daha da kolaylaştırmayı amaçlamaktadır. Bu proje 2009 tarihinde 300 proje arasında seçilmiş ve onay almış 11 e-devlet projesinde yer almıştır.

ASBİS bünyesinde bulunan bölümler şu şekildedir.

  • Yeni yani sıfır araçların onay prosedürleri,
  • İkinci el olup satış ve devir sonrası onay gereken prosedürler,
  • ·Sürücü belgesi verme prosedürleridir.

Yeni olan yani sıfır araçların yanı sıra projede tescil için istenen ikinci el araçlar için noterlerde yapılan online bir şekilde yapılmasını isteyen yasa 2009 yılında 27449 numaralı Resmi Gazetede yayınlanmış ve yürürlüğe girmiştir. 5942 numaralı yasasının 1. Maddesine göre 2010 yılında bu yasa tamamen uygulanmaya başlanmıştır. Bununla beraber yeni araçlar için ASBİS yasası ise 2011 tarihinde başlamış ve eksiksiz bir şekilde yürürlüğe girmiştir.

Ayrıca ASBİS numarası, araç onayı ile ilgili olan belgede sol üstte 19 numaralı ve sadece sayılardan oluşmaktadır. Bu sayede bu belgeye sahip olanlar ASBİS numaralarını görebilirler.

ASBİS Nereden ve Nasıl Öğrenilir?

Araçlara ait olan sigorta verileri tek bir alanda toplamak ve takip etmek için araçlara özgün olan hasar ve diğer kayıtlara artık internet üzerinden çevrimiçi bir şekilde ulaşılabilmektedir. TRAMER adı verilen Trafik Sigorta Bilgi Merkezi 2010 yılından bu yana Emniyet Genel Müdürlüğü aracılığı ile araçlara ait olan bütün bilgiler bulunabilmektedir. Bu bilgileri teyit etmek için sigorta şirketine bağlı olan araçların ASBİS numarası ya da Ruhsat Belge Seri Numarası istenmektedir.

Öncelikle ruhsat numarası ile ASBİS arasındaki farkı anlayalım. Ruhsat belge numarası, araca ait olan ruhsatta yer alan bilgileri emniyet genel müdürlük tarafından bağlanılabilmesini sağlamaktadır. Bu numaralar, ruhsatın ve aracın kime ait olduğunu görmek için ruhsatın en aşağısında 2 harf ve 6 rakamdan (Örneğin, AB 123456) oluşan numaradır. Bunlar Ruhsat Belge Seri Numarasıdır.

Araçların tescili bulunuyor ise aracın ruhsat belgesinin seri numaraları istenmektedir. Bu sayede sigorta sorgusu dahi yapılabilir. Ancak araç tescilli değil ise, yani sıfır araç ya da ikinci el fakat yeni alınmış ise bu durumda ruhsat numarası yerine ASBİS yani araç ve sürücü bilgi sistem numarası istenmektedir. Bu numaraya az önce bahsettiğimiz gibi tescil ile ilgili olan belgede sol üst kısımda bulunan 19 adet olan numaradır.

Peki, bu tescil belgesini nereden alabiliriz diyorsanız, bunu araç alırken noter tarafından onaylattığınız zaman size verilen Araç Tesciline İlişkin Geçici Belge adlı belgeden rahatlıkla ASBİS numaranızı öğrenebilirsiniz. Ruhsat seri numarasının yanı sıra hiçbir şekilde harf olmadan sadece 19 adet sayıdan ibarettir.

Asbis numarası nerede yazar

Eğer bu belge yok, kayboldu diyorsanız bunun da kolay yolu bulunmaktadır. İnternet üzerinden her türlü bilgiye ulaşılabilmektedir. TC vatandaşlarına özel olan e-devlet sistemi sayesinde ASBİS numaranızı sorgulayabilirsiniz. Bunun için e-devlete e-imza veya mobil imza ile giriş yapmanız gerekmektedir. Daha sonra Araç ve Sürücü Bilgi Sistemi kısmına girerek ASBİS numaranızı sorgulatabilirsiniz. Eğer bu şekilde ulaşamadıysanız en son çözüm olarak aynı notere tekrar başvuru yaparak ASBİS numaranızı almanız mümkündür.

Bu yazımızda asbis numarası öğrenme, nasıl alınır, bulma, asbis numarasını kaybettim ne yapmalıyım gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER ASBİS HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, asbis konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan asbis duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.