Artık yıl nedir, ne demektir?

Artık yıl, takvim yılının mevsimlerle ve Dünya’nın Güneş çevresinde dönme süresiyle uyumlu olabilmesi için fazladan bir gün içeren yıllara denmektedir. Hepimiz eğitim dönemimizde 1 yılın 365 gün olduğunu öğrendik. Ancak bu sayı ne yazık ki tam değildir. Dünya’nın Güneş çevresinde 1 tam tur dönmesi 365 gün 6 saat, 9 dakika ve 9,3 saniyede tamamlanmaktadır. İşte bu sebepten dolayı her 4 senede bir takvime 1 gün eklenmektedir.  Yani 4’e tam bölünebilen yıllarda Şubat ayı 29 çekmektedir.

Artık yıl nasıl bulunur?

Artık yıl bulmak için şu an kullanmakta olduğumuz Gregoryen takviminde şöyle bir yol izleyebilmekteyiz.  • 4’e tam bölünen yıllar artık yıldır.
  • 100’e tam bölünen yıllar artık yıl değildir.
  • 400’e tam bölünen yıllar artık yıldır.
  • 4000’e tam bölünen yıllar artık yıl değildir.

Yani artık yıl hesaplama için yılın 4 sayısının katları olması gerekmektedir. Ancak bu durumda 2 istisna belirlenmiş. Yani 100 rakamının katı olan yıllara baktığımızda, sadece 400 rakamına kalansız olarak bölünen yıllar, artık yıllardır. Bu tanımla 400, 800, 1600 gibi yıllar artık yıl olarak kabul edilir. Bir diğer kural ise hesabın tam olarak yapılabilmesi için 400 rakamına tam bölünen yıllar da artık yıl olarak kabul görmezler. Bu şekilde bulunduğumuz yılın artık yıl olup olmadığı, artık yıl hangi yıllardır, artık yıllar hangileridir kolay bir şekilde öğrenilebilir.

2024 Artık Yıl Mı?

Dünyanın en sık kullanılan arama motoru unvanını elinde tutan Google gece 00:00 itibariyle arama sayfasını değiştirerek bir Doodle ekledi. Google tarafından yapılan bu Doodle 2023 yılının artık yıl olması sebebiyle hazırlandı ve kullanıcılarına artık yıl nedir, artık yıl tanımı, artık yıl hakkında bilgi gibi konularda arama yapmaları konusunda teşvik etti. 2024 yılında Şubat ayı 29 çekmektedir ve yukarıda bulunan artık yıl hesaplama ile çıkan sonuçta 2024 artık yıldır. Gelecek yıllarda karşılaşacağımız artık yıllar ise; 2028, 2032, 2036, 2040, 2044, 2048 … yıllarıdır.

google artık yıl tanımı

29 Şubatta ( Artık Yılda ) Doğan Ünlüler

Nejat İşler, Muhsin Ertuğrul, Nilüfer Aydan, Erol Büyükburç, Balthus, Joss Ackland, Chynna Phillips, Jessie Usher gibi ünlüler 29 Şubat tarihinde doğmaları sebebiyle doğum günlerini 4 senede bir kutlayabilmektedirler.

Artık yıl nedir, artık yıl nasıl hesaplanır, artık yıl nasıl bulunur, hangi yıllar artık yıldır bu haberimizde detaylı olarak anlattık. Artık yıl hakkında soru, sorun yada görüşlerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz.


DİĞER EĞİTİM HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, eğitim konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan eğitim duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.