Arsa Rayiç Bedeli Nedir, Ne İşe Yarar?

Rayiç, sözlük anlamı olarak bir mülkün satım alım değerine denir. Rayiç bedel ise aynı şekilde, bir malın o gün ki Pazar şartlarındaki satış bedeline denmektedir. Mülk vergisine doğru değerler ise genel olarak Pazar rayiçlerinin ciddi anlamda altında kalmaktadır.

Bu teşhisi biraz daha genişçe anlatacak olursak; rayiç, bir malın pazar değerindeki şartlarında bulunan alım ve satım değerine denktir. Yasada Rayiç bedel, yargıya uygun olarak satılacak olan mülkün 08 Eylül 1983 zamanlı ve 2886 numaralı Devlet İhale Yasası ya da 29 Haziran 2001 zamanlı ve 4706 numaralı Hazineye Ait Taşınmaz Mülklerin Değerlendirilmesi ve KDV Yasasında Değişim Yapılması Konusunda Yasanın yargısına uygun belirleme ve değeri bilinen bedele denmektedir.Rayiç bedeli, devletin ekonomik haline göre, pazardaki alım ve satım denkliklerine, malın olduğunu bölgeye, malın eski ya da yeni olmasına, sosyal çevre gibi çeşitli ölçütlere bağlıdır.

Mülk vergisine doğru olan oranlar, belediye çerçevesi içerisindeki cadde, sokak ya da değer konusunda ayrı alanlar için farklı farklı hesap edilir. Asgari oran değeri tespit yapılırsa her 4 senede bir fırsat faizleri tarafınca belirlenir. Her sene ise tekrar değerleme payı doğrultusunda artış yapılır. Maliye Bakanlığı tarafınca Yeniden Değerleme 2013 tarihine göre %7,80 şeklinde kayda geçmiştir. Arazi mülklerine ait asgari oranda ünite değer saptama değeri faizi; Belediye Başkanı ya da vekil edien memur başkanlığı doğrultusunda belediyenin görevli bir memuru ile defterdar olan kişi veya Vergi Dairesi Başkanlığı belirler. Bunun yanı sıra orada yer alan bölgelerdeki değeri ise Vergi Dairesi Başkanı tarafından vekil edilen iki memur, Tapu Sicil Müdürü ya da vekil olan bir memur, ticaret odası tarafınca seçilerek bir üye ile alakalı köy ya da mahalle muhtarı tarafından kurulur.

Arsa Rayiç Bedeli Nasıl Hesaplanır?

Rayiç bedel kısaca mülk ya da konut alımı ve satımı konusunda belirlenen bedele denmektedir. Rayiç bedelin hesaplanmasında doğru olan unsur gündelik Pazar şartlarıdır. Bunun yanı sıra bazı durumlarda rayiç bedeli etkilenmektedir. Bu durumda etkileyen hususlar ve Pazar şartlarını da etkileyen hususlara bakalım.

  • Sunma ve isteme denklikleri
  • Mülkün yer aldığı mahalle, ilçe, ulaşım, sokak, semt vs. durumları rayiç bedelini etkileyen unsurlardır.

Bu unsurlar ayrıca mülkün rayiç bedeli belirler. Bu durumda rayiç bedeli ise şu şekilde hesaplanmaktadır.

  • Bu konuya göre mülkün bulunduğu yerdeki semt ya da mahalle rayiç bedeli, aynı yer olan semt ya da mahallede bulunan minimum 3 mülkün rayiç bedeli ve metre karelerini öğrenerek rayiç bedelini öğrenebiliriz. 3 mülkün rayiç bedelinin toplamı, 3 mülkün toplam metre karesine bölüp, bu semt ya da mahalledeki m2 başına ne kadar para (TL) rayiç bedel olduğu bulunur.
  • M2 yani metre kare başına bulunmuş olan rayiç bedeli, her hangi bir mülkün rayiç bedelini bulmak istediğimiz zaman mülkün metre karesi ile çarparak bulabiliriz. Bu sonuçla bu konuya göre mülkün gerçeğe yakın olan değeri de kısmi bir şekilde de olsa bulunabilir.
  • Kısmi rayiç bedelinin çıkaracağımız mülkün, diğer 3 mülkle arasındaki fazlalık ve eksiklikleri bularak, buna örnek olarak mülkün konumu, manzarası, önü açık olup olmaması, alt yapısı, gibi kondisyonlar ile gerçek olan rayiç bedeli bulunabilir.
  • Bu karşılaştırmalar yapılırken; rayiç bedelini bulacağımız mülkünle, diğer olan 3 mülkün arasındaki fazlalık ve eksiklikleri, üçüncü sırada yazılan özellikler göz önüne alarak, 10 puan üstünden nesnel olarak hesaplamalıyız.
  • Sonuç itibari ile rayiç bedeli hesaplanırken, önümüze şu şekil bir formül çıkmaktadır , Metre karede bulunan rayiç bedeli X (çarpı), mülkün metre karesi X (çarpı), 10 üstünden hesaplanan puan, / (bölü) 100, eşittir rayiç bedeli bulunmaktadır.

Rayiç Bedel Nereden Nasıl Öğrenilir?

Evin veya arsanın ya da bir başka gayrimenkulün rayiç bedelini öğrenmek için o gayrimenkulün bağlı olduğu belediyeye gitmek yeterli oluyor.  Gayrimenkule ait ada ve parsel bilgilerinden veya ad ve soyada göre emlak beyanlarından bakılarak bulunduğu mahalle, cadde ve sokak bilgilerine göre gayrimenkulün o yılki rayiç bedel ve arsa birim değeri öğrenilebiliyor. Bu yazımızda arsa rayiç bedeli hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER ARSA RAYİÇ BEDEL HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, arsa rayiç bedel konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan arsa rayiç bedel duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.