Armatör nedir, ne demektir, kime denir?

Armatör, ticari gemi işinde olan iş adamlarına denmektedir. Ticari gemiye sahip ya da ticari gemi işletmecisi olan bu iş adamlarına armatör denir. Yüz yıllardır en çok yapılan iş ticaret olmuştur. Ticaret yapan birçok kişi işi bildiği zaman milyoner olurken işi bilmeyenler ise iflas bayrağı çekmiştir. Geleceğe doğru yatırım yapan genç iş adamları ise en çok armatör mesleğini seçmiş ve ticaret zekası yüksek kişiler bu konuda başarılı olarak zenginler listesine girmeyi başarmıştır.

Armatör olan kişi halk arasında bilinen ismi ile deniz ticareti yapan iş adamına denmektedir. Dünyanın en büyük ticareti olan deniz ticareti, ülkeler arası çeşitli eşyaları taşımaktadır. Bundan dolayı bu sektörün geleceği parlak olmakla beraber geliri de bir o kadar yüksektir. Ayrıca dünyanın dörtte üçü su olunca armatör mesleği gerçekten en çok kazandıran ve en çok rağbet gören meslekler arasında yer almaktadır.Deniz ticareti denizler bitmedikçe devam edeceği için hiçbir zaman bu sektör iflas eşiğine gelmeyecektir. Armatörler, çeşitli malları ve eşyaları çalışanları yardımı ile konteynırlara yükleyerek ticaret gemisine hepsini düzgün ve sıralı bir şekilde yerleştirirler. Hangi ülkeye ne gidecek hepsi hesaplanır ve not edilir. Daha sonra yola çıkan ticari gemi sipariş alan ya da satış yapan ülkelere getirilerek konteynırların içerisindeki eşyalar teslim edilir. Armatör ise bu noktada sadece takip yapması yeterlidir. Çünkü gemi ve gemi ticareti onun olduğu için takip yapması yeterli olacaktır.

Armatör nasıl olunur?

Armatör olabilmek için yüklü miktarda maddi güce ihtiyaç duyulmaktadır. Çünkü alınacak olan ticari gemiler ne kadar büyük ve kapasitesi ne kadar yüksek olursa o kadar fazla iş ve para yapacağı anlamına gelmektedir. Başarılı bir armatör her zaman araştırmacı ve girişken olmalıdır. Bu noktada alacağı ticari gemiyi de çeşitli detaylarına bakarak araştırmalıdır. Bunun yanı sıra sermaye gerektiren bu meslekte mutlaka işinde uzman olan kişilerde danışmanlık ve çeşitli konularda bilgi ve yardım alınmalıdır. Aksi halde basit hatalar bile büyük zararlara sokabilecektir.

Armatör olabilmek için her hangi bir diploma ya da sertifikaya gerek yoktur. Bunun için yüksek oranda sermaye ve para olması yeterlidir. Ticari gemi alma ve sahip olma şartları yerine getirildiği sürece sorun olmayacaktır. Mutlaka gemiye yatırım yapmadan önce en ince detayına kadar araştırmalar yapılmalıdır. Aksi halde çok büyük zararlara yol açabilir. Zaten büyük oranda yatırım yapmadan bu işe asla girilemeyecektir. Ayrıca bütün araştırmalara rağmen ilk zamanlarda zarara uğranıldığı zaman hemen pes edilmemelidir. Büyük armatör iş adamları dahi hatalar yapmış ve zararlar yaşamıştır. Ancak pes etmeyip devam ettikleri için şuan dünyanın en zenginleri arasında yer almaktadır.

Armatörler ne kadar para kazanıyorlar?

Armatörlük işinde en önemli detay gemidir. Geminin taşıma kapasitesi önemli olduğu kadar uluslararası anlaşmaları, gümrük kanunları, ithalat ve ihracat gibi çeşitli araştırma, plan ve programlar yapılmalıdır. Yatırımı yüksek olduğu kadar getirisi de yüksek olan armatör işi, zararı da olabilmektedir. Önemli olan uluslararası anlaşmalar ve gümrük yasalarına uymak, düzen ve nizam çerçevesinde işi en iyisiyle yapmak yeterli olacaktır. Zamanla iş büyüyecek ve belki de 1 yıl içinde ikinci ve hatta üçüncü gemilerinizi alarak işinizi büyütebileceksiniz. Armatör kazançları gemi sayısı ve yük kapasitelerine göre değişiklik göstermektedir. Kimi armatörler günlük ufak bir maliyet ile 5.000 Dolar kazanırken kimi büyük armatör iş adamları ise 40 Milyon Dolar kazanmaktadır. Bu gelir ve kazançlar tamamen armatör olan kişinin aldığı gemi sayısı ve geminin kapasitesine bağlıdır.

Bu yazımızda armatörlük mesleği hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER ARMATÖR HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, armatör konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan armatör duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.